1

Subiect: Buna

Ma numesc Adina,locuiesc in Bucuresti si am cativa pestisori betta:
6 femele
6 masculi adulti
70 femele premature
si 50-60 masculi prematuri
betta masculi locuiesc in pahare de 0,5l la fel si femelele iar juvenili in acvarii 45x30x25 trei la numar si doua 45x34x35
Hranirea pestisorilor se face cu:
microviermi
artemia proaspat eclozata,
sera betta
jbl betta
tetra betta
tetra discus
larve rosii si negre
schimburi partiale de apa la 2 zile 25%(maxim)
Filtrare cu burete si aer la acvarile cu pui
Totul a inceput fix acum un an cu 1 femela de betta adunand informatii de pe forum si cu ajutorul prietenului meu am dezvoltat pasiune ce ne umple  aproape o camera smile :acv
Astept critici si sugestii vor urma si poze cu pestii
PS:astept momentul acesta de  un AN asa ca fiti blanzi.

2

Re: Buna

nu stiu dc am 3 subiecte deschise rog sa se stearga 2
scuze

Re: Buna

Bine ai venit Adina!

Monutza A scris:

70 femele premature
si 50-60 masculi prematuri

   Cum adica prematuri? big_smile
   Astept pozele cu betanii smile

Re: Buna

bun venit!!!!!!!!!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Buna

Bine ai venit, asteptam cateva poze

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6 Editat de Monutza (2013-09-14 18:23)

Re: Buna

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Adina!

Monutza A scris:

70 femele premature
si 50-60 masculi prematuri

   Cum adica prematuri? big_smile
   Astept pozele cu betanii smile

adica  pesti care nu au ajuns inca la maturitate dar sunt pe aproape

7 Editat de Monutza (2013-09-14 18:45)

Re: Buna

cateva poze,pana maine or sa apara poze mai explicite cu fiecare  astept pareri eu  cred ca arata bine "bettanii" mei.....

8

Re: Buna

Bine ai venit !
Nu vreau sa te superi pe mine, dar ceea ce vad imi seamana mai degraba a business, nu hobby. Ce faci cu atatia ?

Re: Buna

Pestii sunt frumosi, dar cam atat... borcanele cu pestisori smile
   Sa-ti traiasca!

10

Re: Buna

bine ai venit, sa iti traiasca pestisorii....desi, numai in camara am atatea borcane (sper ca nu te superi)

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

11

Re: Buna

foarte frumos,asta e pasiune pura...sa iti sacrifici loc si timp(si altele ,de exemplu energia electrica sau caldura ca bettanii stau mai la cald) pentru niste fiinte mici.
ancistus,sper sa nu te superi pe mine,dar daca in loc de "borcane" avea niste cuburi de sticla si in ele discusi,nu mai dadeai replica asta,in fond tot aceeasi chestie fiind
visiniu,toti facem,pana la urma,un mic buisines din acest hobby(aici pot sa dau iar exemplu pasionatilorde discusi sau chiar a aqua-scape-rilor care iau ceva banuti din plantele pe care le vand;in tot cazul rar se intampla sa iei mai mult decat bagi)
mie imi place,mereu mi-au placut bettanii si mi-as facea si eu asa ceva daca as avea loc.
p.s. de ce nu incerci si cu niste exemplare mai deosebite(care bineinteles o sa fie si mai scumpe),pe care sa ii inmultesti si sa scoti pui in care sa merite investitia?!

12

Re: Buna

octavian A scris:

ancistus,sper sa nu te superi pe mine,dar daca in loc de "borcane" avea niste cuburi de sticla si in ele discusi,nu mai dadeai replica asta,in fond tot aceeasi chestie fiind

   Nu inteleg ce vrei sa spui big_smile

13

Re: Buna

Ancistrus A scris:

Pestii sunt frumosi, dar cam atat... borcanele cu pestisori

daca erau discusi in "borcane" nu mai scriai ce am ingrosat eu,si asta implica cresterea  si inmultirea pestilor(multe "borcane")

14

Re: Buna

Bine ai venit smile

15 Editat de Monutza (2013-09-15 00:24)

Re: Buna

Multumesc ptr  urarile de bun venit,
pana acum este decat o pasiune nu am vandut nici un betta
iar cat despre spatiu cred ca un betta juvenil are destul in 0.5l
un betta matur ar mai necesita cv dar deasta m-am ocupat astazi am facut acvarii de 40,50,60,80  x13x17 compartimentate din 10 in 10 asa ca acum maturi vor avea un cub de aprox 2 l

16

Re: Buna

octavian A scris:
Ancistrus A scris:

Pestii sunt frumosi, dar cam atat... borcanele cu pestisori

daca erau discusi in "borcane" nu mai scriai ce am ingrosat eu,si asta implica cresterea  si inmultirea pestilor(multe "borcane")

   Daca erau "discusi in borcane" as fi spus ca le distorsioneaza imaginea, iar discusii, ca si Betta, sunt pesti de admirat pentru frumusetea lor... deci ai ingrosat degeaba!

Monutza A scris:

un betta juvenil are destul in 0.5l

   Asa este, dar sunt mai greu de admirat in recipiente care le distorsioneaza imaginea (am repetat lucrul asta ca sa nu mai ingroase degeaba Octavian anumite fraze smile)

Monutza A scris:

am facut acvarii de 40,50,60,80  x13x17 compartimentate din 10 in 10 asa ca acum maturi vor avea un cub de aprox 2 l

   Asa da smile

17 Editat de Monutza (2013-09-16 01:00)

Re: Buna

in curand  ne vom muta la curte si o sa avem o camera doar ptr betta si atunci toti or sa aiba  un icro acvariu de aprox 2l :apl  si astfel si eu si pestisori o sa scapa de pahare :acv si acum cateva poize scuze de calitate dar si astea au fost facute cu greu sunt mai rapizi decat credeam :bf

18 Editat de Monutza (2013-09-16 01:02)

Re: Buna

nu pot urca poze din cauza netului incerc si maine .......... :stupid