1 Editat de radulary (2013-11-04 22:40)

Subiect: Un nou setup acvariu 350 litri

Am inceput un nou proiect ,un acvariu de 350 litri , 1300x55x50cm.Am dat comanda de sticla la cristal brad ,a costat 500 lei ,am cumparat o lampa suspendata AquaMedic Aquastarlight 4 x 54 W T5 120 cm pe care am dat 600 lei am dat comanda de mobilier 450 lei ,incalzitor substrat Dennerle ThermoTronic 40 W 200 lei, doua filtre jbl e900 si tot sistemul co2 cu ph controller Sera de la acvariul vechi (pe care l-am rezervat lui rodoselada). Caut un substrat bun ,ma gandeam la  Dupla Ground . Din pacate plec la mare sa-mi distrez sotia si copilul. Revin cu poze cand ma intorc . PS Multumesc lui Marian4232 pentru sfaturi si-l astept la lipit acvariul..

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

2

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

te-a costat ceva...bafta cu proiectul,promitator :sok

tare faza cu: ''Din pacate plec la mare'' dar si ''sa-mi distrez sotia si copilul.''

3

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Merci Octavian ,ca parere aveti de Dupla Ground ?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

4

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Dar de jbl manado..chiar daca este usor si dificil de lucrat cu el..cred ca manado am sa pun ce parere aveti?

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Eu sunt multumit de manado. Dar si dupla ground este foarte bun...depinde care-ti face cu ochiul.

6 Editat de scorpionul (2013-08-17 21:08)

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

daca folosesti manado trebuie sa ai mare grija la magnetul de curatat geamul. Manado contine mult fier si asta il face sa se lipeasca instant de magnet. O simpla neatentie si ai gata zgariat geamul. Daca folosesti manado te sfatuiesc sa ai orice alt curatator de geam decat magnetul. La manado trebuie sa ai multa rabdare sa te obisnuiesti cu el si sa accepti din capul locului ca se misca de la locul lui foarte usor(cateodata enervant de usor). Abia dupa cateva luni de zile el incepe sa se aseze

7

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Cred ca am sa iau vulcanit..e la fel de poros ca manado dar ceva ma greu si in plus arata si mai bine, cred ca e si mai bun.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

8

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Este incomparabila diferenta dintre manado si volcanit, dar sa nu scapi din vedere un amanunt important si anume ca cel putin deocamdata nu gasesti in Romania.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

de manado nu stiu daca se gaseste, iar volcanit baietii de la nevertebrate au afisat ca au pe stoc. Nu stiu in alta parte. Pret 7kg-100ron+transport

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

o propunere pentru tine sau pentru oricine citeste aici. Eu am avut ca substrat roca vulcanica amestecata cu volcanit intr-un 100x40. L-am inlocuit acum 2 saptamani cu roca vulcanica neagra. Mai am separat roca vulcanica, aproximativ 10 kg care trebuie sparta deoarece are ca granulatie 1-2cm. Daca te intereseaza iti dau toata cantitatea cu 50 ron. Cred ca este suficienta pentru ce iti trebuie tie. Este spalata si pregatita pentru o noua utilizare

11

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Multumesc mult de oferta dar eu pe asta-l vreau de la aquamedic.. 
http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/398~Pentru-plante/42-Substrat-AquaMedic-Volcanit-7-kg.html...

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

12

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Daca nu-l gasesc aici fac comanda pe e-bay si tot iau.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

sa fii sanatos si sa mearga dupa sufletul tau. Ape limpezi

14

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

,,sa fii sanatos si sa mearga dupa sufletul tau,, Banuiesc ca e de bine.... :omfg

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

in mod cert ca este numai de bine. Din partea mea toate gandurile tale bune sa se implineasca si iti urasem sa iti mearga dupa sufletul tau gandindu-ma cat de frumos este sa ai un acvariu in casa cu asemenea dimensiuni. Deci inca odata iti urez sa iti mearga dupa sufletul tau si sa te bucuri din plin de el!

16

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Multumesc..prea profund pentru mine dar... multumesc.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

hai sa te lamuresc: dimensiunile urmatorului meu acvariu vor fii 120x70x55. De asta iti urasem numai de bine. Nu pot sa fiu dacat bucuros ca ai un acvariu asa mare. Pot sa spun ca ma incearca un usor regret ca tu te vei apuca de el inaintea mea. Eu inca strang banii necesari

18

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

Te invit pe la mine sa-l vezi :noroc

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

cu mare placere. Multumesc de invitatie. Pana la urma ce substrat te-ai hotarat sa pui?

20

Re: Un nou setup acvariu 350 litri

vulcanit ..negru cu caramiziu(gen manado)..predomina negru

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.