1 Editat de severus (2013-10-30 19:55)

Subiect: Iubitor de sud-americani mici si mari

Iubitor de sud-americani. Dupa o pauza de muuuulti ani m-a prins microbul acvaristicii din nou si mi-am amenajat un acvariu de 180 litri (Juwel Rio 180) in care am o pereche de Red spotted Severum si niste pestisori mai mici care sa le tine companie si sa ajute la curatenie (cativa Corrydoras panda, o femela de Apistogramma bitaeniata mica si cu gura mare si o femela de Sewellia lineolata ratacita prin acvariul cu sud-americani).
Acvariul este bine plantat si de ingrijirea plantelor se ocupa masculul de Red spotted Severum.

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Bine ai venit! Poze ceva? smile

3

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Bine ai venit bun prieten.

4

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

@ borsec
Multumesc pentru primire si pentru cuvintele frumoase.

@ Ancistrus
Am gasit cateva poze mai vechi cu acvariul (vezi foto).
Am sa caut si cateva poze recente cu "actorii principali" in actiune.

5

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Bun venit domnule. Asteptam poze cu severum-ii in prim-plan.
Si neaparat cateva cu crevetii,chiar daca nu mai exista.

6 Editat de alex_shukarime2008 (2013-10-29 19:13)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

super caraghioase aceste Sewellia lineolata .. deabia astept sa fac putin loc prin acvarii.

7 Editat de severus (2013-10-29 20:43)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Cateva poze mai vechi cu severumii in prim plan.
Pe atunci erau mai mici si puteam sa-i tin pe toti patru in acvariul de 180 litri. 
Intre timp au crescut si a trebuit sa dau una din perechi.
Severumii sunt niste pesti extraordinari: sunt foarte prietenosi, mananca din mana si stau sa-i mangai pe bot si pe frunte. Daca ii supar, ma musca usor de mana si ma bat cu coada ca sa plec.

8 Editat de severus (2013-10-29 20:16)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Abia acum am reusit sa adaug si pozele.

PS Imi cer scuze daca unele poze nu sunt prea reusite.

9

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Am adaugat doua poze cu "Dihania" mea (Sewellia lineolata) pentru alex_shukarime2008.
Intr-adevar, sunt niste pestisori tare zapaciti, dar si teritoriali (chiar si femelele).

10

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Si acum ... pozele.

11

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Dupa ce am prezentat "sud-americanii mari", m-am gandit sa pun si cateva poze cu "sud-americanca mica" (o femela de Apistogramma bitaeniata blue).
Chiar daca are gura mare si ochii bulbucati este cuminte si este iubita de intreaga familie.
Din pacate este singura si incercam sa-i gasim si ei un partener (mascul). Orice sugestie sau ajutor va fi apreciat si biiiine recomapensat.

12

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

salut si bine ai venit

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

13

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Cunosc "sud-americanca mica" pe viu este un peste foarte interesant si isi merita locul in acvariu colegului Severus.

14 Editat de severus (2013-11-24 16:06)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Leo si Cleo la fotograf :of

Leo (masculul) a crescut destul de mult si acum are peste 15 cm; nu degeaba l-am poreclit Grasu'. Capul este cam o treime din corp, iar gura este pe masura. In rest este cuminte si destul de sperios.
Cleo (femela) are putin peste 13 cm si este foarte delicata si prietenoasa. In familie ii mai spunem si "aia mica" pentru ca este destul de mica in compatatie cu Grasu' de Leo. Cleo este blanda si foarte sociabila: mananca din mana si nu fuge daca o mangai pe bot sau pe frunte.

15

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

PS Abia acum am reusit sa incarc si pozele.

16

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Sedinta fotooooo  :apl

17 Editat de Go0os3 (2013-11-28 20:47)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Frumos

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

superb !

19

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

frumos

20 Editat de severus (2013-12-27 17:54)

Re: Iubitor de sud-americani mici si mari

Colectia de sud-americani mici s-a imbogatit cu o pereche tanara de Apistogramma Cacatuoides. ("Pitica" are doar 2,5 cm dar este foarte vioaie. Sper sa ne faca puisori frumosi cand o sa creasca).

Sarbatori Fericite tuturor !!