1 Editat de catalos (2014-05-02 15:29)

Subiect: Inchis

In urma cu mai bine de 2 ani am achizitionat un termometru digital cu sonda, care a functionat fara probleme pana in urma cu 2 luni (in toata aceasta perioada am schimbat de doua ori bateria ce alimenteaza termometrul).

modelul este cel din imagine
http://www.china-electronics-gadgets.com/images/Thermometers/Digital-Thermometer-with-Sensor-for-Aquarium-Fish-Tank-%28ST-3%29-1_10-4132.jpg

Asadar ca urmare a unui reset la acvariul la care era montat termometrul, acesta "a stat pe bara" oprit aprox 4 zile, dupa care cand a fost pus dinnou in functiune am constat cu surprindere ca introdus in acvariu nu mai masoara decat pana la aprox. 22 grade. (l-am pus si la apa mai calda si urca cu masuratoarea pana la 26 grade), iar alte doua termometre banale din sticla masoara lejer (cu o mica marja de eroare) aceeasi temperatura - 24.5 grade.

Intrebarea si totodata rugamintea mea catre voi este daca vre-unul dintre dvstra stie oarecum cauza acestei disfunctionalitati, sau cunoaste vre-o posibilitate de a remedia aceasta problema ?

Sau este "mai cerebral" sa optez pentru achizitionarea unui nou termometru ?


Multumesc

catalos