Subiect: buturuga

se poate pune in acvariu o buturuga de salcie creata???a pus cineva???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: buturuga

salcia este un pom care creste pe malul apelor ,din cate stiu eu sa folosit in acvarii dupa un tratament prealabil(fierbere)

Re: buturuga

Salcia poate fii folosita in acvariu fara probleme, doar ca lesteaza mai greu fiid esenta moale. daca este verde se poate folosi doar oparita, dar daca s-a uscat trebuie fiarta pt sterilizare.Recomand fierberea in apa cu sare , lesteaza mai repede.

Re: buturuga

va multumesc pt raspunsuri.....

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: buturuga

cat ar trebui fiarta???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: buturuga

se fierbe de 2-4 ori,poti sa o fierbi adaugand sare,albastru de metil dar la ultima fierbere sa nu adaugi sare,o fierbi in apa simpla
o fierbi pana iese taninul(acea maroneala) daca te deranjeaza

Re: buturuga

am inteles....multam.....este uscata de cv ani...este me malul lacului la mine si mi-a placut forma

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

8 Editat de katalin_razvan (2013-11-09 00:27)

Re: buturuga

am fiert buturaga de salcie...degeaba nu a iesit nimic din ea, sta in apa de 2 zile tot nimic...este cv in neregula??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

9

Re: buturuga

Salut!
Depinde si ce grosime are. Iar daca ai luat-o de pe malul apei este posibil sa fi fost in apa si a iesit tot taninul din ea, deci nu mai coloreaza apa.
Eu am fiert o salcie de lungime 35cm si diametru 4-5cm astfel: o data 4-5 ore cu sare, inca o data 2 ore tot cu sare - cu apa noua, iar a treia oara 2 ore fara sare. Dupa toate astea a stat cam 2 saptamani scufundata in apa (schimbata zilnic) si tot scoate putinel tanin - la aproximativ 4-5 luni de la introducerea in acvariu.
In concluzie, cred ca trebuie sa o fierbi cu sare apoi cu apa simpla doar pentru a omori toti agentii patogeni din ea.
Succes!

Re: buturuga

multumesc...asa am facut...nu era in apa...era doar agatata de copac(creanga rupta si uscata)...oricum am la dispozitie o luna pana o voi introduce in acvariu..in acest tim am sa o mai fierb si am sa o tin in apa

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.