81

Re: Iubitori de GUPPY

frumos. dar nu e prea difuza lumina daca ai atat de multe plante de suprafata ?

82

Re: Iubitori de GUPPY

de 300

83

Re: Iubitori de GUPPY

pot sa va intreb si eu ceva? am 2 pui de guppy, unul mai mare ca celalalt, pe care i-am gasit in acvariu. am scris mai demult povestea aici. problema este ca de atunci am luat 2 gurami. puiul mare, acum adult in toata legea este in acvariul comunitar cu ei si nu are nici o problema. celalalt pui are putin peste 1 cm (sa zic 1,2 cm) si sta in maternitate. ar fi bine daca i-as da drumul in acvariul comunitar? sau sa il mai tin sa mai creasca? este ca jumate dintr-un mascul guppy...nici nu stiu sa spun cam cat e ca sa va dati seama.
gurami sunt mai retrasi, nu au atentat deloc la masculul din comunitar dar cel mic ar fi in siguranta?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

84

Re: Iubitori de GUPPY

exista un singur mod de a afla. s-ar putea sa nu ii faca nimic dar de asemenea s-ar putea sa ia un mic dejun. acuma depinde de peste si ei au personalitati smile cat de mari sunt gourami ?

85

Re: Iubitori de GUPPY

puisorul de guppy care trebuie pus in acvariul mare trebuie sa nu incapa in gura celorlanti pesti din acvariu. pt o mai mare reusita muta-l cand le stingi lumina seara sa fie cat de cat intuneric. eu unul am scos puii de guppy doar 12 ore pana si-au dat drumul apoi top in acvariul mare. nu mai sunt toti cei initiali dar cei care au ramas deja se vad de la o zi la alta ce repede cresc.

86

Re: Iubitori de GUPPY

eu unul ii cresc intrun acvariu de 20 l vreo 2-3 saptamani. bine diferenta e ca eu am un acvariu doar cu guppy si 3 ancistrusi.

87

Re: Iubitori de GUPPY

eu nu ii mai separ pt ca din prima monta de la o pereche doi din ei iam uitat/lasat in acvariul mare si restu i-am crescut ina cvariul mic. ce crezi cei din acvariul mare la 4 luni erau dubli decat cei crescuti 3 saptamnai si 5 zile in acvariul mic plus si coloratia aceea negricioasa.:D;)

88

Re: Iubitori de GUPPY

stiu dar la mine doar acum cresc plantele si nu au unde sa se ascunda. am lasat o femela sa fete acolo dar a ramas doar un pui. de aia inca ii separ. ii tin intr-un acvariu cu crevetii smile

89

Re: Iubitori de GUPPY

am guramii mari, la vreo 8-10cm. la fel de bine pot sa inghita un mascul adult, nu ar intampina nici o problema.
astazi l-am pus in acvariul comunitar si l-a atacat ramirezul, l-a alergat imediat, normal l-am scos.

Are deja vreo 6-7 saptamani puiul (cred) deja sa il tin in maternitate cred ca s-ar dezvolta incet, de aceea vreau sa il pun alaturi de ceilalti.
Ce pot spune, cum i-o fi norocul. cu guramii nu au fost probleme, ramirezul m-a speriat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

90

Re: Iubitori de GUPPY

poi daca nu faci cum ti-am spus eu!!! punel seara tarziu cand te pui la somn ca sa fie intuneric deplin in acvariu. dimineata cum se lumineaza usor usor puiutul gaseste el un loc ferit unde sa se bage in caz de atac.. si mai poti inainte de al pune in acvariul comunitar indoapai pe cei mari bine ca sa le piara pofta de mancare. wink

91

Re: Iubitori de GUPPY

ramirezul meu e cu pofta de aventura, nu de mancare lol cred ca ii iau o fetita ca nu se mai poate.
maine reamenajez tot acvariul, voi scoate tot. dupa aceea sper sa se acomodeze usor. Seceu voi face cum imi spui tu, nu cred ca voi mai aparea probleme.
puiutii de guppy deja oricum s-au "imprietenit". am un baietel cu coada de randunica big_smile si un pui mic care presupun ca va fi fata, e pre amic sa stiu. Ma laud si eu putin tongue

Off: in seara asta sper sa imi faca pui molly roll

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

92

Re: Iubitori de GUPPY

Am si eu o intrebare!!!
De ce guppy se ''trantesc'' pe pietris ? am observat asta numai seara
Ms...

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

93

Re: Iubitori de GUPPY

au paraziti

94

Re: Iubitori de GUPPY

si cum nu s-a mai postat de mult aici va fac cunostinta cu noua mea generatie de guppy smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_L96mK84R_E[/youtube]

95

Re: Iubitori de GUPPY

eu am guppy leopard stiti voi cu coada patata si masculu are si un fel de desen pe corp

96

Re: Iubitori de GUPPY

eu am guppy leopard stiti voi cu coada patata si masculu are si un fel de desen pe corp! ca acesta de exemplu

97

Re: Iubitori de GUPPY

irinel171 A scris:

...ca acesta de exemplu

sa inteleg ca acesta nu e al tau ?
pune poze cu ai tai sa vedem si noi...

98 Editat de irinel171 (2010-09-13 21:35)

Re: Iubitori de GUPPY

nu pot pune poze deoarece aparatul meu foto nu face bine fotografiile pestilor din acvariu dar masculu meu este la fel ca cel din poza asta si mai am doua femele tot cam asa

99

Re: Iubitori de GUPPY

frumos filmuletul cu guppy,clar,pesti superbi,acvariu foarte frumos si organizat,superb.
sper sa am si eu in curind asa ceva pt. ca i-mi plac foarte mult guppy.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.