21

Re: Visul meu-micul rapthors

pyranhia A scris:

Imi dai emotii...luni dimineata sunt la sediul lor sa lamurim problema


Neaparat, sunt sigur ca e vorba de o neintelegere daca ti-au spus de Osram sau Philips.

22

Re: Visul meu-micul rapthors

Azi luai 3neoane sylvania grolux t8 25w la lungimea de 742 mm...daca le combin cu un 18w 965 t8 imi sunt bune la acvariu,la  plante?sau sunt iar bani aruncati?de aseara stau ca pe jar sa vad ce imi aduce firma maine...de unde sa iau drosere sau balasturi pt 25w?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: Visul meu-micul rapthors

Salut! poti folosi balast electronic chinezesc, merge pana la 35W si are si capete de montare pe piciorusele neoanelor. Pret bun aprox. 15-20 lei, eu folosesc de 2 ani fara probleme. Un link cu modelul de balast electronic:   http://www.aquariumprest.ro/products.php?930&cPath=76&sid=4eadd90df61e2a4e86ac9bd3df57fba9

24

Re: Visul meu-micul rapthors

Multumesc pt sfat si pentru ca ti-ai facut timp sa imi dai acest sfat ^:)^ ...pur si simplu am dat prea mult...am luat pt 5×18w,apoi am dat comanda pt 2×35w si azi luai silvania de 25w dar doar neoanele...deschid magazin de electrice!e doar vina mea si o recunosc.fiind incepator vreau sa nu gresesc si tot schimb planul

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: Visul meu-micul rapthors

Nici o problema! Neoanele sunt foarte bune. Eu iti recomand un t8  880 in combinatie cu ele, dar merg foarte bine si cele 3 pe care le ai. Ai 75w la un acvariu de 100l este bine pt. inceput, acum depinde si de plantele pe care le vei pune in acvariu. Pt. inceput pana se cicleaza merg plante nepretentioase, apoi te gandesti cam ce vrei: gazon, plante de suprafata, lemne, moss, etc. Posibilitati multiple in funtie de imaginatie si gust. Succes!   :noroc

26

Re: Visul meu-micul rapthors

Eu cred ca e deja ciclat,poate ma insel...filtrul cu mediile filtrante are cateva luni,pestii si plantele din vechiul acvariu...doar am completat apa de la 50 la 111 cit are acum.acest acvariu merge de la 1aigust(daca nu ma insel...)fara mortalitate sau alte accidente.problema e la plante...vreau mai multe feluri si am probleme cu achizitia.Nu am teste dar am inteles ca daca ar fi probleme primii cu mierlitul ar fi melcii asasini sau de substrat si ei nu fac decit sa se ascunda...sunt aceeasi ca numar si nu urca pe geam.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

27

Re: Visul meu-micul rapthors

bebe panait A scris:

Nici o problema! Neoanele sunt foarte bune. Eu iti recomand un t8  880 in combinatie cu ele

   Nu este cam mult "albastru"? (880+865)

bebe panait A scris:

Ai 75w la un acvariu de 100l este bine pt. inceput

   Esti sigur de vorba asta? Referitor la ce program de fertilizare/iluminare/CO2 te referi?

pyranhia A scris:

Eu cred ca e deja ciclat,poate ma insel...filtrul cu mediile filtrante are cateva luni,pestii si plantele din vechiul acvariu...doar am completat apa de la 50 la 111 cit are acum

   Asta ti-o pot spune mai sigur testele de apa, NH3, NO2, NO3 smile

28

Re: Visul meu-micul rapthors

Cum ziceam...nu am teste...dar pare totul ok si e suprapopulat.
Ancistrus ai un stil aparte...argumentezi totul...raspunzi exact si la obiect!...cel putin in cazul meu...tineo tot asa!
Am apa limpede,pestii stau jos si plantele verzi,frumoase...as pune poze da nu pot.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: Visul meu-micul rapthors

Ancistrus eu m-am referit la neoanele sylvania grolux ca merg si cu un 880 sa nu fie o lumina galben - portocalie in acvariu. Un 880 ajuta mult plantele rosii. Eu personal am  880 in combinatie cu 840 si sunt multumit. Iar programul de fertilizare , iluminare nu il stabilesc eu, fiecare isi stabileste in functie de propriile necesitati, cerinte si tipuri de plante. Omul a cerut o parere! Si a primit mai multe......  :pp

30

Re: Visul meu-micul rapthors

pyranhia A scris:

Azi luai 3neoane sylvania grolux t8 25w la lungimea de 742 mm...daca le combin cu un 18w 965 t8 imi sunt bune la acvariu,la  plante?

bebe panait A scris:

Neoanele sunt foarte bune. Eu iti recomand un t8  880 in combinatie cu ele, dar merg foarte bine si cele 3 pe care le ai.

   Am crezut ca vrei sa combine Grolux cu 965 (nu 865 cum am gresit eu in exprimare) si 880, caz in care era prea mult albastru in spectru. Oricum mie mi se pare 8000k o temperatura a culorii prea ridicata pentru acvariile plantate, in care, evident, se doreste evitarea algelor nedorite smile

Re: Visul meu-micul rapthors

Eu am testat personal,am schimbat un neon 865 cu 880 iar ludwigia si amania senegalensis din verzi s-au inrosit fara alte schimbari in acvariu. Aveam 2 de 840 si 2 de 865. Acum am 2 de 840, 1 de 865 si 1 de 880. :noroc

32

Re: Visul meu-micul rapthors

Da, se pare ca astfel de combinatii de neoane dau rezultate destul de bune (vezi Aquamedic PlantGrow + Reef White, Juwel Day + Nature, etc).

33

Re: Visul meu-micul rapthors

bebe panait A scris:

Eu am testat personal,am schimbat un neon 865 cu 880 iar ludwigia si amania senegalensis din verzi s-au inrosit fara alte schimbari in acvariu. Aveam 2 de 840 si 2 de 865. Acum am 2 de 840, 1 de 865 si 1 de 880. :noroc

   Daca situatiile, conditiile (filtrare, parametrii apei, schimburi de apa etc) si experienta ta ca acvarist, cat si a lui @pyranhia sunt similare, atunci se speram ca va fi bine... daca nu, astept urmarile smile

34

Re: Visul meu-micul rapthors

Pana la urma cum a fost cu neoanele de 35W ?

35 Editat de pyranhia (2013-09-18 21:55)

Re: Visul meu-micul rapthors

Ai avut dreptate domnu visiniu...mi-au adus respectivii niste neoane la aproape 1,5 m de am zis ca inebunesc.Am refuzat frumos,am primit banii inapoi(probabil datorita faptului ca d-na ce a dat comanda specificase pe chitanta lungimea de 742 mm).
Acum am 3silvania grolux (25w) si 2t8 18w(830+965)

P.S. doream sa pun o poza dar tot nu pot....cine imi poate zice din ce cauza?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

36

Re: Visul meu-micul rapthors

Poate din cauza ca e prea mare... incearca sa o editezi sau incarc-o pe un site de hosting si posteaza lik-ul.

37

Re: Visul meu-micul rapthors

Ma c-am depaseste tehnologia...o sa incerc dar nu promit.
Azi observai ca virfurile de la higrofila polisperma sunt colorate in ruginiu...e rau sau bine?de duminica merge noua combinatie de lumini si azi facui prima fertilizare cu cu macro PPS PRO si micro Trace Mix Plus.Am co2de la bomba intrucit nu am rezolvat cu transformarea buteliei co2.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

38

Re: Visul meu-micul rapthors

Iti sugerez sa incerci sa reduci lumina in contextul in care nu ai inca co2 stabil - risti sa te umplii de alge.

39

Re: Visul meu-micul rapthors

Sa vina...fara numar!!!.....ca la manelisti iau totul pe rind.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

40

Re: Visul meu-micul rapthors

Mare dreptate pe colegul vladone...mi-au venit exact ca la manelisti :fcry ...alge fara numar,pe geamul din spate,pe pietre,pietricele,etc...de plante nu mai vorbesc
Plantele le tund,geamu il raschetez cu lama si substratu o sa il arunc cind va binevv9ii d-na buturuga sa se dea la fund si sa schimb una alta...
Ma bate gindul sa pun patura pe acvariu pt 3-4 zile...poate,poate...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi