Subiect: Salutare tuturor

Ma numesc Sergiu si sunt din Sf. Gheorghe, jud. Covasna.
Mi-au placut acvariile dintotdeauna, iar de curand m-am hotarat sa pun si eu in practica aceasta pasiune veche, dat fiind si faptul ca am foarte mult timp sa ma ocup...
Sunt total incepator in domeniu, am cunostinte doar cat am reusit sa acumulez de aprox o saptamana, de cand am inceput sa citesc pe forumuri despre acest subiect. Sunt in faza de setup al bazinului. Inca nu am inceput. Abia am reusit sa-mi procur acvariul. Probabil ca la inceputul saptamanii viitoare o sa ma apuc de treaba.
Fiind incepator am optat pentru Eheim aquastar 60, iluminat cu un tub de 15W(insuficient din cate am citit), incalzitor Jager 50W parca, doua filtre interne: un eheim pick-up 60 - cel din pachet, plus un eheim aquaball 180.
Ca substrat, pregatirea apei si intretinere plante m-am hotarat sa merg pe linia JBL: Aqua Basis plus 2,5L, Manado 10L, Feropol, Feropol 24, Ferotabs, Balls si un sistem pt CO2, iar pt apa: Filter Start, Filter Boost, Biotopol, Clearol si Denitrol.
Pentru mediile de filtrare o sa merg pe: Seachem MATRIX, Eheim SubstratPro, Eheim BioMech si poate si inelele ceramice de la JBL, iar la inceput poate o sa pun si carbon activ pt o perioada scurta(nu stiu sigur daca are rost!?).
In ce priveste hrana pestilor o sa folosesc produse TETRA, pt ca astea sunt cele mai calitatice produse pe care le gasesc la singurul petshop din orasul meu(in rest au numai chinezarii de 2-3 lei).
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre intentiile mele, in special in legatura cu produsele pt apa si plante si mediile de filtrare pe care vreau sa le folosesc si daca e cazul sa schimb ceva...
As mai vrea sa stiu in ce ordine se pun mediile de filtrare in sertarele filtrelor. La filtrul Pick-Up 60 intentionez sa tai cam jumatate din burete(sau chiar mai mult) si sa completez cu substratpro sau biomech, sau chiar cu MATRIX. E gresit sau nu acest lucru?
La capitolul iluminat as vrea sa mai adaug inca un tub de 15-20W dar nu stiu cum sa fac instalatia astfel incat sa nu am niciun risc(poate ma ajuta cineva).
Poze nu am deocamdata, dupa ce incep treaba o sa pun si poze sa vedem ce va iesi...
Cam atat pt inceput. Va multumesc pt eventualele raspunsuri si sfaturi si... ape limpezi la toata lumea!!!

2 Editat de Tenebrous (2013-11-13 21:55)

Re: Salutare tuturor

Bine ai venit. Stai foarte bine la capitolul hardware, mai putin la lumina. Mai trebuie sa adaugi 1 tub neaparat. La substrat stai super, si la fertilizare la fel, dar daca nu ajuti plantele cu lumina e degeaba. Trebuie sa te gandesti serios si la ceva CO2. Probabil pentru inceput o bomba DIY iar pe parcurs sa treci pe CO2 presurizat la butelie.
Carbonul(carbunele) activ nu are rost sa il pui daca fertilizezi in masa apei. Iti va absorbi si anihila fertilizantul.
Asteptam cu nerabdare poze.


Scuze, nu am vazut ca ai deja si CO2.

3 Editat de mariuspopa69 (2013-11-13 21:57)

Re: Salutare tuturor

salut si bine ai venit. daca vrei sa mergi pe un acvariu plantat, umbla la lumina!  legat de filtru, aceleasi medii de filtrare le am si eu, dar matrix am foarte putin(cam un pahar de plastic de bere)cica nu ar fi bun pentru acvarii plantate si mai mult pentru cichlide. eu am pus jos un filtru de burete , inele ceramice, burete, matrix, burete, eheim substrat pro, full si la final un burete fin(totzi buretzii sunt de la eheim). daca vrei sa cresti plante nu ai ce cauta cu carbune activ in filtru! oricum din ce ai povestit mai sus, ai potentzial si intentzii bune, dar cel mai bine e sa citesti foarte mult. eu nu ti pot da prea multe sfatiuri ca sunt incepator din primavra, sunt multzi baietzi buni aici care te pot ajuta dar pana nu citesti , nu faci nimic doar din auzite. Bafta!

Re: Salutare tuturor

Sunt constient ca treb sa umblu la lumina. din cate am citit, la acvariul asta am nevoie macar de 30W. tub de 30 W la lungimea aia, ca sa-l inlocuiesc doar pe cel stock, din cate stiu nu exista, asa ca va trebui sa mai adaug unul de 15-20. problema e ca nu stiu cum sa fac instalatia si dsa o montez in capac, astfell incat sa nu am improvizatii si implicit riscuri. nu-mi plac improvizatiile. nu stiu exact de ce componente am nevoie, in afara de tub. duliile acelea in care intra tubul se gasesc in comert? sau gasesc sa cumpar o instalatie ca cea originala, gata facuta, doar sa o montez pe capac?

5

Re: Salutare tuturor

Pentru iluminare, as merge pe 2x24W T5. Tot ceea ce ai nevoie gasesti aici:
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/
Inclusiv neoanele. Eu as opta pentru Osram 830 si 865. In afara de neoane, ai nevoie de balast 2x24w, socluri si, eventual, cleme de prindere.
Cu o astfel de iluminare, la acvariul tau, poti creste ce planta vrei tu. Dar despre asta mai tarziu.... sa o luam cu incetul, cu multa rabdare.  smile

Re: Salutare tuturor

betasergiu A scris:

Sunt constient ca treb sa umblu la lumina. din cate am citit, la acvariul asta am nevoie macar de 30W. tub de 30 W la lungimea aia, ca sa-l inlocuiesc doar pe cel stock, din cate stiu nu exista, asa ca va trebui sa mai adaug unul de 15-20. problema e ca nu stiu cum sa fac instalatia si dsa o montez in capac, astfell incat sa nu am improvizatii si implicit riscuri. nu-mi plac improvizatiile. nu stiu exact de ce componente am nevoie, in afara de tub. duliile acelea in care intra tubul se gasesc in comert? sau gasesc sa cumpar o instalatie ca cea originala, gata facuta, doar sa o montez pe capac?

in tg.mures face cineva capace profi, ia legatura cu el si nu te mai chinui cu acel capac care a fost facut pentru vanzare si nu pentru crescut plante. daca vrei iti dau nr lui. adica ai facut atata investitie si te poticnesti aici? e pacat

Re: Salutare tuturor

asta e lumina pentru tine, ce ti a spus colegul visiniu. pe urma mai vezi tu cand te mai documentezi cum e cu lumina. sa nu iei in calcul w/l ci lumeni/l !!!

Re: Salutare tuturor

Are ceva daca folosesc aprinderea cu starter sau treb neaparat sa folosesc aprinderea electronica? Adica se pot speria pestii de la acele flashuri? Stiu ca aprinderea electronica arde mult mai repede neoanele si nu sunt deloc ieftine... Sau daca e un balast de calitate nu se mai ard asa repede? Stiu pt ca am avut in casa si se ardeau neoanele la 3 luni pana m-am enervat si am schimbat pe varianta cu startere si am mai mult de jumatate de an si neoanele arata ca noi...

9 Editat de mariuspopa69 (2013-11-14 00:07)

Re: Salutare tuturor

daaaaaa sar pestii din acvariu. smile))))))))))) ce dracu mah esti copil, cum poti sa crezi asa ceva.  iar cu arsul neoanelor...ma indoiesc ca de la balast se poate arde un neon. tu pune in aplicare varianta care ti am scros o pe PM si termini circul, nu ti mai faci nicio grija

Re: Salutare tuturor

tu aplica varianta lui visiniu, ca mai mult de max 50l de apa nu o sa ai in bazin. daca te tzine buzunarul iti cumperi tuburi de la giesemann, un aquaflora si un midday , s au ieftinit in draci, gasesti peste tot si scuza ma alea DA neoane

Re: Salutare tuturor

ok. va multumesc tuturor pt sfaturi. am cam inteles ce am de facut. cat de curand incep treaba. cand incep plantatul o sa va mai cer sfaturi. despre plante am cele mai putine cunostinte. sper sa-mi iasa ceva frumos, asa cum imi imaginez eu... :fok

Re: Salutare tuturor

mariuspopa69 A scris:

tu aplica varianta lui visiniu, ca mai mult de max 50l de apa nu o sa ai in bazin. daca te tzine buzunarul iti cumperi tuburi de la giesemann, un aquaflora si un midday , s au ieftinit in draci, gasesti peste tot si scuza ma alea DA neoane


Ti-am urmat sfatul, am comandat cele doua neoane giesemann dupa ce am citit cate ceva despre ele pe net. Toata lumea zice ca dau cele mai bune rez, folosite impreuna. Nici nu sunt exagerat de scumpe, am vazut osram sau jbl mult mai scumpe... Si am gasit si reflectoare special pt ele tot de la giesemann. arata super... Sa vedem ce iese dupa ce le montez...

Re: Salutare tuturor

Nu se merita sa cumperi reflectoare de la ei, eu am si nu mi plac, folosesc altceva

Re: Salutare tuturor

Imi place omul,asculta de sfaturi si se documenteaza  :apl
Intrebarea e,unde va baga atata material filtrant in internele alea ???
Zic si eu...

marian37

Re: Salutare tuturor

betasergiu A scris:
mariuspopa69 A scris:

tu aplica varianta lui visiniu, ca mai mult de max 50l de apa nu o sa ai in bazin. daca te tzine buzunarul iti cumperi tuburi de la giesemann, un aquaflora si un midday , s au ieftinit in draci, gasesti peste tot si scuza ma alea DA neoane


Ti-am urmat sfatul, am comandat cele doua neoane giesemann dupa ce am citit cate ceva despre ele pe net. Toata lumea zice ca dau cele mai bune rez, folosite impreuna. Nici nu sunt exagerat de scumpe, am vazut osram sau jbl mult mai scumpe... Si am gasit si reflectoare special pt ele tot de la giesemann. arata super... Sa vedem ce iese dupa ce le montez...


Salut! Am o nedumerire: in ce ordine ar trebui sa pun cele doua neoane, care sa fie in fata si care in spate? :omfg

Re: Salutare tuturor

floreamarian37 A scris:

Imi place omul,asculta de sfaturi si se documenteaza  :apl
Intrebarea e,unde va baga atata material filtrant in internele alea ???
Zic si eu...


pai la aquaball 180 am 3 sertare, iar pick-up 60 o sa-l impart in doua(pt ca e destul de mare, zic eu...), si am 3 medii filtrante: biomech, substratpro si matrix, la inelele ceramice cred ca o sa renunt...