Subiect: Molly probabil gravida

Salut, am venit cu o intrebare la care in mare parte am gasit raspunsuri pe formu dar mai am cateva cateva nelamuriri:
Acum vreo 2 saptamani am cumparat o femela molly destul de mare, are cam 9 cm, de ieri a inceput sa se retraga intr-un colt al acvariului, mananca, e vioaie cand pleaca de acolo dar se retrage imediat inapoi.
Am tot citit ca asa se comporta ele cand trebuie sa nasca, probabilitatea sa fie gravida e destul de mare (zic eu) ca a fost tinuta intr-un acvariu in care erau si masculi. Aseara am si analizat-o atent si am vazut ca-i iese din orificiul anal un mic tub transparent cu diametru cam 1 mm.
Problema mea e ca am avut o boala de la care mi-au murit multi pesti si nu au raspuns la niciun tratament iar in ziua cand amintrodus mollya s-a mai imbolnavit un scalar pe care l-am scos imediat (inainte sa faca excremente transparente).
Imi fac griji pentru ca ea nu prea are burtica, e rotunda, putin unmflata, dar nu asa de mare cum am vazut in unele poze...ea e si destul de mare si ma gandesc ca daca nu are multi pui poate nu se vede asa de tare.

Va rog sa ma ajutati ca sunt ingrijorat sa nu fie bolnava ca imi place foarte mult.

Re: Molly probabil gravida

Am uitat sa spun, acvariul e sub tratament, am luat niste pastile speciale pentru paraziti intestinali

Re: Molly probabil gravida

Salut,

In primul rand nu stiu de ce era nevoie sa mai cumperi alti pestisori, daca acvariul era in tratament, sau erau pesti bolnavi in el. Prima data trebuia sa fii sigur ca ai scapat de boala, oricare ar fi fost ea si dupa aia veneau noi pestisori acolo.
In al doilea rand, cred ca ar fi foarte bine daca ai putea face si cateva poze la pestele respectiv, ca sa poata colegii de pe forum sa-si dea cu parerea mai concret.
Noroc in vindecarea pestilor iti doresc.

Re: Molly probabil gravida

Boala trecuse de vreo 2 saptamani, am crezut ca am scapat de ea, porbabil ca 2 saptamani a fost perioada de incubatie...ce sa zic...acuma nu mai am ce sa fac.
Am sa trimit poze cand ajung acasa de la lucru, multumesc.

Re: Molly probabil gravida

Asta-i molly de care vorbeam, cand am ajuns acasa i-am dat de  mancare si a mancat, dar iar s-a retras pe fundul acvariului, nu mai stiu ce sa fac...

Re: Molly probabil gravida

Nu e gestanta,am si eu molly si femelele melr erau mult mai grase inainte de fatare,nici macar daca ar fi la prima gestatie nu ar trebui sa fie asa slaba

Re: Molly probabil gravida

Nu e gravida ,ci gestanta si daca este, trebuie sa fete nu sa nasca.Dar te vei obisnui  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista