1 Editat de ciprian01 (2010-02-02 01:18)

Subiect: Acvariu marin

De putina vreme m-am gandit sa ,,incep,, si un acvariu marin. Momentan am unul mic de cativa zeci de litri! De incalzire...! Cu piatra de la Florin caruia ii multumesc!

Cum in domeniul acvaristicii marine sunt cu mult sub nivelul minim atat ca teorie cat si ca practica as avea nevoie de cateva raspunsuri.

1. M-am gandit sa fac un acvariu  cu dimensiunile 110 x 60 x 40 (volum util - vizibil) care in spate sa aiba atasat inca un compartiment cu dimensiunile: 110 x 20 x 40 care sa fie de fapt un sump. In realitate ar fi un singur acvariu separat printr-un geam despartitor gaurit!

Intrebarile ar fi:
Este mai bine decat sa am un sump separat? Ma gandesc la spatiu dar si la faptul ca ceea ce vreau eu ar trebui sa fie mai silentios.
Cum ar fi mai bine sa fie compartimentat acest sump?

2. Pe piatra pe care o am de la Florin, desi nu are ea conditii optime la mine, banuiesc, era o macroalga care acum a inceput sa creasca destul de bine! Dar...au aparut si 2 stelute mici (o,5 si 0,3 cm), albe.
Cu ce se hranesc aceste stelute, care este ritmul lor de crestere, si cum se reproduc ele in acvariu?

Am citit destul de mult dar cum practica lipseste si cantitatea de informatii este mare, iar intelegerea mea poate fi eronata...!
Nu vreau sa supar pe cineva si orice sugestie este binevenita. M-as bucura totusi daca ar exprma o parere Florin (acvariidevis) si @acvarist. Au o experienta mai mare decat avem noi! Scuze daca am omis pe altcineva!

2 Editat de ciprian01 (2010-02-02 01:55)

Re: Acvariu marin

Daca as mari latimea sump-ului din spate...? Care sunt proportiile, in mare, dintre volumul acvariului si cel al sump-ului?
As avea un bazin cu volum brut de 264 l si aproximativ 160-180 L apa si un sump de 88 L.

Skimmer nu as pune decat in situatia ina care ar fi absolut necesar. Daca as reusi sa am o filtrare naturala eficienta, am inteles ca nu mai este necesar skimmer. Oricum, va avea un spatiu destinat.

Nu am reusit sa identific steluta in link-ul dat! Sunt f mici ale mele! in jur de 5 mm! Sunt albe cu ceva roscat, puncte / pete! Nu stiu daca isi schimba culoarea pe parcurs. Daca poate Florin sa ma ajute cu mai multe informatii despre ele...! smile

Mereu merg pe varianta geamului de 10. Asa voi face si acum!
Stiu ca trebuie gandit! Aici este problema! Si mai stiu ca urmeaza greselile! Am inteles si ca cel mai bine este sa ,,uit,, tot ce stiu despre ,,apa dulce,,!

Multumesc pt raspuns!

Re: Acvariu marin

Chestia cu oxigenarea mai buna este un argument f bun!
Si cu lumina am o problema! Tot felul de variante am gasit ca si informatie.

Oricum din experienta, nu prea merg pe variantele ,,noi,, gen: chimicale, moon-light, aditii, etc, decat f rar si numai ca masura exceptionala! Prefer sa las lucrurile sa mearga mai incet dar sa fie ok!

Re: Acvariu marin

Ce-mi place cand mai vad pe cineva ca se apuca de cate un proiect marin... Bravo ciprian pt initiativa.. in curand am sa postez si eu big_smile
Acvarist, stii cumva vreun loc de unde pot sa cumpar si eu un skimmer nu neaparat foarte performant (pentru un acvariu de aprox. 65L) si nu prea scump?
Cu cat gasesc mai repede&ieftin cu atat mai repede voi demara si eu proiectul meu. Nu de alta dar pana il termin deja i se fac mari stelutele lui cipirian si o sa ma oftic tare de tot cal el are si eu nu tongue

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

5 Editat de ciprian01 (2010-02-02 02:09)

Re: Acvariu marin

Acum nu vreau sa supar pe nimeni dar...cea dulce si cu discusi ramane pe primul loc...! smile
Mari...? Pai in cat timp cresc stelutele!? Cred ca pt asta trebuie sa nici nu moara, nu...?! smile

Si la mine acest proiect va avea o perioada f lunga de derulare. Atat din considerente financiare cat si ptca am convingerea ca intr-un mediu cum este apa, lucrurile trebuie sa evolueze treptat, incet , in acest fel neavand variatii bruste ale calitatii apei si nici perturbari in echilibrul oricum fragil! De aceea totul voi introduce pe rand si in timp.

6 Editat de ciprian01 (2010-02-02 02:14)

Re: Acvariu marin

In apa sarata exista ceva aemanator planariilor...? Uitandu-ma mai atent acum in acavriu am observat ceva vietati mici, albe, mai putin de 1 mm, albe, care innoata dezordonat si se aseaza pe geamuri! Atat cat reusesc sa vad par a nu fi viermisori!

Re: Acvariu marin

Discusi? smile)
Sper sa-ti schimbi parerea dupa ce iti stabilizezi acvariul marin big_smile. Din cate am mai citit si eu, pot sa fie stelute "micro" care nu cresc mai mult de aprox. 1 cm sau se pot face mai mari. De obicei se hranesc cu mancare ramasa prin acvariu dar poti sa le accelerezi un pic ritmul de crestere cu ceva mancare speciala sau bucatele mici de creveti o data sau 2 ori pe saptamana. Oricum daca nu observi vreo crestere semnificativa in urmatoarea luna, inseamna ca ai stelute micro.
Sper sa nu ma insel asa am inteles si eu documentandu-ma. tongue

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

Re: Acvariu marin

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cu siguranta am sa revin si cu alte intrebari!

Re: Acvariu marin

salut ciprian bafta cu acvariul de recif de cati litri il faci si sa imi spui la urma cat tea ajuns ma bate si pe mine un gand

10

Re: Acvariu marin

iti voi spune fara nico problema! oricum, geamul ma costa undeva la 4 mil cand il voi lua! manopera nu...! smile

off topic:
este ca ar fi fain sa nu ne mai ,,intepam,, unul pe altul, in conditiie in care oricum avem mari deficiente in domeniul acvaristicii...?!

11

Re: Acvariu marin

On Topic.
Ciprian felicitari ca ai avut curajul, eu inca sunt la stadiul proiecte pe calculator si calcule... nu stiu ce  tot fac dar imi da cu virgula.
Eu sunt tare curios sa ne dai toate detaliile despre acvariul tau.
P.S. si mai multe poze.

12

Re: Acvariu marin

Am doar un micut acvaru deocamdata! II voi face poze dupa ce fac un sump mic de 4 litri si ii bag ceva nisip! Pana atunci...!

13 Editat de Blaze6282 (2010-02-04 05:48)

Re: Acvariu marin

ciprian01 A scris:

Am doar un micut acvaru deocamdata! II voi face poze dupa ce fac un sump mic de 4 litri si ii bag ceva nisip! Pana atunci...!

Salut ciprian, Uite aici poti sa gasesti cred eu destule informatii despre Sump si cam ce trebuie sa faci ca sa il pui in functiune. http://reefkeeping.com/issues/2008-01/newbie/index.php
Si eu m-am documentat de pe site-ul asta si mi-am facut deja o idee de cum o sa iasa Sump-ul meu. Am facut si planul pe hartie, l-am masurat si akum caut echipamentele. Cred ca o sa raman la idea de fitru biologic cu Bio-balls dar imi trebuie un Protein Skimmer si nu vreau sa incalc nici o regula a forumului ca am vazut ca au fost discutii dar kiar nu stiu de unde pot sa imi procur unul pentru un bazin de 60 de litri. Si kiar as vrea sa discut cu tine despre asta poate intre timp ai gasit tu ceva convenabil ca pret si ca dimensiuni. Sump-ul meu va fi de 100 X 20 x 60 si as vrea sa gasesc ceva care sa intre akolo. Bine ca dimensiunile nu sunt inca batute in cuie si inca pot sa modific din ele.
Pe mine asta ma intereseaza akum sa gasesc preturi si site-uri de unde sa pot face comanda de Skimmer, Pompa, furtune, tevi si mai tot ce intra intr-un Sump. Si daca nu discutam si despre firme cum am putea pune in discutie parerile fiecaruia despre care ar fi cel mai bun produs. Pe mine ma intereseaza pentru ca si eu sunt incepator si vreau sa creez un mediu in care sa traiasca aceste vietati si deasta am nevoie si de sfaturile voastre.
Si bani care ii investesc in asta vreau sa fie investiti in echipamente de calitate si daca uni dintre voi kiar stiti despre ce vorbiti si ati avut experienta cu ele de ce sa nu impartasiti aceasta experienta ca si astia mai mici sa poata sa isi creeze "micul lor coltisor de rai". Dar akum asta este parerea mea daca sunt persoane care nu sunt deacord cu ea atunci cine a spus ca in viata asta nu supravietuiesti decat singur si pe carca ta a avut dreptrate. Si daca asta este cazut atunci se pare ca singur va trebui sa experimentez si sa dau niste bani pe niste produse pe care nu le cunosc si poate nu se potrivesc kiar atat de bine cand mult mai simplu ar fi ca unul dintre useri cu experienta sa ma ghideze catre produse care isi fac treaba si creeaza un ecosistem perfect pentru supravietuirea Coralilor si a Pestilor pe care vreau sa ii bag in acvariu.
Eu nu vreau sa experimentez pe viata unor fiinte care totusi kiar daca sunt mici au un suflet care trebuie protejat.


http://en.wikipedia.org/wiki/Reef_tank
http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_skimmer
http://en.wikipedia.org/wiki/Sump
Daca vrei sa citesti in plus.
http://www.acrylicaquariums.com/aquariu … upport.htm
http://www.aquariaforums.com/aquarium-d … Air-Stone/

14

Re: Acvariu marin

inaltimea la mine ar fi de 40! latimea este de 60!
ne vom adapta in functie de aceasta inaltime!

15

Re: Acvariu marin

poate cineva sa ma ajute cu lungimile standard ale neoanelor pentru acvariile marine? cele uzuale si care se gasesc la noi.
imi trebuie pt ca in functie de ele voi face lungimea unui acvariu.
multumesc!

16

Re: Acvariu marin

Stie cineva cum se ,,recolteaza,, si se fixeaza polipii / coralii?

Am tot cautat dar nu am reusit sa inteleg f multe...!

Re: Acvariu marin

In general trebuie sa bagi in acvariu o piatra cu polip, iar ei se pot muta cate unul doi pe alte pietre iar acolo sa formeze colonii. Sau daca ai noroc pot aparea din piatra vie.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18

Re: Acvariu marin

Multumesc!
Ca am un ghiveci in cap...! smile

19

Re: Acvariu marin

Ce se mai aude big_smile

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

20

Re: Acvariu marin

se aude ca am pus nisip! in cel mic!
cel mare va fi gata cel tarziu luni!

pana atunci, nu gasesc si eu pe cineva care sa vada ceva nevertebrate (creveti, melci, etc)...! sta asa gol si luminat de ma apuca deprimarea cand ma uit la el!