1

Subiect: salut

Buna ziua,ma numesc Marian,am 18 ani si sunt din Brasov.
Am un acvariu de 180l si am o problema mare cu algele.

Hardware:
Bazin 90/45/45
-Incalzitor JBL protemp de 300w.
-Lumina,2x Giesemann Aquaflora 39w & 2x Giesemann Midday 39w
-Filtru extern Ocean Free,nu e de top da isi face treaba.
-Surface Skimmer JBL Top Clean.
-Butelie CO2
-Ph controller Dupla Alpha
-Sonda de sticla Dupla
-Electrovalva Dennerle Confort
-Reactor JBL Taifun.


Plante:

hc cuba
alternanthera reineckii mini
cabomba furcata
didiplis diandra
eleocharis acicularis
heteranthera zosterifolia
limnophilia aromatica
pogostemon erectus
rotala macrandra red

Poze cu algele:
http://imageshack.us/a/img10/9736/yf3h.jpg
http://imageshack.us/a/img194/4422/5dbu.jpg

2 Editat de Ancistrus (2013-07-25 19:33)

Re: salut

Mama... BBA urat de tot! Testele de apa ce spun?
Intretinerea acvariului? Schimburi de apa?

3

Re: salut

Din pacate nu le-am facut:(,n-am avut banuti.
Dar se intelege cat de grav e !

4

Re: salut

incearca sa faci niste scimburi mai dese de apa macar de 2 3 ori pe saptamana incearca si niste Easy Carbo si daca ai vietuitoare dale mai putina mancare

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

Re: salut

pristavu A scris:

daca ai vietuitoare dale mai putina mancare

   Chiar, de vietuitoarele din acvariu nu ai spus nimic.

6

Re: salut

Ca si pesti am asa:8 neoni,4 guppy,1 sae si 3 botia.
Schimbul de apa il fac odata pe saptamana,cam 50 %.

7

Re: salut

Eu am scapat de BBA prin eliminarea plantelor contaminate , easy carbo si stabilizarea ph-lui la 6,8 ... achizitionarea unui ph controller...la mine a meritat investitia.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: salut

radulary A scris:

Eu am scapat de BBA prin eliminarea plantelor contaminate , easy carbo si stabilizarea ph-lui la 6,8 ... achizitionarea unui ph controller...la mine a meritat investitia.

   Tu esti din Bucuresti, Mariann din Brasov, alta apa... alta mancare de peste wink

9

Re: salut

Am ph controller,trebuie sa imi cumpar teste sa vad cum sta treaba mai clar.Daca e sa elimin plantele contaminate,ar cam fi toate neutral !
Am mai scazut ph-ul,ca am citit cum ca ar fi o cauza,daca e prea mic,adica mult CO2 favorizeaza BBA-ul.

10

Re: salut

Trebuie sa fie un dezechilibru pe undeva ...lumina ,fertilizanti,co2..cel mai bine tu o sa sti ce necesitati are acvariul tau...poti citi 1000 de forumuri...te ajuta dar nu ti rezolva problema , asta doar tu o poti face prin monitorizare permanenta, noteaza ti tot ,faci poze si compari saptamanal ( la mine cel putin asa a functionat ) Si uite ce plante am acum....si tot nu sunt multumit.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

11

Re: salut

radulary A scris:

asta doar tu o poti face prin monitorizare permanenta

   Ce sa monitorizeze? Explica daca tot te-ai apucat wink

12

Re: salut

- Vad ca ai Giesemann..eu am Osram cu reflectoare jbl ,incearca sa iluminezi progreziv plecand de la 5 ore pe zi si vezi cum raspund plantele , eventual mergi doar cu 2 neoane o perioada.
- Pune micro si macro zilnic 4ml in functie de plante, poti creste...urmaresti evolutia saptamanal (monitorizezi sa-l multumesc si pe Cristi)
- Seteazati ph la o valoare neutra..si eventual verifica-l sa nu se fi decalibrat.
- Easy carbo zilnic, daca mai ai intrebari nu ezita sa le spui ....sper sa te fi ajutat...daca am gresit cu ceva sper sa ma corecteze cineva mai experimentat ca mine. Si inca o data ce ti-am dat eu nu-l lua de model..parerea mea ca fiecare acvariu are necesitatile lui..pana nu te enervezi un pic nu cresc plante frumoase.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

13

Re: salut

@Radu,voi lua seama de ce ai zis tu,momentan programul de lumina este de 8h/zi,mai exact 9-13,16-21.Il voi modifica la 4-5h iar saptamanal in functie de plante ma gandesc sa-l cresc cu cate 1h/saptamana.Iar fertilizantii,micro si macro introduc,4 ml din fiecare,am si Ferropol dar nu am introdus.Si cu schimburile de apa,le voi efectua mai des,ma gandesc la 30-40% la 3 zile pana vad schimbari,apoi revin la schimbul saptamanl de 50%.

Daca am omis ceva la ce calcule mi-am facut eu,corecati-ma.

Re: salut

Ai pus 1W/l fara sa stii parametrii apei?
Este important sa stii macar GH si NO3 din apa din bazin si cea de la retea. Cu alga din prima poza m-am luptat mai bine de 3 luni...se pare ca-i place NO3 mare (30ppm sau mai mult) GH mare (15 dGH sau mai mult) si lumina puternica.