1 Editat de pyranhia (2013-09-14 18:33)

Subiect: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Salut,
am hotarit sa fac un filtru extern compus din 2 canistre inseriate fiecare avind un volum brut de 35 litri.
Sa contina 3tipuri de filtrare:-filtrarea biologica cu ajutorul pietrei ponce(as umple o canistra doar cu asa ceva)
                                                   -filtrarea chimica cu ajutorul zeolitului
                                                   -filtrarea mecanica cu ajutorul buretilor si perlonului
Ultimele 2 le-as combina intr-o canistra dar nu stiu in ce proportie si in ce ordine..parca as pune filtrarea mecanica prima si apoi cea biologica,dupa care,trecind in cea de a 2 a canistrasa se faca filtrarea biologica...cel putin asa mi se pare mie logic.
Voi folosi conducta pvc portocalie cu diametru de 300 mm si inaltimea de 500,capace+teava+racord mufare=100-120 lei,iar partea de fitingaraie as faceo din 3/4 iar doar in si out din acvariu v-or avea 1/2 si v-or fi cite 2.
Cind incep constructia o sa pun poze dar mai dureaza...
Intrebarea mea e urmatoarea:mediile filtrante pt chimic si mecanic sa fie in proportii egàle sau una mai mult fata de alta?Care din ele si cu cit?Multumesc

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

2 Editat de MariusMinu (2013-09-14 20:07)

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Pune inele ceramice primele, dupa care bureti, zeolit si ultima piatra ponce...perlon nu stiu daca-si are rostul. Trebuie sa dai detalii despre ce bazin e vorba (discusi, plantat..) oricum trebuie sa aiba cel putin 500 litri la asa filtrare...sau vrei sa-l depasesti pe colegul johnnysmile

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Piatra ponce are porii cam mari... merita incercat dar sa o fragmentezi intai smile
   Buretii filtreaza si mecanic si biologic.
   Filtrare chimica la ce ai nevoie? Nu vei fertiliza pentru plante in acvariu?

4 Editat de pyranhia (2013-09-14 20:21)

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Nu este pt un acvariu mare momentan...il voi folosi la un acvariu de 128 litri ce va avea neoni,microrasbore,sanitari,creveti si melci...plantat abundent.
Inteleg ca prima vine filtrarea mecanica si apoi cea chimica cu zeolit...sa impart volumul 50/50?sau este o alta proportie mai buna?
Filtrarea cu zeolit afecteaza fertilizarea cu micro si macro?

P.S.-tocmai am primit confirmarea ca zeolitul afecteazafertilizarea...ms ancistrus si stiu ca buretii fac filtrare mecanica si biologica dar ii voi folosi doar pe parte mecanica...vreau ca la canistra cu ponce sa nu umblu dar la bureti sa tot curat cind trebuie

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

pyranhia A scris:

Filtrarea cu zeolit afecteaza fertilizarea cu micro si macro?

   Da: "Zeolitul este compus dintr-un grup unic de minerale cu sarcină negativă, organizat într-o structură în formă de fagure, structură ce-i oferă acestuia capacitatea unică de a atrage metalele grele și materialele radioactive"

6

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Tot folosind functia search pe google am gasit ca piatra ponce e foarte buna in filtrarea biologica si ca apa trebuie sa treaca cu viteza mica prin mediul filtrant(maxim 2×V acvariu).totul ok dar eu vreau si ca in acvariu sa am curent de apa..asa ca fac un filtru cu volum brut de 70 litri si rezolv treaba.trebuie sa aleg o pompa cu debit aadecvat....mai mult ca sigur ceva cu debit reglabil si o setez prin metoda babeasca

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Cam greu sa ai debit mic prin mediul filtrant si in acelasi timp sa ai si curent de apa in acvariu...poate sa mai iei o pompa de valuri sau un power head de filtru intern...

8

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Eu cred ca este cam mare ca volum  filtrul ,tinand cont si la ce bazin ai si la ce pesti.Si sa te gandesti  ca la 70litri de material filtrant te cam costa ceva. wink Succes. :fok

9

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Piatra ponce si zeolitul le pot lua foarte ieftin direct din cariera...nu stiu cit o sa ajunga buretele...
Zeolit oricum nu o sa pun in filtru ca afecteaza fertilizarea,dar imi fac o rezerva preventiv ca nu se stie niciodata...ca pret ajung undeva la maxim 140 euro tona,asa ca la cit am eu nevoie cred ca dau vreo 50 lei cu tot cu drum

P.S.    la teava de out o sa fie debit incit sa valureasca apa si sa faca curen5 in acvariu fiindca furtunul e cu mult mai ingust decat canistra unde apa incetineste in momentul in care se raspiñdeste in canistra..
asta tine de dinamica fluidelor daca nu ma inseala memoria

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

10

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Dar de ce  nu mergi pe cantitate mai mica la filtru si material filtrant mai eficient .Gen micromec ,zeolit ,siporax...

11

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Scuze am vrut sa scriu matrix nu zeolit,rectific

12

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

In eheim 2213 am ceramica bagata da in filtru din proiect vreau sa pun piatra ponce...de fapt daca nu ar fi vorba de ponce nici nu as construi filtrul...pur si simplu cineva zicea in alt forum ca e foarte buna...vreau sa incerc si piatra si faza cu debitul.stiu ca puteam alege un volum mai mic dar sper ca dupa experiment sa folosesc acest filtru la un rapthors senior sau chiar la un bunic rapthors...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

13

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Am inteles,pai succes cu proiectul.Sper sa mearga bine . :fok

14

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Mersi....momentan sunt ocupat cu capacul acvariului si sa vad de unde cumpar plante....cind termin de pus la punct micul rapthors o sa ma ocup de acesyt filtru...dar saptamina asta o sa merg dupa ponce si zeolit ca am drum spre cariera.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

15

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Sa stii ca si eu am folosit  Zeolit .Si sincer chiar am folst multumit de rezultate ,dar obtureaza debitul la filtru mult,si trebui inlocuit  la 2 luni.

16

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Zeolitul se reactiveaza si se curata prin fierbere in apa cu sare si apoi uscare in cuptor.daca ai zeolit in filtru nu trebuie sa pui sare in apa caci elibereaza tot ce a acumulat in timp si pot muri pestii si decicla acvariul...asa am citit

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

17

Re: filtru extern DiY-sfaturi filtrare

Eu unu nu recomand regenerarea la zeolit.