Subiect: Salut

Salut, sunt Alex, stau in Bucuresti.

Am un acvariu de 160 de litri homemade, cumparat acum 2 saptamani si care l-a inlocuit pe cel vechi de 2o de litri.

Specificatii:

- 160L
- filtru Resun 1200L/h cu perlon (aici trebuie schimbari)
- pompa Acvatic one - 2 viteze
- incalzitor Resun 75 + 50
- substrat - cuartz 2-4
- vreo 25 de pesti + 5-8 pui (da stiu, voi mai da din ei ca sunt multi si deja mi-am dat peste cap un pic amoniacul ca mi-am pus pestii din acvariul vechi)
- niste plante (nu le stiu numele inca)


Ma bucur sa va cunosc.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

2

Re: Salut

Salut si bine ai venit. Incearca sa maschezi filtrul si scapa de ulciorul ala. Ar da mai bine daca pe spatele acvariului ai pune un autocolant negru. smile

Re: Salut

Salut si bine ai venit!

4

Re: Salut

salut si bine ai venit printre noi

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

Re: Salut

nu stiu unde sa pun filtrul. Daca il pun in spate si il voi masca cu plante la un moment dat imi va spulbera toate plantele. Si asa am un substrat subtirel pentru plante iar unele sunt replantate pentru ca au suferit de la transportul cu masina dintr-un capat al Bucurestiului in altul. Plus ca a trebuit sa las 1 deget de apa cu pestii in el sa-l pot transporta. Sfat?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

6

Re: Salut

eu l-as pune in colt dreapta, in spatele radacinii si plantei cu frunze mari

7

Re: Salut

Salutare si bine ai venit ,,,ce sa zic m-ai ai foarte mult de lucru la acest acvariu, dar incet incet daca asculti sfatul colegilor dupa forum o sa se rezolve toate problemele, in primul rand vad ca tot ai pe fata acvariului filtru,incalzitor,termometru,etc..si mai vad un furtun alb pe acolo ca un sarpe ce vrea sa insemne ?

8

Re: Salut

Salutare si bine ai venit ,,,ce sa zic m-ai ai foarte mult de lucru la acest acvariu, dar incet incet daca asculti sfatul colegilor dupa forum o sa se rezolve toate problemele, in primul rand vad ca tot ai pe fata acvariului filtru,incalzitor,termometru,etc..si mai vad un furtun alb pe acolo ca un sarpe ce vrea sa insemne ?

Re: Salut

Bine ai venit Alex!

Re: Salut

Bine ai venit!

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Salut

bun venit!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Salut

ms voi incera sa il pun in dreapta. Dar ar fi bine sa bata jetul pe lung pe lat sau pe diagonala? Si apropo mi-a nascut un platy variatus. Am salvat vrei 25 de pui. Astept sa se faca mai mari si va invit sa luati din ei.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

furtunul e pentru pietrele de aerificare din spate. va voi arata intr-o poza viitoare

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

14

Re: Salut

alexmunteanu0587 A scris:

ms voi incera sa il pun in dreapta. Dar ar fi bine sa bata jetul pe lung pe lat sau pe diagonala? Si apropo mi-a nascut un platy variatus. Am salvat vrei 25 de pui. Astept sa se faca mai mari si va invit sa luati din ei.

firesc ar fi pe lung, ca sa iti valureasca o suprata cat mai mare de apa.

Re: Salut

Am pus filtrul in spate dreapta. Am mai modificat ceva prin decor. Am mai vandut din pesti vreo 4. Arata mult mai frumos. Acum e mai aerisit fara filtrul si incalzitoarele la vedere ostentativ.

Dar tot se mai scarpina pestii pe burta. Stiu ca am dat peste cap ciclul cand am cumparat acvariul si am bagat instaneu un plus de 10 pesti.

Incep sa ma gandesc daca nu cumva problema este si de la vata de perlon singurul material filtrant din filtru. Care mie mi se pare o alegere proasta. Nu ar fi mai bine sa schimb materialul asta filtrant?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

16 Editat de Ancistrus (2013-09-28 14:18)

Re: Salut

Referitor la problema pestilor: schimburi mai dese de apa! Schimburi despre care, pana acum, nu ai pomenit nimic. Avand in vedere ca ai pesti iar acvariul este la inceput, iti recomand schimburi de 30% apa, odata la maxim 3 zile. Daca ai numai vivipari in acvariu, ar fi bine sa introduci si macar 1 lingurita de sare grunjoasa (neiodata) la 10 litri de apa, o concentratie mai mare ar putea afecta plantele.

alexmunteanu0587 A scris:

Incep sa ma gandesc daca nu cumva problema este si de la vata de perlon singurul material filtrant din filtru. Care mie mi se pare o alegere proasta. Nu ar fi mai bine sa schimb materialul asta filtrant?

   Ca filtrare mecanica vata de perlon este o alegere buna, dar iti colmateaza repede filtrul. Practic filtrarea biologica este 0 la tine! Cauta sa pui macar bureti albastri pentru filtre (poza), daca nu chiar material dedicat filtrarii biologice (Sera Siporax, Eheim Substrat Pro, Seachem Matrix etc).

LE: Acum am vazut ca vorbesti de un filtru intern foarte mic pentru acvariul tau! Recomandarile mele referitoare la materialul filtrant, se refera la filtre externe!

Re: Salut

Cred ca -am exprimat gresit. Acvariul nu este la inceput. Eu l-am cumparat de la cineva care il avea de 1 an, ciclat tot si frumos.

Ce cred eu ca am gresit a fost ca pe langa pestii lui vreo 15-18 la numar am introdus si pestii mei din acvariul vechi, ceea ce a determinat un surplus de reziduri deci un surplus de amoniac.

Tind sa cred ca in prezent pestii se mai scarpina din cauza amoniacului. pentru ca de cand am constat ca se freaca nu am observat gris sau vreo alta problema pe ei.

Referitor la filtrul meu intern. Intrebarea era: e ok sa folosesc vata de perlon, care dupa spusele fostului proprietar se schimba la 1 saptamana cu una noua, deci 0 bacterii din filtru salvate.

Sau sa merg pe un sponge care intradevar se umple repejor cu de toate dar il storci sau il speli sub apa din acvariu si macar pastrezi coloniile.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Salut

Si schimburi fac 30% la 1-2 saptamani. Cu apa lasata la declorinat, un pic de solutii pentru a inlatura clorul si alte rautati din apa

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

19

Re: Salut

Salut si bine ai venit, ca o parere pesonala daca vrei sa ai plante frumoase opreste aerarea de la filtru si pe viitor cumpara unul extern (gasesti aici pe forum sh ff bune)

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

20

Re: Salut

alexmunteanu0587 A scris:

Cred ca -am exprimat gresit. Acvariul nu este la inceput. Eu l-am cumparat de la cineva care il avea de 1 an, ciclat tot si frumos.

   Avand in vedere filtrul care il ai, plus mutatul acvariului, reasezarea substratului, apa care ai introdus-o la tine... nu inteleg la ce ciclare te mai referi? :omfg
   30-40% ar trebui sa faci schimburi saptamanale, dar asta daca ai acvariul ciclat!