1

Subiect: Fier chelat 6% EDDHA

Am gasit acest produs la un magazin gradinarit.
Este un pachetel cu 50g de fier chelat 6% ,zic ei ca nu mai contine absolut nimic in compozie.
La detalii spune ca se poate folosi cu un ph de la 3 la 16, si cel mai indicat este sa se bage la radacina plantelor.
Acest produs este pentru plante de gradina,fructe,pomi fructiferi,etc.
Este un praf solubil in apa.
Nu am gasit nicaieri insa,daca se poate folosi si in acvaristica.Ma gandesc ca odata ce nu contine si ale elemente chimice in compozitie , ar merge si in acvariu, dar injectat la radacina plantei( parerea mea).
Intrebarea este cum se poate face un dozaj,daca stie cineva? Adica cate grame de fier chelat in cati ml de apa si dozajul care se poate baga in acvariu.
Desi cred ca am scris doar balarii, si nu cred ca e bun in acvaristica, am luat un pachetel (2,5e) de 50gr.
Am un acvariu unde nu am decat doi pesti, si am doi echinodorusi cu frunzele galbene.O sa injectez la radacina ,dupa ce amestec 5-6gr de praf cu apa,si o sa vad reactia dupaia.
Acvariul are 160l net, 2tuburi de 36w philips 865 , 1tub de 30w philips 865 si un osram flora de 30w.Nu va luati de philips,pentru ca altceva nu am gasit aici.Co2 presurizat de la butelie ,3b/s .Fertilizare pps pro si micro.Ph-ul e in jurul valorii de 7-7,2.
E doar un experiment,si daca nu am rezultate bune,nici o problema,am destule plante in ghivece smile)

http://www.onbux.com/?r=insomnia28