1 Editat de ng3rsh (2010-02-02 16:22)

Subiect: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Aici o sa va prezint acv meu pt creveti:)
Acvariu are 42/22/25  volum apoximativ 30 litri
Capac facut de mine din parchet laminat smile da ff bine si nu e deloc greu sa faci un capac:) culoare un maro inchis
Lumina 2 neoane albe de 20 W asa sc pe cutia neonului..  e dinala florescent.. marca XINYU
Filtru AOAQ HJ-313B cu 300 de litri pe ora
Incalzitor de 220-240 cu 200W
Substrat am decat nisip alb ..deocamdata ma gandeam si la un substrat ceva mai onsistent..pe viitor
Vieturitoare in jur de 20 creveti red cherry maturi si pui.. mai multi... 3 pui de pomoace galbene.. cativa melci de substrat Melanoides Tuberculata si pui..... 1 crevete Bamboo Shrimp dinc ate observ e femele .. os a imi mai iau un mascul daca gasesc mai am 2 dermogenys maturi si cativa puii find astia 2 maturi parinti...si 2 sae big_smile
Plante am java moss pe buturugimai am valisneria giganteea cateva fire mai micute  si valisneria deaia mai substire... nu stiu denumirea mai am Echinodorus bleheri 1 matura si Echinodorus parviflorus
si  Nymphaea rubra ,Lotus, are cam 8 frunze mai mici si una mare la suprafata am pista si  Lemna minor mai am intr-un colt putin gazon cu  Echinodorus tenellus cateva fire..si vreo 4 5 fire de  Limnophila heterophylla
Astept comentarii:

..................................

2

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Cate va poze nu stius a le pun pe toate intr-un mesaj asa ca os a pun separat...

..................................

3

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Pozat de sus

..................................

4

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Din fata

..................................

5

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Cativa creveti red cherry big_smile

..................................

6

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Partea dreapta

..................................

7

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Dermogenys

..................................

8

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Femela Bamboo Shrimp

..................................

9

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Partea stanga jos

..................................

10

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Melanoides Tuberculata cativa maturi aici in poza

..................................

11

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

Acum astept .. propuneri si sfaturi.. daca se paote:) si ce as mai putea pune.. ce plante sau vietuitoare:) si o sa revin si cu poze noi ..daca mai achizitonez ceva:) astept sa imi spuneti parerea:)
Eu as dori un mic crab cum am la avatar.. dar nu gasesc.. daca stie cienva sau are..as fi interesat platesc:)

..................................

12

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

cam multe vietuitoare in 30 l nu crezi ?? 30 l brut dar nu ai luat in calcul caci litrajul scade deci in jur de 20-25 l

natura un rau necesar smile

13

Re: Salut ma numesc Dragomir Andrei

.. pai.. 2 sae si niste creveti.. nu stiu de ce zici u ca sunt multe vietuitoare...am si plante.. ..si pompa.. deci.. oxigen e.. spatiu va k e.. .. ..oricum ms pt parere:) nu te contrazic..dar.. chiar mie unu nu mi-se pare prea multe.. dar nici putine.. mediu:P eu as mai opta pt un crab dinala mic rosu cum am la avatar big_smile.ala iese si la suprafata..sa ia oxigen... pe me ma int daca sunt bune plantele.. si daca mai scot din ele sau sa inlocuiesc cu altele mai sa zic asa ,pentru genu de acvariu, ,creveti...,

..................................