1

Subiect: Piatra vie

Salut,
Avand in vedere ca vrem sa stabilim costurile unui acvariu de recif as avea rugamintea pe cei care stiu sa ne ofere si noua cateva informatii legate de piatra vie.
Ce preturi se practica ?
De unde ar fi mai bine de luat(desigur fara sa facem reclama la alte site-uri) ?
Cele bune.

Re: Piatra vie

65lei\kg

3

Re: Piatra vie

ma gandeam eu ca se gaseste si mai ieftin in tara pe undeva !
Eu am intrebat la un magazin in Brasov si mi-au trantit un pret de 80 Ron / Kg si era sa pic jos.
Multumesc Florin pt info wink

4

Re: Piatra vie

Unii vand cu 35lei /kg, din acvariul lor...In magazin e dublu

Re: Piatra vie

Puteti lua piatra vie la diverse preturi, pana  la 20 Euro/kg.
Probabil cea mai proasta varianta este sa o luati din magazin. Pana sa o pun al avanzare, piatra este tinuta si ,,secata,, de toate vietatile care sunt prin ea (crabi, anemone, bureti, viermi, etc). Apoi se pune la vanzare.

Cea mai buna varianta este sa luati piatra vie proaspata, importata, si pe care sa o primiti ambalata punand-o direct in bazin.
Pretul ajunge undeva pe la 15-16 Euro, dar ai garantia ca este ,,proaspata,, plina de bacterii si mai si gasesti tot felul de vietati prin ea!.

Daca vreti piatra luati de calitate sau nu luati deloc. Bolovani puteti lua si din Marea Neagra.

Re: Piatra vie

Hai sa va arat un articol ce ar putea sa va atinga mai putin buzunarele cand vine vorba de piatra vie. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wFFFJJAtmbE&feature=fvwrel[/youtube]

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: Piatra vie

Am si eu o intrebare, ce reprezinta piatra vie, ce rol are intr-un acvariu si e posibil fara ea?..sunt incepator smile

Re: Piatra vie

acvamens A scris:

Am si eu o intrebare, ce reprezinta piatra vie, ce rol are intr-un acvariu si e posibil fara ea?..sunt incepator smile

aici este o discutie foarte lunga, in lume sunt pareri si pareri, daca vorbim despre state ei au ajuns la concluzia ca se poate fara piatra vie, in europa parerile sunt impartite insa sunt mai multi cei care sustin ca piatra vie este esentiala in acvarile marine.
eu personal cred ca cel mai bine este ca piatra vie sa fie folosita in refugiu(cu siguranta oadata cu piatra vie vei aduce in acvariu foarte multe bacterii si vituitoare, este adevarat ca unele dintre ele sunt nedorite, insa se poate scapa de acestea din urma)

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: Piatra vie

Living stone has lot of importance in aquarium but it require 400 litres of water capacity, which can be provided in larger tank. It is not a attractive and good looking as compare to many other colorful fish.