1

Subiect: Tratament cu spirohexol

Aseara am inceput un tratament cu spirohexol, care (conform indicatiilor) trebuie sa dureze 7 zile. Nu se specifica nimic despre cresterea temperaturii apei, asa ca nu am crescut-o. In schimb se specifica sa se opreasca co2-ul, pe care nu l-am oprit ca sa nu ma umplu de alge.
Referitor la fertilizarea macro si micro nu se specifica nimic, doar sa nu fie asociat medicamentul cu alte medicamente. O sa feritlizez in continuare, e bine, e rau?
Voi cum ati procedat?
PS: ati avut ceva rezultate cu el sau sperantele sunt minime?

Re: Tratament cu spirohexol

Aplici tratament in acvariu plantat? Ce rost are? Doar flagelatele sunt in intestinele pestilor smile

PS: Prin ridicarea temperaturii le cresti imunitatea pestilor si se pot "apara" singuri de atacul flagelatelor, ca de scapat de ele definitiv oricum nu scapi smile

3

Re: Tratament cu spirohexol

Nu mai am la indemana un alt acvariu si nu vroiam sa mai astept pentru ca am o femela de apisto care e slabita si orice zi de intarziere putea sa insemne sfarsitul pentru ea. Am cautat un medicament care sa se amestece cu mancarea, din pacate tot ce am gasit aseara era spirohexolul. Nici nu am vrut sa izolez femela respectiva pentru ca astfel le fac si celorlaltor pesti un tratament preventiv (dupa semnele de acum). De crescut temperatura nu am crescut-o pentru ca nu se recomanda in prospect, poate as putea sa cresc un pic 1-2 *C.
Posibila problema e faptul ca nu am oprit co2-ul (oricum acvariul nu e plantat, am ceva plante dar departe de a fi plantat, merg undeva pe la o bula la 2,5/3 secunde, deci nu cred sa fie probleme), precum si faptul ca am continuat fertilizarea, nu se specifica nimic referitor la acest aspect.

4 Editat de Ancistrus (2013-10-26 19:57)

Re: Tratament cu spirohexol

danbv A scris:

Nici nu am vrut sa izolez femela respectiva pentru ca astfel le fac si celorlaltor pesti un tratament preventiv (dupa semnele de acum).

   Preventiv? Ciclidele se nasc cu flagelatele astea intestinale, nu ai ce sa previi! Doar sa le faci tratament celor cu imunitatea scazuta, pe care ii afecteaza parazitii astia! Deci le cresti imunitatea ca sa se poata apara, prin tratament termic, medicamentos sau hrana vie, nu le faci tratament preventiv.

PS: Imunitatea scazuta, vine dintr-un mediu nu tocmai corespunzator pentru acesti pesti wink

5

Re: Tratament cu spirohexol

Stiu ca se nasc cu ele, ma refeream sa previn inmultirea lor, sa nu ajunga toti in situatia in care se afla una din femele acum. E drept ca a avut loc o schimbare in acvariu, am mai avut cu apisto inca 6 coridorasi pe care i-am mutat separat, de atunci o femela si-a adjudecat jumatate de acvariu, iar restul (3) stau in cealalta jumatate. Din cele 3, una e mai teritoriala si incearca sa puna si ea stapanire pe o parte de acvariu, iar doua (dintre care si cea afectata) sunt cam fugarite. E posibil sa fie stresul un factor declansator, dar mai e si varianta in care tocmai am mai introdus 2 plante noi in acvariu, deci nu am certitudinea ca stresul e singura cauza si ca va fi afectata doar aceasta femela. Asta e motivul principal pentru care am ales utilizarea tratamentului la intreg acvariul. Motivul secundar e faptul ca nu aveam la indemana un alt bazin mai mic, pentru spital, dar si daca aveam cred ca as fi ales tot prima varianta.
PS: ce sa ma fac, ca in afara de congelate, nu mai vor sa manace altceva... am incercat cu fulgi, granule, nimic... As vrea sa le dau o hrana cat mai diversificata dar ei o ingora cu desavarsire.

Re: Tratament cu spirohexol

danbv A scris:

E posibil sa fie stresul un factor declansator

   Sigur da!

danbv A scris:

dar mai e si varianta in care tocmai am mai introdus 2 plante noi in acvariu

   Adica? Planta ce avea? Factori declansatori? smile

danbv A scris:

ce sa ma fac, ca in afara de congelate, nu mai vor sa manace altceva... am incercat cu fulgi, granule, nimic... As vrea sa le dau o hrana cat mai diversificata dar ei o ingora cu desavarsire.

   Baga tubi pe ei, asa macar mor cu fruntea sus big_smile Eu asa as face!

7

Re: Tratament cu spirohexol

Cu mancarea ma refeream in general, nu pe perioada tratamentului, pentru ca oricum se recomanda mancare zero sau foarte putina. O sa aleg varianta "foarte putina", si o sa renunt la recomandarea d-voastra de bascalie. Intrebarea este cat se poate de serioasa, daca nu puteti sa imi raspundeti serios atunci va rog nu o mai faceti deloc. O seara buna va doresc.

Re: Tratament cu spirohexol

Eee, daca este de bascalie, atunci iti urez mult succes!