1

Subiect: Buna tuturor!

Dupa multi ani in care nu am mai avut acvariu mi s-a facut incredibil de dor de pestisori  :fbr  Initial vroiam sa iau Carasi dar neavand cum sa le ofer spatiul necesar am luat un mascul Beta pe care il iubesc foarte mult  :flove . Acvariul l-am luat prin septembrie si as fi vrut sa postez mai devreme dar nu primeam mail-ul pt. confirmarea contului :fcry  si acum vreu ceea ce vrea orice incepator:sfaturi pentru a face viata micului prieten lunga si fericita  big_smile
Am un acvariu de 4l. Mie mi se pare ca are destul spatiu: e activ si nu sta la fundul apei. Din pacate nu am un filtru deoarece mama mea are boala pe orice fel de cablu care e la vedere dar peste un an sau doi s-ar putea sa ma mut si sa iau un acvariu mai mare si mai dotat pana atunci as vrea sfaturi pe care rand pe rand le voi pune in practica. Ma gandesc serios sa mai iau cativa pestisori dar mie teama ca ar putea fi omorati de pestele meu fiindca chiar si in pet shopul de unde l-am luat statea singur singurel int-un acvariu cat palma. Multumesc anticipat pentru sfaturi  :hug

:s)

2

Re: Buna tuturor!

Salut.Pentru un acvariu de 4 litri cat ai spus ca are al tau nu iti trebuie filtru ci doar sa schimbi o parte din apa des.

3

Re: Buna tuturor!

Nu mai aduce nici un peste in acvariul ala deoareva va disparea,nu degeaba statea singur in acvariu in acel pet shop.

4

Re: Buna tuturor!

Multumesc de sfat. O data pe saptamana sa schimb apa e OK??? :omfg

:s)

5

Re: Buna tuturor!

Nu state singut pt. ca era agresiv. Toti pestii Beta stateau separat in acvarii micute smile Desi eu cred ca daca de pui obisnuiesti pestele sa stea cu alti pesti nu ar fi agresiv  :omfg

:s)

Re: Buna tuturor!

Bine ai venit! Sa nu-ti faci probleme privind filtrul, beta are un organ respirator suplimentar ca toti cei din grupa pestilor labirint, respira direct de la suprafata apei. Bazinul este bun pt. beta dar saptamanal poti scimba 50% din apa. Beta este agresiv doar cu alti masculi sau femele din specia sa daca a fost crescut separat. Eu am avut personal in acvariu (126 litri) 4 masculi si 3 femele de beta dar au fost crescuti de mici impreuna, iar dupa stabilirea ierarhiei nu mai ai probleme, se tolereaza reciproc.  :noroc

7

Re: Buna tuturor!

Bine ai venit.
Ceva poze cu vedeta?

8

Re: Buna tuturor!

Bine ai venit !

Re: Buna tuturor!

bun venit!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

10

Re: Buna tuturor!

Bine ai venit Bianca!
   Nu stiu cum se poate face acvaristica in 4 litri, dar, e si asta un fel de inceput smile

11

Re: Buna tuturor!

Heyaa  big_smile
Am sa fac cateva poze zilele astea si am sa le postez.Sper sa reusesc.Nu-i prea place sa stea la poze  :fp 
Pana atunci am cateva intrebari (cam stupide dar asa e orice incepator)
1.De ce am nevoie pentru plante???Acum am o planta artificiala pe care as arunca-o pe geam cu prima ocazie...sau mai bine la gunoi  :ang
2. De putin timp nu mai stiu ce sai dau pestelui. I-am luat fulgi speciali pentru beta.Nu-i plac.I-am luat ceva larve maronii.Nu-i plac.Ii mai dau cateodata carne de pui

Incep sa ma simt putin aiurea  neutral .Peste tot unde citesc acvarii de 100-150-200-300 l....eu 4l  sad
Cam atat...deocamdata roll Va rog sa-mi raspundeti la intrebari  :pls  :pls

:s)

12

Re: Buna tuturor!

Poti cateva plante micute, fara mari pretentii... iti trebuie putin pietris, granulatie 2-3 mm si ceva lumina. Ma intreb insa, avand in vedere marimea acvariului, cat loc ii mai ramane betanului pentru inot.
Hai incearca ceva poze ca sa ne putem da cu parerea la obiect.  smile

13

Re: Buna tuturor!

bya cand vin la baia mare iti dau eu un acvariu de vreo 30 l si un filtru dar asta prin luna decembrie cand vin acasa
eu stau in hotvon u in ce cartier stai?

14

Re: Buna tuturor!

Aici mi-e vedeta  big_smile

:s)

15

Re: Buna tuturor!

Si aici poza cu tot acvariul... :-
Imi pare rau pentru calitatea pozelor...sunt facute cu webcamul  neutral

:s)

16

Re: Buna tuturor!

Vulpea, Stau pe Geoge Cosbuc pe langa scoala 17 ...dar ma simt cam prost....nu am ce sa-ti du la schimb  sad esi siigur???  yikes

:s)

17

Re: Buna tuturor!

Betanu este frumos dar fa ceva cu casuta lui ca nu este deloc buna.
Arunca rechinu si foca de plastic .... defapt arunca tot ce este in el si pune ce a zis colegu @visiniu.
Bafta.

18

Re: Buna tuturor!

Deci...de trecut pe lista de cumparaturi:Pietris nou si cateva plante micute. Ce sa iau pt. lumina???Casuta o las deocamdata asta ca nu prea imi permit alta  big_smile

:s)

19

Re: Buna tuturor!

Bya A scris:

1.De ce am nevoie pentru plante???

   De acvariu big_smile

20

Re: Buna tuturor!

Ancistrus A scris:
Bya A scris:

1.De ce am nevoie pentru plante???

   De acvariu big_smile

Ma referam la conditii  lol

:s)