Subiect: sterilizare plante

Salut,

Dat fiind faptul ca in urma unei achizitii de pesti, mai exact Botia, m-am ales cu o invazie de flagelate, care mi-a omorat toti pestii; m-am decis sa dau un reset acvariului. Pietrisul am sa-l fierb, acvariul am sa-l curat, filtrul este curatat si fierte  mediile filtrante, DAR plantele nu prea am cum sa le fierb smile asa ca as avea nevoie de o solutie pentru a le steriliza, mai putin permanganat de potasiu, deoarece este interzis prin lege.

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie de substante pe care le-as putea folosi pentru a curata plantele mai bine.


Va multumesc!

Re: sterilizare plante

Salut! Eu personal folosesc apa oxigenata pt. curatarea plantelor, este cea mai buna solutie de dezinfectare -  este singurul agent antibacterian compus numai din apă şi oxigen. La fel ca şi ozonul, peroxidul de hidrogen distruge organismele producătoare de boli, prin oxidare şi este considerat cel mai sigur şi mai eficient dezinfectant natural din lume. Doza este de 1 sticluta de apa oxigenata(2 lei) la un lighean de apa in care lasi plantele 15-30 min. Eu mai torn si in acvariu saptamanal o sticluta de apa la 100 l profilactic si mai oxigeneaza apa pe caldura asta. :noroc

Re: sterilizare plante

salut. apa oxigenata distruge anumite plante. daca tot ai dat reset si o iei de la inceput. iti sugerez sa iti schimbi si plantele. da-mi un PM sa vorbim daca ai nevoie de plante.
bebe, nu e bine ce faci cu apa oxigenata. nu te lua dupa numele ei aparent inofensiv, este daunatoare vietuitoarelor. tratamentul se face cu mare atentie, cu doze precise si cu schimburi masive de apa dupa tratament.

Pescar hoinar

4

Re: sterilizare plante

sa ne fie clar...apa oxigenata actioneaza numai pe bacteriile anaerobe si asta pt ca degaja mult oxigen, ceea ce le omoara, dar nu este agent antibacterian. smile si inca ceva: flagelatele nu sunt bacterii, tragi singura concluzia de aici. vrei sa nu ai probleme? arunca tot si ia de la zero

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: sterilizare plante

Imi e greu sa cred ca "flagelatele" ti-au omorat "toti pestii"! :omfg Oricum, flagelatele paraziteaza pestii, nu plantele big_smile
   Pestii care au "flagelate" le au din nastere si sunt putini in lume care se pot lauda ca au reusit sa-i scape de acesti paraziti, tratament care se poate face doar in primele clipe dupa eclozare. Deci te agiti degeaba, ori le oferi conditii bune pestilor ca sa nu fie atacati de flagelate, ori le faci tratament (JBL Spirohexol) in cazul in care sunt afectati... ca de flagelate nu scapi big_smile

PS: Raman totusi la teoria ca nu flagelatele ti-au omorat pestii wink

6 Editat de AdrianB (2013-07-26 13:49)

Re: sterilizare plante

Dar cu baile in solutie de clor, cum ramane? banuiesc ca ar rupe chiar si cochiliile de melc... trebuie sa existe un mic tratament pe care sa l poti face pentru ele, ca pana la urma, plantele sunt originare dintr-un mediu plin de absolut orice fel de bacterie , fie ea anaeroba sau nu; ca sa nu mai zic de cele pe care nu le gasesti la noi nici daca te musca 10 sobolani... Plus, ca ele (oualele de flagelate) sunt eliminate prin fecale, asa ca ar pica direct pe substrat (de unde, in cazul pestilor de substrat, si ar relua ciclul de viata). Substratul daca este fiert, scapi de tot, iar planta daca are ceva pe ea, clorul, mai mult ca sigur, innmoaie membrana lipicioasa, tratamentul fiind urmat de un jet puternic si minuntios de apa, ca sa scapi de orice fel de mizerie. E de citit pe asta, totusi dar astept o parere asupra propunerii

Re: sterilizare plante

Atunci  ce ar fi putut fi daca nu aveau nici un fel de semn extern, slabeau in continuu, nu mancau, si mureau pe capete. Paraziti intestinali nu aveau cum sa fie, tinand cont ca i-am pus intr-un QT si i-am trat initial cu metronidazol, ulterior cu decaris si iar cu metronidazol. Am crescut temperatura si am facut tratamentul ca la carte(cu lumina stinsa). Oricum am avut si pesti cu paraziti intestinali pe care i-am tratat si chiar nu se manifestau atat de violent. Mi-au murit: un betta mascul, 2 clown loaches, 2 cory. In acvariul de 180 de litrii in care stateau initial erau un betta, 4 cory, 4 otto, 2 clown loaches pui(3-4 cm) si 4 ancistrusi, deci nu era aglomerat si conditile apei  erau testate.

8

Re: sterilizare plante

Am o curiozitate, avand in vedere ca, clorul este un agent puternic de oxidare si arde tot ce este viu, pentru imbaierea plantelor cu hipoclorit de sodiu (clor), cam care ar fi concentratia admisa/litru de apa, pentru indepartarea melcilor si bacteriilor, parazitilor, etc.?
As dori mai mult o parere personala.

Multumesc anticipat!

9 Editat de Ancistrus (2013-07-26 17:44)

Re: sterilizare plante

Pentru a scapa de melci si o usoara dezinfectare a plantelor, poti folosi sulfat de cupru, dar, in afara de melci, ataca si unele plante!
   Dozajul pentru tratamentul pestilor este:
"Se dizolva 16 g de cristale in 1 litru de apa, doza de tratament este de 10ml/100 litri de apa avand ca baza acest nivel de diluare. Din motive de precautie, se introduce in acvariu doar doza pentru o singura zi."

10

Re: sterilizare plante

MMM, ca idee, clorul nu este la fel de bun? Sau care ar fi motivul pentru care mi ai sugerat tratamentul cu sulfatul de cupru?

11 Editat de Ancistrus (2013-07-26 17:58)

Re: sterilizare plante

AdrianB A scris:

pentru indepartarea melcilor si bacteriilor, parazitilor, etc.

   Ti-am oferit alta varianta, de clor nu stiu ce sa-ti spun.

12

Re: sterilizare plante

O sa tin cont si de ideea asta, doar ca momentan am achizitionat clorul si astept sa iasa o informatie viabila.

Mersi de idee!

13 Editat de bebe panait (2013-07-26 22:34)

Re: sterilizare plante

Raluca ai facut  teste de apa inainte de tratament? Simptomele pe care le-ai descris: nu aveau nici un fel de semn extern, slabeau in continuu, nu mancau, si mureau pe capete sunt simptome de intoxicatie cu amoniac sau alte substante chimice ( doze marite de medicatie: verde de malachit, albastru de metil,etc.). Eu cred ca ai avut acvariul neciclat si ai introdus in el pestii. Urmarea.....Cat despre apa oxigenata eu o folosesc de mult timp si nu am avut probleme . Am avut in acvariu si o specie de sagitaria care a si inflorit culeasa din parcul Carol.  :noroc

Re: sterilizare plante

Nu avea cum sa fie neciclat ca a stat 2 luni numai cu plante si cu bactozym si oricum am bagat treptat pestii..intai betta...dupaia pestii de substrat si cel mai tarziu am bagat o bottia blue care facea dezastru in substrat si am vandut-o, iar ulterior am cumparat de la petshop doua bottia clown....si au stat fericite cam 2 saptamani dupa care ele au inceput sa slabeasca..iar in 2 saptamani au murit toti pestii. Citisem ceva de skinny disease la bottia si deaia am facut tratament in QT cu decaris, dar se pare ca nu a fost asta. Da am facut teste cu easytest 5 in 1de la JBL si parametrii erau OK. Am mai facut tratamente pt alti pesti cu metronidazol si au avut efect.