Subiect: Populare acvariu 60 de litrii

Salut,

Am un acvariu de 60 de litrii, populat pana acum numai cu guppy, molly si platy si o femela de betta. Deoarece mi-am achizitionat un acvariu mai mare de 180 de litrii si am mutat toti pestii in noul acvariu, vreau sa-l populez pe cel de 60 de litrii cu ciclide. As vrea sa stiu ce ciclide mici sunt compatibile astfel incat sa nu pun numai o pereche de pesti. Initial ma gandeam sa iau 2 ramirezi, insa ar fi ciudat sa am un acvariu cu numai doi pesti.

Ce pot sa pun in acvariu? ramirezi cu mai ce? sau ce ciclide merg impreuna?(de talie mica) si care este cel mai mare numar de ciclide pe care l-as putea pune in 60 de litrii?


Multumesc

Re: Populare acvariu 60 de litrii

buna Raluca, dat fiind volumul acvariului, nu prea poti sa pui multi pesti in el, daca sunt pui poti pune cativa dar pe masura ce cresc............nevoile lor de spatiu se schimba

3

Re: Populare acvariu 60 de litrii

Buna

S-a mai discutat "problema" asta aici

Problema nu se pune doar de dimensiunea pestilor, trebuie sa iei in calcul si comportamentul lor.

Re: Populare acvariu 60 de litrii

parerea mea este sa pui un trio de apistogramma agassizi - desi acvariul ar fi la limita... dar cred ca merge si sunt superbi pestii.
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … agassizii/

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Populare acvariu 60 de litrii

In cazul asta, scopul nu prea scuza mijloacele ca vorbim de viata unor pesti :scry so...multumesc pentru raspunsuri, am citit si discutia domnului cu 54 de litrii si am ajuns la concluzia ca o sa iau 2 ramirezi cel mult sau 2 apistogramma.



va multumesc

6 Editat de nelutu_vi (2013-07-05 18:06)

Re: Populare acvariu 60 de litrii

Iti recomand daca esti noua in avcaristica sa lasi pentru mai tarziu ramirezi ca sunt o specie de pesti foarte sensibila. Mult succes.

Re: Populare acvariu 60 de litrii

va multumes mult pentru raspunsuri, o sa tin cont de ele!   :noroc