Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Arata bine  :fok astept sa-l vad plantat...La cat silicon ai pus mai devreme de doua saptamani sa nu pui apa in el.

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

AQUA'BIO A scris:

P.S. : Sunt foarte curios daca si alti useri intampina aceasta problema cu pozele!.........

pozele daca au dimensiune foarte mare nu se pot urca, este o protectie a forumului pt. a nu fi blocat de fisiere interminabile, multumim pt. intelegere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

23

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Ancistrus A scris:

Personal nu am auzit de vopsea "negru transparent" pana acum... lol ........... Felicitari pentru munca de ucenic! Din ultima poza, pare ca a iesit destul de bine smile

Culmea ca exista totusi un spray care, culmea, se foloseste exact la ce spuneai tu! (pentru stopuri, faruri...)

Eu l-am achizitionat pentru lacuirea si innegrirea muchiilor de pe innaltimea acvariului cam 16 mm pe fiecare colt stanga dreapta, pentru a nu se mai observa (daca te uiti cu atentie) neregulile siliconului!

Doresc sa se vada o muchie perfecta intro nuanta de negru translucid! NU OPAC! Daca doream opac luam comatex negru de 1mm si il lipeam pe muchii..... dar nu cred ca e varianta cea mai frumoasa din punct de vedere al aspectului exterior! Tinand cont de faptul ca jos si sus vor exista benzile de 5 cm de comatex negru grosime 4mm (cu care deja ne-am obisnuit), ce trebuie sa ascunda substratul si reflexia lumini pe suprafata apei!

E si ma gandeam ca daca imi mai ramane spray sa il folosesc pe spatele acvariului!

...... dar am inteles din spusele tale ca lumina trebuie tinuta in acvariu, asa ca am luat o folie autocolant negru! Si ai dreptate, nu conta daca e mat sau nemat, ca in interior toate sunt la fel! smile

Multumesc, pentru aprecieri ! (chiar m-am chinuit ceva cu caterul si lama, noaptea ca ziua nu am avut timp!.....)

Acvariul v-a sta cel putin 2 saptamani pana o sa aiba apa in el! mai am multe de achizitionat, de calculat si de construit filtru si capac........

Am atasat si poza cu Spray'ul si autocolantul! Cred ca spray'ul este de fapt un lac cu tenta de culori.... (eu am ales varianta pe Black)

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

24

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

atasez poza pentru postul precedent! (autocolant si spray transparent Black)

acvariidevis A scris:
AQUA'BIO A scris:

P.S. : Sunt foarte curios daca si alti useri intampina aceasta problema cu pozele!.........

pozele daca au dimensiune foarte mare nu se pot urca, este o protectie a forumului pt. a nu fi blocat de fisiere interminabile, multumim pt. intelegere.

Din pacate nu cred ca e vorba de dimensiune, pentur ca de fiecare data editez pozele si dupa transformare in corel isi pierd rezolutia si in acelasi timp se micsoreaza si dimensiunea!

Cred ca e vorba de previzualizare! ai folosit previzualizare ulterior nu o sa mai apara poza acum de ex nu am folosit previzualizarea pentru corectarea greselilor, ca am scris putin si nu este necesar, atasez iar poza pentru postul precedent si va functiona!........

Nu este o mare problema! Este doar putin enervant! Dar rabdare am asa ca este ok! Am spus si eu doar ce am obervat! Sper sa nu se supere nimeni pentru interventia mea!

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

25

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Bravo frumos lucrat ..lasa bine sa se usuce siliconul nu te grabi ca stii vb...''graba strica treaba'' spor la treaba smile

26

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

ciuaua A scris:

Bravo frumos lucrat ..lasa bine sa se usuce siliconul nu te grabi ca stii vb...''graba strica treaba'' spor la treaba smile

Multumesc mult, CIUAUA, pentru aprecieri! Voi avea rabdare! In acest timp o sa lucrez, cand am timp, la capac, filtru...... am ce sa fac! Apa in acvariu, e ultima problema  :apl

The mind is everything. What you think you become.
Buddha