1

Subiect: nevertebrate aparute la curatirea substratului

Va salut!

La schimbul de apa si curatirea substratului de ieri seara au aparut ceva probleme.
Acvariu: 126L brut, Aquabasis putinel, apoi pietris granulatie 1-2mm, cateva plantute, o cioata de salcie aproximativ 40cm, filtru extern jbl e901 greenline, iluminare t8 2*18w 865. pH cu picatura 7-7,5. Alte teste nu am. Pesti: 6*puntius tetrazona. Mancare de 2 ori pe zi putinel. Schimburi de apa: 2-3 a cate 15-20L pe saptamana, deci aproximativ 40-45L/saptamana. Filtrul il curat o data la 2 luni, iar la fiecare schimb de apa, cu 5 minute inainte de schimb, il "zgaltii" putinel pentru a scoate mizeria acumulata. La fiecare schimb, uneori la 2 schimburi de apa o data, aspir substratul.
Sa prezint si problemele, in afara de cateva alge pe geamuri si pe plantute:
Aseara, inainte de schimbul de apa, dupa ce am zdruncinat usor filtrul pentru a scoate mizeria afara au iesit 2 nematozi (cred) ca in clipul urmator: http://www.youtube.com/watch?v=NGYL5IBTuo0. Ideea este ca au iesit cu siguranta din filtru si nu din substrat. Dupa ce am citit toata seara si astazi ce am gasit, am decis sa mai fac un schimb de apa astazi. La schimbul de astazi cu apa de ieri, ma hotarasc sa schimb in-ul si out-ul la filtru, adica furtunele intre ele. Cand am facut "prostia" asta + zdruncinarea filtrului, surpriza: au iesit cel putin 1000 de mici "crustacee" albe (0.5-2.5mm) moarte care seamana foarte bine cu artemia, cu diferenta ca acestea au in partea frontala 2 antene/picioruse mai mari. Mentionez ca cele mai mari dintre aceste "crustacee" au fost mancate de barbusi.
Pana la urma am facut si astazi un schimb de 40L de apa si am mai aspirat o data substratul. Daca am omis ceva, voi face completari ulterior.
Astept sa imi spuneti si mie ce credeti ca este de facut in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat!

2 Editat de george.r (2013-08-20 23:47)

Re: nevertebrate aparute la curatirea substratului

Dupa ce am curatat filtrul, acum 5 minute, am observat ca nu filtrul este murdar, ci furtunele. Dar, daca le-am schimbat deja, le voi lasa asa. Intre timp am pus un filtru intern fara nici un burete, insa cu un "ciorap" pe iesire pentru a strange acele "mizerii". Apa e deja mai limpede si am mai facut un schimb de 20L. Din pacate, furtunele nu am cu ce sa le curat momentan.
Dar pana la urma acea "mizerie" sunt sigur ca nu reprezinta simple depuneri cu picioruse.

L.E.: am uitat sa specific faptul ca 1000 de indivizi pareau, dar cred ca ei sunt 1000*1000.

Re: nevertebrate aparute la curatirea substratului

Le dai prea multa mancare la pesti, redu portia, da-le o data la doua zile.

4 Editat de scorpionul (2013-08-26 04:01)

Re: nevertebrate aparute la curatirea substratului

sau schimba-le mancarea. E posibil ca ea sa nu fie pe placul pestilor si sa ajunga prea multa in filtru. Dupa mine viermii apar in urma resturilor neconsumate. Ca e prea multa mancare la pesti si nu o mananca sau nu le place prea mult si nu o mananca toata nu am de unde sa stiu. In momentul in care  viermii acestia nu mai au ce consuma, o sa dispara de la sine

5

Re: nevertebrate aparute la curatirea substratului

MariusMinu A scris:

Le dai prea multa mancare la pesti, redu portia, da-le o data la doua zile.

Pai, le dau mancare cat mananca ei cam in 15-20 secunde de doua ori pe zi. Sincer, mie nu mi se pare deloc mult. In plus, o data sau de doua ori pe saptamana primesc o masa de mazare congelata decorticata. Si in plus, cand plecam cate o zi-doua nu primesc nimic (se servesc ei cu plante si cam atat). O sa incerc sa le dau o data la 2 zile, dar problema ar fi ca 2 dintre pesti nu sunt chiar la maturitate.

@scorpionul: Pot spune ca devoreaza ce le dau si nici macar un fulg de mancare nu ajunge pe substrat sau in filtru. O sa caut alta mancare sa le mai schimb si lor meniul, cu toate ca nu refuza nimic, doar sa mai variez mancarea.