1 Editat de ibanescu_irina (2013-11-09 04:08)

Subiect: Rainbow fish cu pata alba

]Buna! Am un acvariu de 200 l de aprox 4 luni. De 2 saptamani , unul din cei 4 rainbow fish a dezvoltat o pata alba la gura iar cateodata se poate observa cum parca se descompune "pielea" din acea zona.

In acvariu mai am 5 otto, 2 torpedo, 2 ancistrus, 3 prak botia, 1 angel fish.
Ph, No3 -parametrii normali, temp 25 grade C. I am hranit mereu cu granule iar acum o luna am incercat sa le dau freezed dried bloodworms o data pe saptamana, dar am intrerupt dupa ce unul din pesti a dezvoltat pete albe pe toata suprafata si a murit.
Am atasat mai jos o poza! Stie cineva ce poate fi si cum se poate trata?

2

Re: Rainbow fish cu pata alba

Nu se vede poza!

3

Re: Rainbow fish cu pata alba

Sera Baktopur
Descriere


Medicament contra putrezirii înotătoarelor şi a gurii (fin rot, mouth rot) şi a infecţiilor bacteriene.

Simptome ale bolilor bacteriene:

-pete albe spre gri, pete de sânge pe piele, infecţii în jurul anusului şi pe marginea înotătoarelor,

-dropsy, care se recunoaşte prin solzi zbârliţi, abdomen umflat şi ochi exoftalmici,

-puf în jurul gurii ca o vată, noduli albi-gri pe cap şi pe înotătoare şi mişcări agitate de înot pe fundul acvariului,

-margini albe ale înotătoarelor şi câteodată distrugerea totală a înotătoarelor.
Agitaţi bine înainte de folosire.

Tratament: prima zi, 22 de picături (1 ml) la 20 litri de apă.

A treia zi se repetă.

După tratament se schimbă parţial apa.

Re: Rainbow fish cu pata alba

Multumesc mult pentru raspuns  smile . mai incerc sa uplodez imaginea, dar e greu cu tehnologia...ufff

Re: Rainbow fish cu pata alba

Trebuie sa ai grija de unde iei mancarea congelata, se intampla sa mai fie si recongelata caz in care apar probleme. Sera Baktopur poate distruge plantele daca ai si decicla acvariul. Eu propun sa folosesti eritromicina 1 pastila la 20 l direct in acvariu si dupa cateva zile schimb partial de apa.