1 Editat de one.melk (2013-07-01 13:54)

Subiect: Inchiriez filtru UV pentru cateva zile

salut. va cer ajutorul deoarece am dat de o belea urata cu acvariu.
povestea: acum 2 luni am dat reset la acvariul meu de 126L. totul a decurs bine. dupa o luna m-am gandit sa schimb si lumina. In loc de 4 neoane de 18W T8 am achizitionat 2 neoane de 39W T5. in aceeasi perioada cu schimbatul capacului, un prieten s-a gandit sa ma ajute cu niste perlon ciclat de la el din acvariu. mare prostie am facut. mi s-a umplut acvariu de mizerie si cuplat cu faptul ca am trecut de la 1800 lumeni la 6650 lumeni, am dat de belea...apa verde. de atunci (aproximativ 1 luna) tot incerc sa scap de apa verde si nu stiu ce sa mai fac, sunt disperat. am incercat blackout 1 saptamana, fara mancare, fara fertilizanti, fara co2.se mai limpezise un pic, insa dupa 2 zile a revenit in forta.dupa perioada de intuneric am schimbat 30-40L de apa la fiecare 2 zile si tot nimic.
acum va cer ajutorul vostru, dragi colegi
Are cineva sa imi imprumute un filtru UV cateva zile? sunt dispus sa il inchiriez. am facut socoteala si nu am bani sa-mi procur unul numai al meu, asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti.
eu stau in zona Cora Lujerului. multumesc anticipat

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: Inchiriez filtru UV pentru cateva zile

eu am avut probleme poate mai mari k ale tale...dar, am rezolvat, apa acum este chiar mai cristal decat o aveam eu inainte de alge,,,solutia : cumpara de la farmacie apa oxigenata = 3.5 lei si albastru de metilen - 5 lei....fa un schimb de apa de 50% si in aia 50 % ramasi adauga apa oxigenata = 1ml per litru de apa,+ albastru de metilen la fel,,ai grija sa se amestece apa cu chimicalele...apoi umple la loc acvariul si dai black out ( dar black sa fie),dupa 24 de ore,verifica dak e vreo schimbare,la mine a fost ceva,,,dar nu te opri aici,,,repeta exact ca mai sus,,,si iar a 3-a zis,,,dupa 5 ZILE = CRISTAL...bafta

3

Re: Inchiriez filtru UV pentru cateva zile

... asta nu inseamna deciclare? Am pus in acvariul principal cateva picaturi de albastru de metil (cam 1-1.5ml la 180volum) pentru ca am avut cativa pui de guppy care erau parazitati si acum stau cu schimburi dese de apa pentru ca se dau toti pestii cu capul de geam... e cam cu du-te-vino, treaba asta. Apa oxigenata, in schimb, e solutie buna. Cand te referi la blackout, ma gandesc ca te referi la patura pe acvariu si lumina stinsa, nu?