1 Editat de sebastian (2013-10-05 19:07)

Subiect: Congolezi in RIO 240

Salut . Numele meu este Sebastian din bucuresti si acesta este acvariul meu . Astept pareri pro si contra .
Acvariu rio 240 de la juwel .
Pietre hornbach care nu sunt calcaroase ca nu mi-a schimbat ph-ul apei de cand tot fac masuratorile cu testele de la jbl 5.1 si sera 5.1 ( apa mea este calcaroasa pt ca este extrasa din puturi proprii ) exact ce le place speciilor de ciclida .
Nisip granulatie 1-2 mm hornbach .

La ciclat momentan . Pestisori sunt 7 Pseudocrenilabrus nicholsi in varsta de 10 luni cred , de la amicul de forum Rick . Initial au fost 8 insa s-au batut cred pe o caverna ca unul acolo l-am gasit decedat acum 1 luna , eu detinundui din luna iunie . Pare rau pt el  :scry  ce o fi fost ca inca nu se definesc atat de bine care este masculul si care femela . Omul de mi i-a oferit a zis ca a pastrat balanta cum se face la ciclide 2-3 masculi si restul female . Acum sa vedem ce o mai fi .
P.S. in spatele acvariului o sa vina un pfl subtire negru cum este acela din spatele bibliotecilo si rafturilor , pt ca nu m-am descurcat cu folie autoadeziva .
In filmulet urmator si sa nu ma certati , in acvariul mic troneaza o farfurie si o cana pt ca nu am mai avut ce pune sa se ascunda piticii ca tare sfiosi sunt si nu o sa moara 2 sapt pana o sa ii mut . O sa ma hotarasc treptat daca o sa fie plantat  mai mult in spate fata ramanand complet goala .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2 Editat de sebastian (2013-10-04 14:06)

Re: Congolezi in RIO 240

Filmulet http://www.youtube.com/watch?v=PrMuQKiEih4

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

3 Editat de sebastian (2013-10-04 11:13)

Re: Congolezi in RIO 240

Intrabare daca va pricepeti cumva sa imi spuneti si mie cum pot face ca sa mearga decat neonul din fata la acvariul acesta . Sunt legate in serie pt ca daca scot unul nu mai functioneaza celalalt . Prea puternica lumina si vreau sa se vada ca si cum ar fi un adanc in care patrunde lumina greu cand o sa pun pfl-ul acela negru in spate . Multumesc anticipat in caz de ajutor .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Congolezi in RIO 240

Salut!Pare promitator, dar mai interesant e ...cel din dreapta smile Nu inteleg....acolo sunt o cana si o tava in el?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5 Editat de sebastian (2013-10-04 12:19)

Re: Congolezi in RIO 240

dan.matei26 A scris:

Salut!Pare promitator, dar mai interesant e ...cel din dreapta smile Nu inteleg....acolo sunt o cana si o tava in el?

citeste mai cu atentie in descriere si ai sa intelegi ;-) este farfurie .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

6 Editat de dan.matei26 (2013-10-25 16:45)

Re: Congolezi in RIO 240

Gata am citit smile Haios si inovativ dar in acelasi timp ciudat.Bine ca este temporar.Oricum parerea mea,dupa cei bagi in acvariul mare , muta acvariul mic in alta camera pentru ca nu arata bine unu lana algul , mai ales ca cel mare este foarte bine incadrat in mobilier.Super fain intra, si are si aceeasi culare.Bv felicitari pentru locatia lui.Si ar fi pacat sa fie eclipsat de cel mic.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Congolezi in RIO 240

dan.matei26 A scris:

Gata am citit smile Haios si inovativ dar in acelasi timp ciudat.Bine ca este temporar.Oricum parerea mea,dupa cei bagi in acvariul mare , muta acvariul mic in alta camera pentru ca nu arata bine unu lana algul , mai ales ca cel mare este foarte bine incadrat in mobilier.Super fain intra, si are si aceeasi culare.Bv felicitari pentru locatia lui.Si ar fi pacat sa fie exlipsat de cel mic.

Multumesc . Normal ca ala micul o sa dispara de acolo . dar nu am mai avut timp si mai ales chef din cauza unui genunchi care ma doare , de mutare + ca nu aveam prelungitoare pt prize la ele . corpurile sunt luate din ikea special pt acvariu . imi place ca s-a incadrat destul de bine ca si o biblioteca insa nu cu carti ci cu apa  big_smile

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Congolezi in RIO 240

http://www.youtube.com/watch?v=PrMuQKiEih4

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9 Editat de sebastian (2013-10-04 13:55)

Re: Congolezi in RIO 240

cum ai reusit sa ma inveti si pe mine  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Congolezi in RIO 240

ai cand scrii iconul de url...patratelul cu url,si incadrezi intre cele doua paranteze linkul...adica copy paste.
si aici dai copy paste la link

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11

Re: Congolezi in RIO 240

http://www.youtube.com/watch?v=PrMuQKiEih4 asa cred

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

12

Re: Congolezi in RIO 240

ok am inteles acum . multumesc anticipat .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

13 Editat de sebastian (2013-10-06 10:52)

Re: Congolezi in RIO 240

Daca mai are cineva rio 240 de la juwel si imi poate spune cum este cu filtrarea . Este ok ? La cat timp schimba bureti . La cat timp spala bureti in functie si de cati pesti are .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

14 Editat de sebastian (2013-10-24 23:46)

Re: Congolezi in RIO 240

Cam asa arata la final acvariul pt moment . Poate vor mai urma plante insa nu stiu sigur . Pietre in nici un caz .
http://www.youtube.com/watch?v=roeISPFH … e=youtu.be

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

15 Editat de sebastian (2013-10-24 23:45)

Re: Congolezi in RIO 240

cateva poze  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

16

Re: Congolezi in RIO 240

piticii in timpul mesei https://www.youtube.com/watch?v=Oee3f5Lj3vE

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

17

Re: Congolezi in RIO 240

Schimb apa,vata perlon din filtru,curatare geamuri la congolezi in RIO 240
http://www.youtube.com/watch?v=8kV1Yhc2 … e=youtu.be

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

18

Re: Congolezi in RIO 240

Imi place schimbul de apa  si comentarile.. lol  lol

19

Re: Congolezi in RIO 240

johnny A scris:

Imi place schimbul de apa  si comentarile.. lol  lol

am avut ceva emotii este drept  :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

20

Re: Congolezi in RIO 240

Frumos si ingrijit acvariu Imi place  :sok Dar poti schimba si mai mult din bazin apa,nu sunt probleme. wink Si incearca sa o tratezi cu ceva inainte de a o pune in bazin este mult mai bine. :noroc