1

Subiect: iluminare acvariu

Am si eu o intrebare , mult discutata .... am 4 neoane la un acvariu plantat eheim de 200 litri , doua 830 si doua 865 osram 39 w ,cu care luminez sapte ore pe zi si as mai vrea sa pun doua Giesemann Power Chrome Aquaflora fresh water 39 W ..ce parere aveti? Multumesc.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

2

Re: iluminare acvariu

nimeni cu o parere despre Giesemann Power Chrome Aquaflora ? Le foloseste cineva?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

3

Re: iluminare acvariu

Foloseste-le fara sa mai stai pe ganduri. Eu le-as pune in locul celor 2 830... 6x39 mi se pare prea mult pentru 200 de litri.

4

Re: iluminare acvariu

din pacate nu pot ...doua sunt T8 osram pe capacul original unul 830 ,unul 865 de 30 w si doua adaugate separat T5 unul 830 ,unul 865 de 39 w...intercalate...as mai pune doua Giesemann Power Chrome Aquaflora care sa lumineze doar 4 ore in monentul de perlare maxima...

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

5

Re: iluminare acvariu

Atunci lasa T8-urile cu 865 (chiar daca trebuie sa mai iei unul) si pune cele 2 Aquaflora pe instalatia de 39W.

6

Re: iluminare acvariu

ok multumesc...mai astept pareri..

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

7

Re: iluminare acvariu

mai astept ceva pareri..

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

8

Re: iluminare acvariu

ceva pareri...

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: iluminare acvariu

Deja ti-a raspuns George :fok Ar fi culmea sa-ti spuna cineva sa tii toate 6 neoanele...

10

Re: iluminare acvariu

Multumesc de raspuns,sti cum e daca-ti zice unu ca esti prost nu-l crezi ,zice al doi-lea te indoiesti...daca-mi zice si al trei-lea , sunt sigur...si am sa pun doua T8 865 30w si doua Giesemann Power Chrome Aquaflora .

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

11

Re: iluminare acvariu

mai astept un raspuns si ma apuc de treaba...

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

12 Editat de imarian (2013-07-16 22:16)

Re: iluminare acvariu

Fa cum au zis cei doi colegi. Te poti baza oricand pe sfaturile lor  :noroc

Re: iluminare acvariu

Eu as ramane pe Osram.
Din punctul meu de vedere nu merita investitia.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

14

Re: iluminare acvariu

Cred ca am sa raman pe osram ...am vazut pe cineva de pe forum care avea  Giesemann si era plin de alge BBA. Daca toti parametri apei sunt buni, cred ca Osram face fata cu brio,chiar si plantelor pretentioase.Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.