1

Subiect: Sfaturi redimensionare filtrare acvariu 200 litri

Salut,

Acum 2 luni m-am reapucat de acvaristica dupa mai bine de 18 ani, acvariul fiid facut pentru fiica mea. Am avut la dispozitie doar o luna in care a trebuit sa ma documentez si sa achizitionez cele necesare.
Acvariul are ~ 100x50x45, net 180 Litri.
Este plantat, plantelor le merge minunat, am 37 pestisori (platy, molly, neoni, guppy, cory, ancitrusi, oto) care se inteleg minunat, nici unul nu depaseste inca 4cm, 2 melci Neritine, 4 melci assasini si cativa zeci (o suta si ceva poate) melci comunitari (in scadere sper) (de care nu vreau sa scap in totalitate deoare curata totul minunat dar se rahatesc totusi cam mult).
Stiu ca este destul de populat si de aceea vin sa va cer sfatul in ce priveste redimensionarea filtrarii.

Momentan am un filtru JBL e901 plin cu siporax, pe tur am un prefiltru dintr-o carcasa albastra de 7" plina cu burete albastru (porozitate mare si medie), pe retur un UV 9W. Problema este ca filtrul nu face fata mizeriei produse din mai multe motive: putere mica (11W) - din aceasta cauza colmatare rapida a furtunelor (am schimbat in-ul cu 16/22 Eheim verde si inset jbl1501, am lasat deocamdata out-ul 12/16), a prefiltrului si a uv-ului si circulatiei deficitare a apei in acvariu.
Apa este clara, dar am multe impuritati in suspensie mai mici de 1mm.
Hranesc pestii o data pe zi, destul de putin, sifonez (cat imi permit plantele) ~ odata pe saptamana. Nisipul e curat, adica nu adun multa mizerie nici la sifonare dar apa nu e curata niciodata. Nu am alge, pestii par sanatosi si activi.

Nu vreau sa pun un filtru intern ci vreau sa redimensionez filtrarea externa sa faca fata la ce am.
CO2 e bomba si deocamdata nu am de gand sa pun un reactor extern cu butelie dar pe viitor se poate.
Deci, la ce m-am gandit:
- sa pun doua filtre externe Eheim 2426 experience 350 ce pare sa fie urmasul lui 2228 - sa am in ele jumate siporax+matrix (total 4L siporax si printre el pus matrix 1L) jumate bureti
- sa cumpar un filtru Eheim 2078 pro 3e cu siporax, matrix si bureti
- sa adaug o pompa de curenti (sau un powerhead) pentru inbunatatirea circulatiei apei si sa cumpar doar un singur filtru Eheim 2426 (si sa am in el doar filtrare biologica)
- este destul filtrarea exclusiv biologica cu burete pe sorb ? (impuritati mari sunt putine ... gen frunze moarte sau rahati intregi)

Acum folosesc in prefiltru doar bureti deoarece perlonul se infunda repede si asa doar cu bureti e destul pentru a aduna mizeria (nu trece nimic de ei - verificat) doar ca trebuie sa-l curat la 5 zile ca se opreste filtrul. Trebuie sa ajung la un nivel de filtrare incat sa nu mai trebuiasca sa curat filtru prea des (din motive de timp) si in acelasi timp sa fie apa limpede. Dimineata apa e ok )in proportie de 80%), ziua cory ridica totul in sus iar dupa ce dau de mancare e dezastru.
Am iesirea libera direct din furtun printr-un cot in partea dreapta si bate spre stanga aproape in directia intrarii (stanga in jos, drapta out sus) (am avut si spray barul, am avut si cotul aplatizat, am directionat si pe lung si pe lat spray barul si directia apei, cea mai buna e asa cum e acum dar nu e destul.

Prefer Eheim ca marca si imi pare rau ca nu am ales la inceput un filtru Eheim dar credeam ca un filtru de "900L" (o gluma buna) si green (consum mic) e ideal dar a fost gresit.
Intre timp am citit ca debitul real la jbl e901 este de fapt 450 Litri ... teoretic ... faptic e mai mic.
Nu trebuie sa discutam despre ce sa fac cu JBL-ul ca nu am ce sa-i mai fac, vreau ceva, nu neaparat mai puternic, ci doar sa pastreze debitul si sa fie intradevar, cel putin 700L si sa fac in asa fel incat mizeria sa ajunga la sorb in filtru.
Credeti ca doua filtre externe sunt mai bune ca unul + powerhead ?

Nu stiu ce cale sa aleg. Nu vreau sa mai cheltui bani si sa nu fiu multumit de rezultate asa ca apelez la experienta vastra.
Scuze pt. postul lung dar nu am timp sa experimentez si de citit am tot citit asa ca vreau o informatie sigura pe care sa ma pot baza.


Multumesc,
Adrian

PS: si ca sa scurtam discutiile 2080 e prea mare iar filtrele clasice nu imi plac. Trebuie ceva cu sertare si de aceea m-am oprit la cele doua de mai sus. Bugetul ~ 2000 lei pt. filtre/powerhead/medii suplimentare (acum am doar 4 litri de siporax). La 2426 neavand eliminarea aerului in nici un fel m-am gandit sa iau si in/out-ul de la eheim cele cu aerisire.
Acum cu 4L siporax am NO2=0, NO3=20-25