21

Re: despre Betta

Multa sanatate!
(si voua si tuturor pestisorilor)
O sa aveti satisfactii de pe urma lui, fiindca betta stie intr-adevar sa fie rege in regatul lui.
Numai bine si multe bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22

Re: despre Betta

La doua zile dupa ce am creat acest topic, si-a revenit pestisorul, e mai frumos ca niciodata smile culorile ii sunt intense si e destul de activ.

Re: despre Betta

:)phew, ce bucurie! Pana la urma banuiesti cauza? smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

24

Re: despre Betta

Cred ca ii trebuiau mai multe zile de acomodare....sau, faptul ca i s-au mai adaugat ceva decoratiuni smile

25

Re: despre Betta

E al nostru, dragul de el

Re: despre Betta

F frumos!:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

27

Re: despre Betta

Multumim frumos !

Re: despre Betta

pt avatar....sa incep zicand ca nu citit chiar toate mesajele...legate de acet topic....dar din cate am inteles ai spus cam 2 lucruri, sau cel putin acele lucruri miau atras atentia

1.culoarea la betta....care din ce obs in ultimele replay-uri ...nu mai e de actualitate...
2.nisipul f fin....daca tot zici ca ai plante artificiale ca sa nu te chinui prea mult....de ce nisip f fin ? te chinui f mult cu nisip f fin....mai ales la schimbarea apei....si trebuie sa ai grija sa nu ajunga resturi prin nisip....lucru care nu cred cal poti evita....

daca vrei nisip..alege unul cu granulatie mai mare(chiar pietris ) care sa permita o circulatie mai buna a apei....nu se recomanda nisip f fin intrun acvariu....ahh...si culoarea mai inchisa....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

29

Re: despre Betta

Crede-ma ca mai multe stie prietena mea despre Betta decat stiu eu...de la inceput nu am mers pe ideea unei investitii prea mari, deci cu un cost minim are si ea un pestisor acasa. Intradevar din cate mi-a zis ii da bataie de cap nisipul ala, eu nu stiu, ma gandeam ca decat un pietris colorat cum am vazut la multi, mai bine unul simplu, asta l-am gasit, asta l-am luat. Si hai sa fim realisti, pestisorul are conditii mult mai bune decat ce am vazut pe net, poze sau filmulete, cu toate ca sunt plate artificiale, are spatiu si se vede pe el ca se simte bine.
Cu alte cuvinte decat un recipient de 2l, in care nu incape mai nimic sa pui, mai bine unul de 6l in care are conditiile optime, zic eu (Incalzitor, lumina, decor, chiar si burete bolborositor, am inteles ca e bun pentru bacterii). Se poate schimba si nisipul, nu e o problema majora.
Multumesc pentru sfaturi.

30

Re: despre Betta

rtklancelot A scris:

pt avatar....sa incep zicand ca nu citit chiar toate mesajele...legate de acet topic....dar din cate am inteles ai spus cam 2 lucruri, sau cel putin acele lucruri miau atras atentia

1.culoarea la betta....care din ce obs in ultimele replay-uri ...nu mai e de actualitate...

Adica ? asa arata acum, culoarea lui e de un albastru intens, spre deosebire de primele zile dupa care l-am pus in noua lui locuinta, parerea mea e ca ii merge bine acum smile

Re: despre Betta

adica...nu mai e de actualitate...ai scapat de problema pe care o aveai, culoarea mai stersa.....


si da ai zis f bine 6L sunt ok pt un singur peste.....Daca un betta poate fi tinut in 500ml asta nu inseamna ca ar si trebui tinut in atata de putina apa...Nisipul in timp daca nu e bine aerat si curatat des....iti va strica apa....Incercam sa iti dau un sfat care sa te ajute(sa o ajute pe prietena ta) Acum depinde de voi 2 ...cat timp vreti sa alocati saptamanl pt un acvariu.....

partea cu nisipul...dupa cum bine a obs si prietena ta....da mai multe batai de cap decat sa fie util...singura lui "utilizare" ar fi data de aspect....


Eu as vedea acel acvariu cu substrat, pietris, o planta de covor (marsilea e o planta nepretentioasa si are o forma interesanta) si probabil un anubias nana(planta care creste sa zicem greu...dar e foarte rezistenta) .Parerea mea.....

Oricum mult succes in continuare....si cum zicea si lucia un pic mai sus...."o sa avetii multe satisfactii de pe urma lui"

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie