1

Subiect: Invat din mers

http://img23.imageshack.us/img23/8783/fz1r.jpg

Salutare. Numele meu este Claudiu, am 23 de ani si la inceputul acestui an m-am hotarat sa ma apuc de acvaristica. Citind in fiecare zi cate putin, la inceput m-am speriat de cate lucruri trebuie sa cunosti ca sa reusesti sa transformi un acvariu intr-un colt de natura. Mai am mult de invatat si sper ca parerile si sfaturile voastre sa ma ajute.  ^:)^  Mai jos aveti o scurta descriere a acvariului meu.

Dupa cateva pahare consumate ieri seara, am tabarat pe bietele plante si nu prea se mai observa cele din fundal. (Sper sa nu ma fac de ras. smile )


- un acvariu de 60X30X30.
Dotari: - Doua filltre interne: Filtru HANG-ON SUNSUN HBL-701 si o mizerie de Resun, 2 neoane osram 827 si 865. (Am avut un filtru extern Eheim 2213, dar l-am pus la testoase - am atasat o poza si cu acvaterariul lor)
- Substrat Jbl aquabasis.
- Fertilizare : fertilizant macro si micro de la Cristi Ionescu, EasyCarbo si ProFito de la Easy Life.
- Plante: blyxa japonica, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia, limnofila heterophila, higrophila augustifolia, hidrocotyle leucocefala.
- Pesti : 6 neoni, 4 guppy, 1 ancistrus, 6 endleri + un platy si un xifo de care o sa scap in curand.

Mai jos am atasat si o poza cu acvaterariul testoaselor.

http://img842.imageshack.us/img842/1073/5nrj.jpg

Re: Invat din mers

Salut si bine ai venit! Frumos acvariul! :fok
La acvaterarii nu prea ma pricep...

Re: Invat din mers

Salut! Frumos acvariul si un sfat: scapa de platy sau Xifo din dreapta ca este bolnav, are aripioarele si coada stranse. PS. Poti sa pui mai multa apa in acvariu. Succes

4 Editat de urssu17 (2013-08-02 00:21)

Re: Invat din mers

bebe panait, xifo nu cred ca e bolnav. smile Asa a iesit in poza, in mod normal nu sta cu coada si aripioarele stranse. O sa scap de ei pentru ca sunt in plus in acvariu.  smile

5 Editat de Ancistrus (2013-08-02 01:06)

Re: Invat din mers

Salut Claudiu!
   Si eu zic ca are ceva femela aia de xipho, posibil lipsa sarii din apa smile

PS: Ai pus cam mult Tetra Discus la testoase lol

6

Re: Invat din mers

Bun venit Directore. Chiar ma gandeam sa-ti spun sa te lauzi si cu terariul, dar vad ca mi-ai luat-o inainte.
Pune mai multe poze, stii bine ca ai destule!!!

7

Re: Invat din mers

Gata, platy si xifo si-au gasit un nou camin. smile

8 Editat de urssu17 (2013-11-20 01:01)

Re: Invat din mers

Bun venit Directore. Chiar ma gandeam sa-ti spun sa te lauzi si cu terariul, dar vad ca mi-ai luat-o inainte.
Pune mai multe poze, stii bine ca ai destule!!!

Multumesc, Xgrec. smile

9

Re: Invat din mers

Salutare. Revin cu o alta poza. Dupa tunderea masiva de luna trecuta, plantele au mai crescut putin si arata cam asa.

10

Re: Invat din mers

Cam putine sfaturi.   :-

11

Re: Invat din mers

urssu17 A scris:

Cam putine sfaturi.   :-

   Sfaturi? Le-ai cerut?

Re: Invat din mers

salut si bun venit! ca si prim sfat trebuie sa muti sagitaria ca si planta de mijloc nu da bine in fata daca vrei te pot ajuta cu niste marsilea si trebuie schimbat 827 cu un 830 cam atat deocamdata

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

13 Editat de urssu17 (2013-09-16 12:25)

Re: Invat din mers

Ancistrus A scris:
urssu17 A scris:

Cam putine sfaturi.   :-

   Sfaturi? Le-ai cerut?

„Mai am mult de invatat si sper ca parerile si sfaturile voastre sa ma ajute ^:)^ .” smile

14 Editat de urssu17 (2013-10-04 19:01)

Re: Invat din mers

Salutare. Am ascultat sfatul lui Rodoselada si am mutat sagitaria ca si planta de mijloc, iar in fata am pus niste marsilea. Sper ca arata mai ok acum.

P.S.: Stiu, masa sta stramb si trebuie indreptata, iar filtrul intern trebuie mascat (il mai tin pt bomba de CO2). smile

15

Re: Invat din mers

Salut si bine ai venit !

16 Editat de urssu17 (2013-12-03 01:30)

Re: Invat din mers

Am rearanjat putin plantele:

http://img33.imageshack.us/img33/8708/ea0d.jpg

17

Re: Invat din mers

Salutare. Incepand de astazi vreau sa incep fertilizarea cu JBL Ferropol si Ferropol 24, dozajul recomandat de producator. Ideea e ca vreau sa merg in continuare si cu micro+macro (PIPIPLANT), dar si cu EasyCarbo. Intrebarea e cum sa fertilizez astfel incat sa nu dau in alge (pana acum nu am avut probleme)? Lumina merge 7-8 ore pe zi, iar CO2-ul e de la bomba.

Mentionez ca nu am teste.

18

Re: Invat din mers

Eu zic ca deja ai dat-o in alge, se vede bine jos, la nivelul substratului!

19

Re: Invat din mers

Ancistrus A scris:

Eu zic ca deja ai dat-o in alge, se vede bine jos, la nivelul substratului!

Inafara de petele care mai apareau din cand in cand pe geam, la nivelul substratului, nu prea am avut probleme cu alceva. Poza e mai veche.