221 Editat de MariusMinu (2014-08-09 04:41)

Re: In sfarsit,inceputul...

Ai vrut all in one :sevil acum sa te vad cum maresti doar valoarea microelementelor.  lol
Al treilea neon a facut mai mult rau decat bine in situatia data. Scoate-l si nu-l mai folosi momentan. Eu zic asa: azi pauza la lumina, iar de maine revii doar cu doua neoane, maxim 6 ore pe zi, pana vezi ca isi revine bazinul , apoi incepi sa cresti cate o ora pe saptamana. Tot maine il atingi cu niste trace mix pana ajunge fierul la 0,4ppm, dupa care revii la all in one...incerci sa dozezi cat sa tii fierul la 0,4ppm. (dar atentie si la NO3, PO4 sa nu creasca prea mult). De vreme ce all in one este rosiatic la culore trebuie sa iasa pe testul de fier. Posibil sa faci ajustari cu trace mix la fiecare saptamana, pentru ca daca pui doza prea mare de all in one (sa ai fierul 0,4) te poti pomeni cu nitratii sau fosfatii prea mari...Nu prea inteleg de ce ai schimbat fertilizantii, macar daca luai gama easylife ca sunt separate, vrei sa maresti elementul "x" il maresti doar pe el...nu burdusesti bazinul si cu "y" si cu "z" :stupid 


floreamarian37 A scris:

:smoke  :smoke  :smoke
Toata lumea e la mare ????

Bitanu sigur e la mare :pp nu stiu restul...

Re: In sfarsit,inceputul...

Multumesc Mariuse !!!! Prompt ca intotdeauna.... :sok
Daca iau Fe separat de la EL si suplimentez doar cu el,ar fi ok ???
Raportul NO3-PO4 de la all-in-red mi se pare bun comparativ cu ce am avut pana acum....
Sau m-am gandit si la pastilele de E15,crezi ca ar merge si asa ????

marian37

223

Re: In sfarsit,inceputul...

Fierul este cam singurul ce poate fi testat in regim de amator (ar mai fi si cuprul). In acvaristica se merge pe premisa ca daca ai carenta de fier si restul microelementelor sunt la valori mici...Eu as vrea sa maresti toate micro (trace mix le are cam pe toate), dar nu stiu despre easylife ferro ce contine. Daca si el contine majoritatea microelemtelor poti sa pui in loc de trace mix. Pastile recomand doar pentru plante care se hranesc mai mult prin radacini (echinodorusi, criptocorine, lotusi).

224

Re: In sfarsit,inceputul...

Ceva noutati?  big_smile