1

Subiect: tetra bolnav

Salut ! Va rog ajutati-ma daca stiti despre ce-i vorba. Am un barbus-tetrazone care de vreo 2 zile nu mananca nimic , are inotatoarea dorsala rupta pe jumatate , aproape ca i se poate vedea din carne sad si innoata tare ciudat :se ridica sus la suprafata apei ,apoi parca ar cadea, de parca nu mai are fort)a. Ceilalti pesti (inca 3 tetra si 2 mai mici care nu-mi dau seama ce specie sunt, dar oricum nu sunt agresivi)sunt ok .
Cu ce il pot ajuta pe micut? mi se rupe inima cand il vad cum sufera....

2

Re: tetra bolnav

ionela A scris:

Salut ! Va rog ajutati-ma daca stiti despre ce-i vorba. Am un barbus-tetrazone care de vreo 2 zile nu mananca nimic , are inotatoarea dorsala rupta pe jumatate , aproape ca i se poate vedea din carne sad si innoata tare ciudat :se ridica sus la suprafata apei ,apoi parca ar cadea, de parca nu mai are fort)a. Ceilalti pesti (inca 3 tetra si 2 mai mici care nu-mi dau seama ce specie sunt, dar oricum nu sunt agresivi)sunt ok .
Cu ce il pot ajuta pe micut? mi se rupe inima cand il vad cum sufera....

da cateva detalii despre acvariu...filtrare,ai incalzitor?
cu ce ii hranesti ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: tetra bolnav

nu sunt decat incepatoare , asa ca foarte mari detalii nu stiu sa dau, dar totusi: acvariu 12L, fitrat , oxigenat , incalzitor, lampa pitris si plante

Re: tetra bolnav

cam putin 12 L pentru 7 pesti mai ales ca barbusii sunt pesti de card care au nevoie de spatiu de inot, probabil este batut, incearca sa observi ceilalti pesti cu lumina stinsa. probabil la stingerea luminii il ataca.
pete pe corp? inotatoarea respectiva pare mucegaita? e foarte gras? umflat? fecalele sunt lungi si filamentoase? are vreun simptom? in afara ca se ridica sus si cade.

5

Re: tetra bolnav

nimic din ce m-ai intrebat, dar seamana mult cu bacterial infection din imaginile de pe link-ul postat de tine.

6

Re: tetra bolnav

Ura!!! sper ca nu ma bucur prematur , dar cred ca petisorul meu isi revine smile

Re: tetra bolnav

pune putin albastru de metil in apa, sa nu se infecteze.

8

Re: tetra bolnav

Florin.Mazilu A scris:

pune putin albastru de metil in apa, sa nu se infecteze.

Merci pentru sfat, dar ar mai trebui sa stiu ce cantitate pun

Re: tetra bolnav

3-4 picaturi, nu stiu o cantitate exacta, eu pun dupa ochi tongue pana se albastreste apa, in 2-3 zile ar trebuii sa se limpezeasca

10

Re: tetra bolnav

cred ca cel rosu e agresorul (de el ziceam ca nu stiu ce specie e), ieri mi-a alergat totii pestii prin acvariu

11

Re: tetra bolnav

eu am un tetra (femela) care sta mai mult in locuri retrase si cu capul in jos, aveti idee din ce cauza??

Re: tetra bolnav

ionela A scris:

cred ca cel rosu e agresorul (de el ziceam ca nu stiu ce specie e), ieri mi-a alergat totii pestii prin acvariu

pai ala din cate vad eu e kribensis si astia sunt rai

13

Re: tetra bolnav

baieti... mai usor cu dezgropatul mortilor, threadul e din 2010