Re: noul meu acvariu pentru sajica

Am facut din capul meu, fara sa-mi recomande cineva. Incerc si daca imi iese recomand si altora. Ce rost are sa sau bani pe chimichale cand pot obtine ceva natural.

Re: noul meu acvariu pentru sajica

E vita din padure de la Dunare dragule wink

23

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Nea Marius,

Te poate interesa subiectul asta.
Ancistrus se referea in postul anterior la alte chimicale... alea cu care stropesc viticultorii via wink

PS1: incearca sa nu mai postezi consecutiv, poti folosi cu incredere functia edit
PS2: mai putina cofeina, mai mult autocontrol ti-ar prinde bine  :noroc

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Gata! Cu Dumnezeu inainte!

Re: noul meu acvariu pentru sajica

S a tulburisit putin apa dar...sper sa si faca treaba zeolitul si purigenul wink

26

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Marius, nu mai posta consecutiv... ai la dispozitie functia "Editeaza".
Multumesc pt intelegere !

Eu as mai scoate din acele pietre sau le-as inlocui cu unele mai rotunjoare.

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Gata! Cu Dumnezeu inainte!

Re: noul meu acvariu pentru sajica

S a cam tulburisit un pic, dar sper sa si faca treaba zeolitul si purigenul;)

29 Editat de mariuspopa69 (2013-07-12 19:19)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Iti dau cuvantul meu ca am intrat de trei ori si nu am vazut ce am postat anterior si a trebuit sa repet. Poate o fi din cauza ca lucrez numai cu telefonul....habar nu am. Sorry si scuzele de rigoare. Nu va mai obosesc cu nebunia mea:)

30

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Te rog oboseste ne cu nebunia ta in continuare, doar ca ti-a atras atentia sa nu scrii comentarii multe unul dupa altul, ci daca ai inca unul la scurt timp sa-l reeditezi pe cel anterior si sa adaugi tot ce ai de scris/spus.
Eu astept evolutia....

P.S. Sunt de acord cu "Visiniu" legat de pietre.

31

Re: noul meu acvariu pentru sajica

De pe telefoane sunt ceva mici hibe. Si eu patesc anumite chestii similare, ba sunt logat ba nu sunt si asa mai departe. Cred ca tine cumva de cache, la logarea de pe telefon chiar primesc un avertisment in acest sens. Probabil tot din acelasi motiv s-au dublat vreo doua mesaje de-ale tale acum smile

Ai si tu rabdare, ca setup-ul este inca abia la inceput, nu le poti avea pe toate din prima. Cauta pietre cu forma si textura similara. Acum ai vreo 3 sau 4 tipuri de pietre acolo.

32 Editat de mariuspopa69 (2013-07-12 19:59)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Doua tipuri am. Acum am vazut unde e hiba, eu trecusem deja la pagina a doua si tot continuam sa scriu, fara sa mi dau seama. E vina.mea.

33

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Acum stii !  smile

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Vad ca s a facut apa cristal, ma speriasem. Credeam ca s a creeat un coflict acolo, dar dupa cum spuneam, mediile de filtrare si au facut treaba. Concluzie, nu dati bani pe coloranti! wink

35

Re: noul meu acvariu pentru sajica

"Apa cristal" nu inseamna neaparat material filtrant colonizat cu bacterii nitrificatiare wink

36 Editat de mariuspopa69 (2013-07-15 14:50)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Revin, pietrele aveau niste firicele albe prin ele care reactionau la detartrant si le-am fiert in detartrant +sare de lamaie. Nu s-a intamplat nimic cu pestii, iar duritatea a ramas aceiasi. Poate cineva sa mi spuna daca acesti pesti sunt masculi?

37 Editat de mariuspopa69 (2013-07-21 19:12)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Nu a mers poza. Aici am doi mai mari si colorati. Ceilalti sunt mai.mici si negriciosi. E posibil ca cel din dreapta sa fie mascul?

38 Editat de mariuspopa69 (2013-07-22 00:49)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

da, s a dovedit ca cel din stanga sa fie femela iar cel din dreapta mascul. mi au depus!!!! va multesc celor care m ati ajutat su sfaturi. :noroc

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Salut
Ma uitam la prima si ultima poza cu acvariul,ambele arata destul de bine
Referitor la pietre....mai degraba ai mai scoate 2-3,arata destul de bine si asa
Bafta

Re: noul meu acvariu pentru sajica

b37dra A scris:

Salut
Ma uitam la prima si ultima poza cu acvariul,ambele arata destul de bine
Referitor la pietre....mai degraba ai mai scoate 2-3,arata destul de bine si asa
Bafta

Am sa scot dar nu acum. Nu vreau sa stresez puii ce vor iesi maine smile)))