1 Editat de pelly67 (2010-10-13 12:42)

Subiect: acvariul meu

Salutare tuturor! Numele meu este Paul si sunt din Rm.Valcea.Am reinnodat pasiunea pentru acvarii dupa o pauza de circa 7 ani datorata meseriei si imposibilitatii tinerii in stare de functionare a unui acvariu asa cum trebuie.Cam asta despre mine, acum despre acvariu:AquaDream 60 Aquatlantis
1.dimensiuni bazin: 60 x 30 x 40
2.echipamente: complex Biobox1(încălzitor tecatlantis de 50w,sistemul de filtrare compact biobox1,pompa apa pico200 evolution de la hydor)
Instalatie JBL Bio CO2 cu reactor intern
3.fertilizare: Substrat JBL AquaBasis , JBL The 7+13 Balls, Easy Life EasyCarbo, Easy-Life ProFito,Easy Ferro, PPS-Pro
4. Sistem de iluminat cu 1 neon JBL Solar Tropic T8 x 15 W incorporat in capac + 1 neon Osram 865 T8 x 15 W (instalatie DIY)
5.Plante: Anubias barteri "nana", Ludwigia repens "rubin" ,  Vesicularia dubyana , Valisneria nana, Pistia, , Hidrocotyle leucocephala, Blyxa japonica, Lemna minor, Glossostigma elatinoides, Didiplis diandra, Staurogyne Sp, Bacopa Caroliniana, Rotala Vietnam, Marsilea Hirsuta, Fontinalis antipyretica (Wilow moss), Taxiphyllum sp. (Flame moss),Nymphaea lotus 'Red' , Riccia fluitans, Cryptocoryne wendtii, Microsorum, Limnophila aromatica.
6. Pesti: Paracheirodon innesi (var.rosu si negru), Rasbora arlechin, Corydoras paleatus, Corydoras aeneus (albino), Brachydanio rerio, Gymnocorymbus ternetzi, Xiphophorus Helleri
    Nevertebrate:  pomacea, neritine, physa

2

Re: acvariul meu

poze...

3

Re: acvariul meu

"locatarii"

4

Re: acvariul meu

corydoras @ pomacea

5

Re: acvariul meu

ultimele....

6

Re: acvariul meu

ultima

7

Re: acvariul meu

Buna pelly67!

Mie imi place!
Doar teava din prima imagine, din centru nu-mi place!
Din punctul meu de vedere arata bine si locatarii sunt fericiti, se vede ca nu esti chiar incepator...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: acvariul meu

Mersi frumos!Esti primul critic si sunt bucuros de asta!Teava s-a dus ...nu mai apare!:)

Re: acvariul meu

Chiar frumos acvariu.apropo,cati litri are acvariul?doar de curiozitate.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

10

Re: acvariul meu

Ei zic ca are 54l, insa daca scadem masa substratului+nisipul+ce mai este in acvariu probabil...50

11

Re: acvariul meu

Mersi frumos!....tu ai ce isi doreste fiecare"muritor"...un acvariu de vis!Bravo!
Cu respect,

12

Re: acvariul meu

cateva poze noi dupa cateva mici transformari

13

Re: acvariul meu

am creat un mic "perete" de java moss prinsa in plasa si ulterior agatata de peretele filtrului...sa vedem daca voi reusi

14

Re: acvariul meu

am mai tuns si ceva din plante si asa arata in a 19 zi:)

15

Re: acvariul meu

poze noi...din lateral

16

Re: acvariul meu

concurs de pomacea

17

Re: acvariul meu

campioni la curatat algele

18

Re: acvariul meu

imi place.sa ai grija de el
in spate ai pus java?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

19

Re: acvariul meu

da, sa vedem daca va iesi.are abia 2 zile de cand am facut"cofragul"problema este ca nu am CO2 si este posibil sa mearga mai greu....sau deloc

20

Re: acvariul meu

pelly67 A scris:

da, sa vedem daca va iesi.are abia 2 zile de cand am facut"cofragul"problema este ca nu am CO2 si este posibil sa mearga mai greu....sau deloc

ai pus pe toata suprafata cofragului sau doar unde se vede iesit?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!