Subiect: Salut

Sunt din Bucuresti am un acvariu de 60 litri aquapro cu capac bricolat ( am 2 neoane de 15 w ) filtru intern , incalzitor , ca plante am pistia , blyxa , anubias pe o buturuga , java pe o nuca de cocos , valisneria si o planta de substrat dar nu-i stiu numele ; substrat jbl aquabasis si pietris de 2mm , ca fertilizant folosesc PPS Pro si Feropol. Ca locatari in acvariu am 2 cory , 4 gupi , 2 moly balon , 2 ottocintus , 1 mascul xifo , 2 neritine .Inca nu am co2 dar ma gandesc sa fac o bomba si sa pun si un filtru extern

2

Re: Salut

salut si bine ai venit!
din intamplare am un acvariu tot de 60 litri exact ca tine
daca poti sa adaugi si cateva poze,ar fii super
cu CO2 mai poti sa astepti,dar tinand cont ca ai lumina buna si folosesti fertilizanti,ar trebui sa faci si o bomba,dar asta m-a sfatuit si pe mine un coleg de al nostru,asta iti spun si tie
din plantele care le-am vazut la tine stiu ca blyxa e mai pretentioasa si ii trebuie CO2
si in legatura cu filtrul,daca ai ceva acum intern si e bun,face fata,eu zic sa ramai asa,acum depinde de tine..de 2 zile mi-am schimbat si eu filtrul si sunt multumit
nu lua sfaturile mele ca pe o lege,mai asteapta si alte sfaturi de la colegi mai cu experienta
ape limpezi si te asteptam cu poze
daca vrei,intra si la prezentarea mea,sa iti faci o idee
salutare

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Salut

acvariu

4 Editat de aqua (2010-02-04 23:51)

Re: Salut

arata bine
dar un lucru...nu stiu daca tie iti place pietrisul ala colorat...dar arata foarte nenatural si strica toata frumusetea acvariului neutral
eu zic asa:adauga pietris natural,alb sau negru
nu imi mai place cum ai pus termometrul neutral
arata urat asa in fata cu ventuza...
si inca un lucru..incearca sa pui apa pana sus daca se poate
poti sa pui termometrul pe lateral daca ai acces la el,sa vezi temperatura
in rest,spor la treaba wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salut

Stiu dar cand am luat acvariul si implicit pietrisul nu stiam foarte multe dar o sa-ti urmez sfatul cu adaugatul

6

Re: Salut

salutare si bine ai venit!...dupa pietris esti sigur stelist!:lol:
ai un acvariu frumos insa respecta ce ti-a spus AQUA, si nu mai pune pe acvariu si pe langa el tot felul de lucruri care strica poza si designul exterior.
Bafta

7

Re: Salut

aceeasi parere am si eu despre pietris,stiu ce e mult de munca daca te hotarasti sa il schimbi,dar merita
banuiesc ca iti e putin teama de nu ai umplut acvariul pana la fusta capacului,hai sa iti dau o idee...daca nu ai incredere in rezistenta acvariului si pentru a putea masca nivelul apei unde se reflecta lumina si e inestetic,uite cum am procedat eu
am pus 2 randuri de banda izolatoare neagra,cu primul rand poti sa incepi de undeva de la 2-3 mm sub fusta capacului,apoi cu celalalt rand,te orientezi si tu..
bafta si ape limpezi

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Salut

merci de sfaturi .Deja am pus apa in galeata asa ca maine o sa il umplu pana susu .In privinta pietrisului o sa il schimb nu imediat dar o sa fac asta