1

Subiect: problema cu plantele

buna tuturor am revenit cu o noua intrebare:
am un acvariu de 112 litri de a diversa,filtru aquael unifelter 1000,pompa de aer de la tetratec si iluminare 2 neoane de 18 w de la diversa.temperatura apei e de 28-29 de grade.
am 2 plante rotunde cladophora aegagrophila (cu astea nu am probleme)
si mai am inca 2 plante:echinodorus ozelot si una cu frunze lungi care nu ii stiu numele.la ultimele 2 plante au inceput sa se faca frunzele maro.(la toate plantele care le-am avut mi sa intampolat asta )
mentionez ca la pun saptamanal jbl feropol sau nutrivit si nu am substrat sau co2 am doar pietris.din ce cauza se fac asa plantele?

2

Re: problema cu plantele

nu inteleg,frunzele doar se inegresc(isi schimba culoare) sau se usuca si mor?!
probabil ca a doua planta este vorba de vallisneria,cauta la gogu la imagini si spune-ne daca este asa.
teoretic nu ar avea de ce sa se usuce(daca este vorba de asta).
lumina ar fi cam putina,dar totusi ar fi suficienta.ai putea sa opresti pompa de aer,sau daca ai prea multi pesti sa o opresti doar pe perioada de iluminat.apropo,cati pesti ai(si de care),cat ti lumina pe zi,cum faci schimburile de apa?!
pentru plantele astea nu iti trebuie substrat sau co2(nu neaparat).
ce inseamna nutrivit?!
si ultima intrebare,de cabd ai plantele?!daca le ai de curand probabil ca ii mor frunzele vechi care nu sunt adaptate conditiilor din bazinul tau si ii dau altele care se adapteaza.

3

Re: problema cu plantele

octavian A scris:

nu inteleg,frunzele doar se inegresc(isi schimba culoare) sau se usuca si mor?!
probabil ca a doua planta este vorba de vallisneria,cauta la gogu la imagini si spune-ne daca este asa.
teoretic nu ar avea de ce sa se usuce(daca este vorba de asta).
lumina ar fi cam putina,dar totusi ar fi suficienta.ai putea sa opresti pompa de aer,sau daca ai prea multi pesti sa o opresti doar pe perioada de iluminat.apropo,cati pesti ai(si de care),cat ti lumina pe zi,cum faci schimburile de apa?!
pentru plantele astea nu iti trebuie substrat sau co2(nu neaparat).
ce inseamna nutrivit?!
si ultima intrebare,de cabd ai plantele?!daca le ai de curand probabil ca ii mor frunzele vechi care nu sunt adaptate conditiilor din bazinul tau si ii dau altele care se adapteaza.

da,freunzele se degradeaza sau descompun ceva de genul .plantele le am de
o luna si planta nu e cea de care imi zici.nutrivit e ceva fertilizant de la promedivet.schimbul de apa il fac saptamanal si pesti am cam multi (cred ca 38 de pesti)  nu pot scoate pompa.lumina o tin 12-13 ore

Re: problema cu plantele

Cam multe nereguli daca vrei sa tii plante naturale: in primul rand pompa de aer nu are ce cauta intr-un acvariu plantat, simpla valurire a apei facuta de filtru este suficienta. In al doilea rand ai acvariul suprapopulat, maxim 10 pesti de talie mica + ceva sanitari la marimea aia de bazin, sa mai continui ?...aditia de carbon ( fie prin co2, fie prin easy carbo ) este o necesitate nu un lux, lumina prea slaba, ai sau nu reflectoare? de cand sunt neoanele? ce sprectru au? ...fertilizarea trebuie facuta zilnic sau o data la doua zile. Care este duritatea apei in bazin? Plantele astea acvatice sunt destul de pretentioase, cand m-am reapucat de acvaristica a durat o jumatate de an pana am inmultit ceva plante easy din cauza ca nu aveam atatea informatii la indemana. Trebuia sa umblu prin biblioteci, sa caut carti... Apuca-te sa citesti chiar aici pe site la sectiunea plante si vei gasi multe informatii de care ai nevoie.