1 Editat de cristianes_c (2013-11-13 00:32)

Subiect: salutare

Sa incepem cu  o mica descriere  apoi  am sa  va  rog sa  ma ajutati cu sfaturi critici  si absolut ce mai este  nevoie
Sunt detinatorul acestui bazin de ceva  vreme am tot  schimbat , substrat plante pesti si aparatura .Acum am ramas la aceasta  forma  nu stiu pentru cata perioada ca-ci deja  ma gandesc  sa achizitionez unul un pic mai mare  . Este un JUWEL RIO 180 ceva plate  luate de pe aici  de pe forum  si de la bine cunoscutul VICTOR iar vietuitoarele de la SAKALUL  FILTRU INTERN CEL ORIGINAL , CO2 DE LA JBL DAR NU E SISTEMUL CU BUTELIE  2 TUBURI T5 DE LA OSRAM DE 35W   SI  2 LEDURI DE 20W  POMPA DE AER CU 2 IESIRI . CA PESTI AM 110 NEONI 3 SAE  3 BOTIA 2 FANTOME GRI , 4 GUPY SI CATIVA  CREVETI RED  CHERY. ACUM ASTEPT PARERILE VOASTRE

Re: salutare

asa arata

Re: salutare

110 neoni smile) wtff ce smecher arata ..  :apl

Re: salutare

multumesc
  ai idee  sa investesc  in filtru extern si lampa uv?

Re: salutare

Salutare! Parerea mea este ca ai acvariul suprapopulat. Scuze de critica dar seamana mai mult cu un acvariu din petshop ticsit cu pesti. Eu zic sa mai scazi la jumatate cel putin, numarul pestilor. Aceasta este greseala majora a incepatorilor care vor multi pesti in acvariu inghesuiti netinand cont de spatiul minim necesar pt. fiecare peste.  Tu ai putea locui intr-o incapere de 2 metri patrati? Nu mai zic nimic de filtrare.  :stupid

Re: salutare

Juwel Rio 180 vrei sa iti iei?
Cam multi pestisori acolo, precum zice si colegul de mai sus.

Re: salutare

asta e acvariul juwel rio 180

8

Re: salutare

Salut cristian si bine ai venit...ce sa zicem de acvariu este el putin  nearanjat dar este suprapopulat asa cum zic colegi mai sus,pune si mai reduce macar jumatate din ce ai acolo ...si nu faci rau sa ati iei un filtru extern si un uv ..numai bine

Re: salutare

multumesc  frumos

10

Re: salutare

In niciun caz nu este juwel Rio ce ai tu in poza. Rio nu are geamul din fata curbat.   
Acela este un Juwel Vision.

Re: salutare

sal si bine ai venit. desi sunt incepator , asa ceva nu am vazut in viatza mea. atatea vietatzi, pompa de aer, doua neoane....etc tu ce vrei sa faci pana la urma? acvariu plantat nu vei face in conditziile astea niciodata. banuiesc ca scimbi apa in fiecare zi, ca altfel in doua saptamani nu mai vezi niciun peste de alge. nush... parerea mea este sa te decizi ce vrei sa faci si sa te apuci de citit multe noptzi. pentru ce ti ai cumparat CO2, cand tu ai pompa de aer? sa nu te superi pe mine dar nu te inteleg. bafta in continuare

Re: salutare

da  va inteleg perfect uimitor  pana acum am scapat de alge  pot spune  ca  nu am facut delok si  nu schimb apa doar copletez  si 1 data la 2  3  saptamani sifonez  cat pot substratul  si atunci de  mai  vin cu o cantitate noua  cei drept mediile filtrante saptamanal le spal

Re: salutare

ok, no comment! :smoke

14

Re: salutare

cristianes_c A scris:

da  va inteleg perfect uimitor  pana acum am scapat de alge  pot spune  ca  nu am facut delok si  nu schimb apa doar copletez  si 1 data la 2  3  saptamani sifonez  cat pot substratul  si atunci de  mai  vin cu o cantitate noua  cei drept mediile filtrante saptamanal le spal

Hmmmm abstract big_smile
bine ai venit.

15

Re: salutare

borsec A scris:

Hmmmm abstract big_smile

   Putin spus lol

16 Editat de cristianes_c (2013-12-14 00:24)

Re: salutare

am revenit cu  ceva  inbunatatiri  si un mic reanjament
FILTRU EXTERN   sunsun cu  medii  filtrante  siporax si  perlon  inca 2 tuburi t5   si un mic ranajament sa spunem la plante   acum astept si parerea voastra

Re: salutare

si ceva  poze

18

Re: salutare

suna bine
de cat sunt neoanele? ( de care)

Re: salutare

36 w ceva special  pt acvariu plantat

Re: salutare

sa va  mai arat putin evolutia dupa o mica tunsoare si va  mai astept cu ceva  critici sau pareri