Subiect: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Salutari. Am achizitionat un astfel de filtru pentru acvariu de 30 litrii in care am cam 120 de juvenili de guppy de 4 saptamani si pe langa faptul ca este cam zgomotos, mi-a cam bagat pestii la blender. Am scos carbunele si l-am indesat cu burete poros si inele ceramice, dar degeaba.
M-am gandit sa dau pe conducta de absorbtie a apei (in zona de deasupra apei) o gaura cu un ac incins pe unde sa absoarba aer, astfel incat sa scada debitul de apa. Place mult de acest filtru si v-as fi recunoscator pentru ceva sfaturi practice. Multumesc.

2

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Salutare!
Cel mai simplu este sa iei un spraybar sau poti adapta dintr-un pexal la care ii dai cateva gauri cu un burgiu mic si ii astupi unul din capete... dar nu stiu cat de sigur este pexalul pentru pesti...

3

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

@george.r, nu prea are unde sa puna spray-bar daca filtrul e de genul astahttp://www.nevertebrate.ro/images/filtrare/Filtru-Cascada-Classica.jpg

din cate stiu eu, toate filtrele hang-on au posibilitatea de reglare a debitului. iar cu gaura in teava de admisie nu faci mare lucru, poate doar sa maresti nivelul zgomotului in camera.

4 Editat de miloaleko (2013-11-08 20:32)

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Eu te sfatuiesc sa bricolezi un burete si sa imbraci sorbul. Sa fie mai fin buretele ca sa nu poata sa treaca puii prin el. Asta ca sa obtii reducerea debitului si sa scapi de pui tocati.  Si as mai pune si niste  vata perlon in partea finala a filtrului, inainte sa cada apa inapoi in acvariu. Ai sa obtii o apa super curata, dar o sa trebuiasca sa schimbi sau sa speli mai des perlonul...
Eu asa faceam cu un hangon pe care-l aveam mai demult.
Faza cu gaura in teava de admisie sigur o sa-ti creeze zgomot, precum a zis si "xgrec"

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Salutari. Am imbracat sorbul cu un burete fin, am indesat in  prima camera de filtrare burete berechet, dar nicio diferenta, asa incat am stat in week-end si mi-am batut capul in fel si chip. Si iata ce a iesit:
Filtrul are pe conducta de admisie a apei un surubel ce corespunde la interior cu o clapeta care regleaza cat de cat debitul. Am scos surubelul si sub acea clapeta am introdus fortat o alta clapeta artizanala (ceva in genul unei unghii false - d-alea de femei), care obtureaza conducta de admisie aproape in intregime. Astfel debitul de apa ce trece de acest obturator este f. mic, practic exact cat am eu nevoie in acvariul de 30 litri (de fapt sunt vre-o 26 net). A functionat perfect pana aseara, cand a inceput sa faca un zgomot destul de suparator, asa ca o baraiala, noroc ca am micro fishroom-ul intr-o debara cu usa. Deocamdata asta nu stiu cum s-o dreg, dar ma stradui ostaseste.
Daca aveti ceva idei sunt binevenite. Multumesc.

6

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

xgrec A scris:

@george.r, nu prea are unde sa puna spray-bar daca filtrul e de genul asta

scuze... greseala mea.

7

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Ai putea incerca, daca este posibila demontarea pompei, sa scurtezi paletii rotorului. Insa, in cazul asta, nu vei mai putea reveni la debitul de 200l/h daca o sa ai nevoie. Si poate au mai incercat si alti oameni asta si ar putea sa iti spuna cum si daca merge sau face zgomot mai mare apoi.

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

george.r A scris:

Ai putea incerca, daca este posibila demontarea pompei, sa scurtezi paletii rotorului. Insa, in cazul asta, nu vei mai putea reveni la debitul de 200l/h daca o sa ai nevoie. Si poate au mai incercat si alti oameni asta si ar putea sa iti spuna cum si daca merge sau face zgomot mai mare apoi.

Nu este o idee rea deloc. Sa ajung acasa si voi vedea daca se poate demonta.
Multumesc.

9

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

Ai rezolvat ceva cu filtrul pentru a-i scadea debitul?

10

Re: Cum pot micsora debitul unui filtru cascada Aquatic Nature 200 l/h

george.r A scris:

Ai rezolvat ceva cu filtrul pentru a-i scadea debitul?

Salut. Eu zic ca da. Adica clapeta aceia artizanala pe care am atasat-o celei originale obtureaza conducta de admisie a apei si cred ca filtrul functioneaza acum cu un debit aproximat de mine la cam 60-70 l/ora. Sunt multumit de el, chiar daca din cand in cand devine putin mai zgomotos (asta nu pot explica). Oricum daca ar fi functionat intr-o incapere locuita ar fi fost cam rau, pt. ca zgomotul este destul de deranjant.
Ca dotare a filtrului, l-am organizat astfel: pe sorb am pus un burete fin, obijnuit folosit pana atunci ca bolborositor. In prima camera a filtrului am indesat burete poros pentru fixarea bacteriilor, iar trecerea catre cea de-a doua camera am obturat-o cu vata de filtrare (pergol, sau cum i-o zice). Cea de-a doua camera a filtrului am umplut-o cu inele ceramice Biomax (au intrat vre-o 22 bucati). Probabil ca inca inelele ceramice nu au fost populate decat f. putin cu bacterii, dar chiar si in aceste conditii, apa din acvariu este cristal. In acvariu mai functioneaza un burete bolborositor, asta pentru ca inca este populat cu peste 120 de gupani de 5 saptamani si cam 1,5 cm. Maine seara fac repartizarea pe sexe, in acest acvariu de 30 litri cred ca vor ramane cam 30 femele juvenile, iar masculii (cred ca sunt peste 80), vor trece in acvariu de 50 litri.
Deci una peste alta deocamdata este in regula.
Sanatate!