Subiect: acvariul meu

salut ! sunt dan si sunt nou aici.
  acvariul meu .. un volum de 120 l .... vedete sunt aici un echinodorus de 40 cm si un pleco de 40 cm  big_smile
   pentru putinul timp ce il dedic , cam o data pe luna schimb de apa si curatat filtru , merge bine...
     

    ideea e urmatoarea: execut la comanda mese/postament acvarii , orice dimensiuni si culori din pal cu ramforsari de profil aluminiu sau pal dublat.
   

pentu detalii si comenzi astept mesaje

2 Editat de visiniu (2013-11-13 23:07)

Re: acvariul meu

Bine ai venit ! Da-ne mai multe detalii despre acvariul tau...

Pentru "ideea e urmatoarea", te rog sa citesti cu atentie aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … t-rubrica/

Re: acvariul meu

cu masa/postament aceia alba ... la primul cutremur l ai nenorocit pe ala de sub tine smile)))))))))))))) cam asta era ideea, nu echinodorusul. wink

Re: acvariul meu

vad ca multi se sperie de un cutremur ( maruispopa).... masa aceea tine un volum de apa de 50 de l.... si a trecut testul ce ceva cutremure. asa ca nu imi fac probleme ptr ca la un cutremur se pot intampla multe. e posibil ca , racordul de la masina de spalat sa plezneasca si cu un debit de 10 l / minut in cateva minute sa am apa pe jos mai mult decat un acvariu ....
          si in legatura cu reclama mea de executat mese de acvariu nu ma intereseaza pre mult ptr ca e un hobby ca il fac bine si inca nu am primit reclamatii de acvarii daramate de cutremure... si nu am pus un pret pe aceste servicii . am vazut destula reclama facuta celor de la Juwel sau altii ce au preturi mari pentru ce ofera ca si mese de acvariu tot din pal.
       " idee er urmatoarea " : pot da detalii sau pot ajuta presoane ce nu sunt deplin multumite de calitatea meselor de acvariu personale
       ... iar despre acvariul meu ce as putea spune ... simplu si eficient cu scopul de ami bucura ochii si a nu imi ocupa timp. plante: anubias , un echinodorus mayor cred ca este cam maricel , si niste verze care dau bine acolo.... pesti: un plecostorum xl care imi place de lesin de el( cam mare ptr cat spatiu are) 2 tetrazona , 2 scalari , niste neoni negrii, 3 xifo , un caras . filtru aqua el si incalzitor scuba.. merge de doi ani in felul asta si nu are probleme

Re: acvariul meu

pisicii ii place acvaruil  :apl

Re: acvariul meu

.... si se ocupa de ctc ul lucrarii  ^:)^

Re: acvariul meu

Bine ai venit Dan!

barabasfan77 A scris:

un volum de 120 l .... vedete sunt aici un echinodorus de 40 cm si un pleco de 40 cm  big_smile
   pentru putinul timp ce il dedic , cam o data pe luna schimb de apa si curatat filtru , merge bine...

barabasfan77 A scris:

pesti: un plecostorum xl care imi place de lesin de el( cam mare ptr cat spatiu are) 2 tetrazona , 2 scalari , niste neoni negrii, 3 xifo , un caras . filtru aqua el si incalzitor scuba.. merge de doi ani in felul asta si nu are probleme

   Numai peste sa nu fii :omfg Doar de curiozitate... cam cata apa schimbi si cum cureti filtrul? Ti-a murit vreun peste pana acum? A doua intrebare este rautacioasa... stiu!
   Succes cu vanzarea meselor... chiar daca nu au ce cauta la rubrica asta!

Re: acvariul meu

raspuns ptr ancistrus.... imi plac ancistrusi , am avut unul dar prea mic si la un moment dat a disparut   sad  ... apa , cam 30 l la 3 4 saptamani. iar filtrul saracul e un burete ce se curata in jet de apa . apa e limpede , pestii sunt vioi si mananca .... concluzia : marge bine.
     am inteles care e treaba cu mesele... sper sa nu se supere prea mult gazda pe mine  smile

Re: acvariul meu

barabasfan77 A scris:

raspuns ptr ancistrus.... imi plac ancistrusi , am avut unul dar prea mic si la un moment dat a disparut   sad

   Eu nu sunt mic si nu dispar, macar pana nu faci niste teste de apa big_smile (NH3, NO2, NO3).
   La ce filtru ai si la cum il cureti, la ce cantitate de apa schimbi si la ce perioada... m-as mira sa ai rezultate multumitoare la teste, pentru pesti evident!

PS: Asta este un forum de acvaristica, nu de gastronomie! Pe forumurile de gastronomie poti discuta si despre peste murat!

10

Re: acvariul meu

Hmm daca te chinui mai are loc si pisisca in acvariu smile) (glumsc doar)
Bine ai venit.

Re: acvariul meu

dle ancistrus , nu am inteles treaba cu gastronomia , dar sunt receptiv si voi face niste teste apei din acvariu .....
dle borsec , multumesc de primire ! pisicii nu ii place apa ci doar ce e in ea  :apl
^:)^