1 Editat de xgrec (2013-07-27 20:36)

Subiect: Schimb laptop

Asa cum spune si titlul schimb laptop cu filtru extern: HP Compaq 615; display 15'; tastatura cu urme de uzura; 2Gb ram; baterie cu 6 celule si incarcator 18.5V (+ adaptor mufa subtire-groasa, 100 ron nou), folosit mai putin de o luna, pana a cedat placa de baza din cauza procesorului si a racirii proaste a acestuia. Se poate repara, dar nu merita investitia.

In asteptarea raspunsului colegului @miloaleko, se doneaza 2 masculi de Fundulopanchax Nigerianus
Unul dintre masculi pe vremea cand avea femela
http://img546.imageshack.us/img546/4314/img1634wb.jpg

2 Editat de Ancistrus (2013-07-26 00:57)

Re: Schimb laptop

xgrec A scris:

Asa cum spune si titlul schimb laptop cu filtru extern: HP Compaq 615; display 15'; tastatura cu urme de uzura; 2Gb ram; baterie cu 6 celule si incarcator 18.5V (+ adaptor mufa subtire-groasa, 100 ron nou), folosit mai putin de o luna, pana a cedat placa de baza din cauza procesorului si a racirii proaste a acestuia. Se poate repara, dar nu merita investitia.

   Filtrul extern il vrei tot stricat, banuiesc, tot asa... sa nu merite investitia smile

3 Editat de miloaleko (2013-07-26 01:07)

Re: Schimb laptop

smile Asa cum este acel laptop se pot scoate niste bani pe display, sursa, memorie, hard disk si poate alte componente, gen capac, carcasa, coolere, numai ca trebuie sa stai geana pe anunturile de specialitate si sa astepti ceva timp pana sa recuperezi banii. Pe el se pot castiga pe la 350-400 lei.

Sfatul meu este sa rezolvi cazul cu laptopul la unele firme care cumpara laptopuri SH si stricate, la un pret mai mic evident si dupa aia iti cumperi un filtru pe aici la mana a doua. Cred ca ai putea obtine 200-250 pe el. Am dus un laptop stricat la un moment dat la o firma din asta pe la soseaua Pantelimon, dar am pierdut contactul lor.

4

Re: Schimb laptop

Reparatia placii se face cu maxim 150 ron, dar nu se merita pentru ca nu garanteaza nimeni ca va functiona mai mult de cateva luni (maxim 6 mi-au spus cei de la service ). Mea culpa ca nu am fost suficient de explicit.

5 Editat de miloaleko (2013-07-26 01:12)

Re: Schimb laptop

Pai atunci e si mai bine. Il repari cu 150 lei, il vinzi sigur cu 150 Euro ca modelul SH merge din cate am gasit si pe la 900 lei. Si ai ramas cu minim  500 lei si ai luat un filtru extern nou. wink

6

Re: Schimb laptop

Daca vroiam sa tepuiesc pe cineva cu laptopul asta era de mult reparat si scos la 'maritat', dar nu vreau. Va vine sa credeti sau nu, nu ma impac bine cu gandul asta.

Re: Schimb laptop

Sincer nu pot sa te inteleg unde ai simtit in sfatul meu sa tepuiesti pe cineva.
Daca tu repari un laptop,  servisul nu iti va da mai mult de 6 luni garantie fix la reparatia lor. Cel care-l cumpara il ia cu un risc din start, pe care si-l asuma. Asa e cu orice lucru second hand.
Eu ti-am dat si optiunea sa nu-l repari si sa-l vinzi la cei care se ocupa cu asa ceva, dar o sa iei o suma mica pe el.

Si atunci care e teapa? Daca il dai la cineva stricat aici pe forum este mai putin teapa????De ce te-ar crede cineva ca este placa de baza si nu altceva sau mai multe???
Faci cum vrei. Fiind oarecum din domeniul respectiv, am vrut sa-ti dau un sfat bun (fara teapa)...Daca dupa ce am scris atat, tu ai inteles asta e clar ca imi obosesc degetele cu tastatura.

Numai bine

8

Re: Schimb laptop

scopul threadului nu era de a starni o polemica, dar te intreb un lucru ( fara suparare): tu ai da 600 ron pe un lucru cu garantie maxim 6 luni, ca mai apoi sa pice cand ti—e lumea mai draga? din cauza asta am zis ca nu merita investitia, nu din cauza efortului financiar (incarcatorul este nou si am dat 100 ron pe el).
iti multumesc totusi pentru sfaturi si nu sunt ironic, dar am tras concluzia prin eliminare. nu ti—ai obosit degetele degeaba.

9

Re: Schimb laptop

up

10

Re: Schimb laptop

valabil si schimbul, dar si donatia

11

Re: Schimb laptop

http://img835.imageshack.us/img835/7294/3zkf.jpg

Nu vrea nimeni masculii de F. Gardneri? Sambata vor ajunge la pet-shop...

12

Re: Schimb laptop

killifish—ii sunt disponibili in continuare,
laptopul asteapta sa fie schimbat cu un filtru extern.

13

Re: Schimb laptop

valabil doar schimbul laptopului cu filtru extern sau siporax (3—4 litri)

14

Re: Schimb laptop

se poate inchide, multumesc acvariidevis.