1

Subiect: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Ok sa va povestesc inceputul, am descoperit in bucataria mea un bol in care incapea un peste cel mai probabil o sa ziceti ca sunt stupid dar fix asa am gandit o si in consecinta, am decis sa ma duc la petshop sa iau un peste care imi place fara sa ma informez inainte de fiecare detaliu si ce presupune achizitionarea lui , l am luat pentru ca imi placea cum arata respectiv un caras negru cu ochii mai mari ... Pe urma postez o fotografie online si toti imi spun "Omule o sa omori pestele dute si cumparai ce ii trebuie".. si a inceput povestea. M-am dus am achizitionat un acvariu fara sa ma informez de necesitati , pur la intamplare am luat un acvariu de 40L   echipat complet filtru de aer termometru cu bec cu tot ce trebuie, cumpar nisip cumpar plante si bineinteles inca un peste sa nu stea pestele singur... ma duc pun apa in el pun solutie sa scot clorul din ea si pun pestii acolo imediat. Nu am asteptat ciclarea acvariului am asezat plantele nisipul filtru si jumatatea de ora sa nu fie prea rece apa:) Pot spune ca sunt greselile unui incepator neinformat acum dupa ce am citit mai multe imi dau seama cat am gresit. Intre timp cei din familie au inceput sa mai cumpere cate un peste si am ajuns la numarul de 9 Pesti: 7 Carasi+2 Sanitari. Singurele search-uri online au fost cum sa inmultesc nu m am gandit in nici un caz ca e prea mic acvariul si ca sunt deja preaaa multi.
  Apare problema inevitabil nerespectand nici una din regulile mentionate in ghidul incepatorului pentru ca nu stiam de existenta lui si nici nu am fost curios, pestii au inceput sa se imbolnaveasca, in prima faza a murit un caras care statea nemiscat intr un loc pe nisip nu vroia sa manance la vreo 3 zile s a intors cu burta in sus... am zis wow ceva se intampla ori de la apa ori de la mancare.. am inceput sa ma informez si mi am dat seama cat am gresit, intre timp am mai cumparat un sanitar deci tot 9 pesti. la vreo 3 saptamani au inceput transformari majore pe corpul pestile cum ar fi unul din carasei avea niste pete imflate pe burta , unul din ei are o umflatura la gura si o pata mica rosie iar altul are o gaura fix la coada din spate nu pe coada , sub ea... am sa atasez niste fotografii...
  Am intrebat un prieten care are experienta si mi a recomandat tripaflavina acum sincer m am documentat si nu am inteles nimic... am mai cumparat un acvariu mic in care sa ii tin sa tratez boala lor si intre timp am refacut acvariul care il aveam initial , am schimbat apa , am pus nisip nou am spalat bine filtrul si am pus plantele inapoi dupa ce le am spalat bine. Ce puteti sa imi recomandati momentan toti pestii sunt intr un acvariu mic in care au filtru de aer , o lingura de sare la 10 litrii de apa si 30 de picaturi de tripaflavina.
  Ce a ti face in locul meu... Stiu ca am fost stupid in gandire ca nu m am informat inainte acept orice critica dar m ar ajuta mai mult un sfat de la oameni care au experienta.

  Va multumesc si astept un raspuns.

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Ce-a mai buna solutie acum este,donezi toti pesti dupa care citesti ciclarea acvariului,ce fel de pesti si cati sunt compatibili cu acvariul tau de 40 l,etc
PS-daca totusi nu vrei sa moara pestisorii ,doneazai si dupa care te documentezi

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Sfat? Fa schimburi de apa de cel putin 100% ZILNICE si cand cresc pestii prea mari, baga-i la tigaie... cu usturoi asa... mmm!!!!
   Tripaflavin impotriva amoniacului? Spunei prietenului sa se apuce de crescut cactusi! lol
   Daca ar exista un translator animal, ca sa putem intelege ce spun pestii tai, nu ti-as dori sa citesti traducerea!

4

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Ancistrus A scris:

Sfat? Fa schimburi de apa de cel putin 100% ZILNICE si cand cresc pestii prea mari, baga-i la tigaie... cu usturoi asa... mmm!!!!
   Tripaflavin impotriva amoniacului? Spunei prietenului sa se apuce de crescut cactusi! lol
   Daca ar exista un translator animal, ca sa putem intelege ce spun pestii tai, nu ti-as dori sa citesti traducerea!


Mi se pare simplu sa fi ironic in situatia asta , si destul de greu sa fi de ajutor cu un sfat intradevar util, nu inteleg de ce ti ai pierdut timpul sa scrii daca oricum concluzia a fost o caterinca si atat:)

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

aMeSM A scris:

Mi se pare simplu sa fi ironic in situatia asta , si destul de greu sa fi de ajutor cu un sfat intradevar util, nu inteleg de ce ti ai pierdut timpul sa scrii daca oricum concluzia a fost o caterinca si atat:)

   Ti se pare caterinca ca ti-am dat cel mai bun sfat din lume sa faci schimburi de 100% apa zilnic? Ia sa-i intrebi pe pestii tai ce parere au... cine e cu caterinca? Eu sau tu????

6 Editat de aMeSM (2013-11-07 21:47)

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Ancistrus A scris:
aMeSM A scris:

Mi se pare simplu sa fi ironic in situatia asta , si destul de greu sa fi de ajutor cu un sfat intradevar util, nu inteleg de ce ti ai pierdut timpul sa scrii daca oricum concluzia a fost o caterinca si atat:)

   Ti se pare caterinca ca ti-am dat cel mai bun sfat din lume sa faci schimburi de 100% apa zilnic? Ia sa-i intrebi pe pestii tai ce parere au... cine e cu caterinca? Eu sau tu????

   

cred ca o varianta mai buna ar fi sa iau un acvariu mult mai mare probabil sa respect cei x nr de litrii pentru fiecare peste , dar nu poti spune sa schimb apa 100% zilnic plus de asta problema mea momentan e legata de virusul pe care il au ei si cum se poate trata.

7

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

aMeSM A scris:

cred ca o varianta mai buna ar fi sa iau un acvariu mult mai mare probabil sa respect cei x nr de litrii pentru fiecare peste , dar nu poti spune sa schimb apa 100% zilnic plus de asta problema mea momentan e legata de virusul pe care il au ei si cum se poate trata.

Salutare!
Sa stii ca are dreptate Ancistrus cu schimbul de apa... degeaba incerci sa tratezi pestii de diverse boli daca tu ai amoniac acolo cat sa omori un om. Deci, schimburi de 100% cu apa declorinata cu tratament in ea si la aceeasi temperatura cu cea din acvariu. Iar asta va ramane acvariu de carantina si tratament.
Cred ca ai nevoie de +400L pentru pestii aia, asta ca sa le oferi conditii foarte bune.
Cei cu mai multa experienta pot completa sau corecta ce am spus.
Succes!

8

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

radu_dragan A scris:

Ce-a mai buna solutie acum este,donezi toti pesti dupa care citesti ciclarea acvariului,ce fel de pesti si cati sunt compatibili cu acvariul tau de 40 l,etc
PS-daca totusi nu vrei sa moara pestisorii ,doneazai si dupa care te documentezi

Eventual, daca te hotarasti sa ii donezi, ar trebui sa specifici faptul ca sunt bolnavi si necesita tratament, ca cel care ii ia sa stie sa ii tina la tratament si in carantina o perioada.

9

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

multumesc pentru idei si sfaturi deci trebuie sa scap de ei cu alte cuvinte ori sa imi iau un acvariu de 400l:)

10 Editat de miloaleko (2013-11-08 04:05)

Re: Am facut o mare gafa... carasi auri va rog sa ma ajutati.

Legat de schimburile de apa sunt de acord cu Ancistrus. Tu esti mai nou pe forum, si nu stii ca "Ancistrus" are un mod de al lui de a ajuta, dar ajuta cu sfaturi utile si corecte de fiecare data. 
Poate nu te apuci sa iei acum un acvariu de 400l, dar unul de 180l ar merge foarte bine pentru 4 - 5 carasi. Poate si mai multi, dar cu filtrare foarte buna.
Ori ai varianta cu donatul lor si poti trece la alte specii mai mici, care nu murdaresc asa de mult apa.
Iti doresc sa salvezi pestii si sa te bucuri de ei in continuare.