1

Subiect: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Sa zicem ca esti un ciumpalac credul (sunt) care cumpara un acvariu de aproape 300 de litri care are lipit in partea de jos un autocolant negru destul de maricel ("asa, ca sa arate mai bine") si nu verifici inainte sa il ridici de la naiba in praznic. Sa zicem ca este cel din postul asta pentru ca mesajele cu vanzarea efectiva si pozele acvariului nu mai sunt.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/20699/desfiintez-acvariuldonez-pesti/

Sa zicem ca peste o luna cand iti faci si stand care sa il sustina,
(http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/21180/intrebare-acvariu-mare/)

faci rost de  filtru si incalzitor te decizi sa il umpli si vezi cum de sub autocolantul din stanga se prelinge apica, si cand dezlipesti tot autocolantul si gasesti si alte fisuri(e adevarat ca pe acolo nu curgea apa) si vezi cum iti bushnaie apa de la lipitura dintre fundul acvariului si peretele din stanga.

Exista vreo posibilitate sa lipesc cu vreo rasina epoxidica sau altceva o bagheta de sticla sau de fibra de sticla de jur imprejurul imbinarii peretilor cu fundul acvariului astfel incat sa am garantia ca opresc viitoarele probleme macar cu fundul acvariului ca la imbinarile peretilor a lipit cumva un fel de cornier vopsit in negru care pare destul de solid dupa cum se poate vedea in poze?

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

2 Editat de Ancistrus (2013-08-31 03:40)

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

spawn001 A scris:

Sa zicem ca este cel din postul asta pentru ca mesajele cu vanzarea efectiva si pozele acvariului nu mai sunt.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/20699/desfiintez-acvariuldonez-pesti/

   Sa zicem... pentru ca topicul asta e cu donatii vietuitoare big_smile Daca te referi la "donator", baga un feedback aici
   Se poate lipi, fara probleme! Alte nesigurante le poti avea daca este geamul zgariat... dar asta o sa aflam in timp lol

3

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Nu vreau sa bag un feedback pentru ca vina este a mea nu a lui (puteam sa ii zic ca vreau sa dezlipeasca autocolantul ala si sa imi faca o proba cand l-am luat da' cum zice americanu' "da-mi Doamne mintea romanului de pe urma"), si in viata daca nu casti ochii...platesti. Poate odata o sa ma invat minte.Sau poate nu, caz in care imi deschid geamgerie sa am ce sa fac cu acvariile cumparate.
Intrebarea era ce substanta sa folosesc pentru lipit si ce material ar fi mai bun pentru a intari lipitura.Multumesc.

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

4 Editat de laur_hunter07 (2013-08-31 10:26)

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Pt etansarea acvariului poti sa mai pui un strat de silicon peste cel vechi, mai ales ca este pe fundul acvariului, dar cel mai indicat este dezlipirea peretelui respectiv, curatarea si relipirea la loc . Iti va lua ceva timp dar este solutia cea mai buna.Daca alegi prima varianta poti trage un stat subtire si pe exterior, atit cit sa nu devina inestetic sau poti opta pt varianta cu niste coltari pe tot perimetrul fundului care sa mascheze siliconul, in cazul acesta vei avea siguranta ca nu va mai curge si prin alta parte. Eu am primit de curind un acvariu care curgea la un pret modic si am ales sa dezlipesc coala de sticla si sa o relipesc, operatia mi-a reusit destul de bine, cel mai greu a fost curatatul de resturile de silicon. Bafta.

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Pt etansarea acvariului poti sa mai pui un strat de silicon peste cel vechi, mai ales ca este pe fundul acvariului, dar cel mai indicat este dezlipirea peretelui respectiv, curatarea si relipirea la loc . Iti va lua ceva timp dar este solutia cea mai buna.Daca alegi prima varianta poti trage un stat subtire si pe exterior, atit cit sa nu devina inestetic sau poti opta pt varianta cu niste coltari pe tot perimetrul fundului care sa mascheze siliconul, in cazul acesta vei avea siguranta ca nu va mai curge si prin alta parte. Eu am primit de curind un acvariu care curgea la un pret modic si am ales sa dezlipesc coala de sticla si sa o relipesc, operatia mi-a reusit destul de bine, cel mai greu a fos curatatul de resturile de silicon. Bafta.

6

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Am incercat la alt acvariu acum vreun an de zile sa pun silicon si pe interior si pe exterior plus coltari pe toate fetele si pe fundul acvariului si apa tot si-a facut loc cumva. De aceea speram ca stiti vreun alt adeziv si material pe care sa il lipesc peste imbinari.

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Uite ceva care te poate ajuta:
http://www.youtube.com/watch?v=f-gS7gp-ehM

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Multumesc, am urmarit videoclipul, cam asa am facut si eu cu celalalt acvariu, si tot a curs apa din el, plus ca mi-e frica sa dezlipesc siliconul din interior pentru ca desi nu curge acum pe acolo unde se vad infloriturile alea in peretele avariului, dupa ca dezlipesc siliconul mi-e frica sa nu agravez problema in mai multe locuri incercand sa repar o problema aparuta intr-un alt loc.De aceea cautam o idee de ceva care sa se intaresca mai ca sticla asa nu ca siliconul, care sa sigileze cat mai bine fundul acvariului pe toate partile. Dar dca nu gasesc nici o solutie am sa incerc si cu inlocuirea siliconului peste tot.Poate de data asta imi reuseste. Multumesc pentru sfaturi. :acv

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

9 Editat de Ancistrus (2013-09-15 10:59)

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Ceva care se intareste ca sticla este casant! De asta adezivul siliconic este ideal pentru sticla, pentru ca este elastic, isi pastreaza proprietatea asta in timp si ii permite sticlei sa "se miste"!

10 Editat de cosmin_badulescu (2013-09-01 02:11)

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

spawn001 A scris:

plus ca mi-e frica sa dezlipesc siliconul din interior pentru ca desi nu curge acum pe acolo unde se vad infloriturile alea in peretele avariului, dupa ca dezlipesc siliconul mi-e frica sa nu agravez problema in mai multe locuri  :acv

Parerea mea - mai bine dezlipesti acum decit sa te trezesti la urmatoarea spalare a acvariului ca trebuie sa o iei  de la capat deoarece incepe sa curga pe alta parte. Pentru dezlipirea siliconului vechi te invat un truc. Te duci la geamgerie si ii ceri geamgiului o bucatica de geam de 3 cm latime si lunga de 10 -15 cm. Teoretic iti da gratis. Cu ea vei putea lua siliconul vechi foarte usor folosindu-l ca pe o spatula( sa nu cantuiesti ciobul). Apoi aplici silicon transparent special pentru acvarii in cordon continuu. Apoi cu un card vechi sau o cartela de plastic vi si treci pe deasupraa cordonului apasind pe el . Vei obtine o lipitura perfecta. Bafta

11

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Aveti dreptate.O sa vad ce pot sa fac.Daca pot bine, daca nu, cumpar 2-3 butoiase dinalea de bere de la Lidl si vad daca pot sa mituiesc pe vreunu care a mai facut asta inainte.

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

12 Editat de spawn001 (2014-04-25 01:01)

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Caut acvarist experimentat  ^:)^  care sa ma ajute sa repar acvariul  :acv cu pricina, plata intre 50 si 100 de ron in bani/bere :noroc /vin dupa dorinta inimii.Contact PM

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

13

Re: Poti lipi cu ceva un acvariu care curge pe la o imbinare?

Am chemat pe cineva la mine sa repare acvariul, si am ramas destul de nedumeriti sa vedem ca in afara de cordonul gros de silicon negru din interior si siliconul cu care erau lipiti coltarii de plastic pe dinafara, peretii acvariului nu erau lipiti nici unul de altul nici de fundul acvariului. Dupa ce ne-am revenit din uimire am hotarat sa dam jos siliconul de etansare care tinea defapt tot bazinul si sa il relipim, asta dupa ce in prealabil am fost la geamgiu si am decupar toti peretii de jur imprejur cate 5 cm pentru a inlatura toate ciobiturile pentru a nu avea surprize mai tarziu. Decat ca in cazul unei lipiri  normale latimea bazinului se marea cu aproximativ 3 mm iar fundul era taiat la fix ca sa fie puse pe el geamurile fara silicon intre ele.Deci am comandat si alt fund de acvariu pe care l-am facut incastrat.Acum este la uscat.
Sper ca din patania mea sa invete macar altii si sa nu mai mearga pe incredere, ci sa fie atenti la ce cumpara.
Multumesc, se poate inchide.

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.