Subiect: Un pic de gris

Ca orice acvarist, trebuia sa am si eu un pic de gris dupa 1 an in care doar niste finrot m-a lovit smile.

Simptome

2 puncte albe pe 1 neon,
1 punct pe 1 hoplo
1 punct pe 1 alt neon.

Tocmai am ridicat temperatura de la 27 la 29-30. Am dat drumul la o aerificare mai puternica (viteza 2).
Am acvariu planta, substrat cuartz si volum 180 l.

Trebuie sa mai fac ceva?

Astept sugestii.

Am uitat sa va spun, motivul bolii este introducerea apei direct de la robient (f rece) - 20 l

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Un pic de gris

alexmunteanu0587 A scris:

Ca orice acvarist, trebuia sa am si eu un pic de gris dupa 1 an in care doar niste finrot m-a lovit smile.

   Un acvarist, cu un acvariu echilibrat, nu ar avea cum sa declanseze grisul in acvariu decat prin introducerea de pesti gata bolnavi, sau foarte stresati!

alexmunteanu0587 A scris:

Am uitat sa va spun, motivul bolii este introducerea apei direct de la robient (f rece) - 20 l

   Nu cred asta cu apa rece direct de la retea, eu numai asa fac schimburile de apa! Dar faptul ca spui ca schimbi doar 20 litri la 180... spune altceva wink

PS: Tratament cu verde de malachit conform indicatiilor de pe eticheta!

Re: Un pic de gris

Ancistrus A scris:

   Nu cred asta cu apa rece direct de la retea, eu numai asa fac schimburile de apa! Dar faptul ca spui ca schimbi doar 20 litri la 180... spune altceva wink

20 de l erau cu apa rece, restul de 40 erau cu apa statuta la temperatura camerei. Este posbil ce e drept sa fie de la niste plante noi luate pentru acvariu.

Iti multumesc pentru sfat. Afecteaza serios verdele de malachit plantele? Si trebuie sa fac schimburi de apa mai dese de 1 sapt?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Un pic de gris

Am verde de malachit forte prin dulap. Din pacate nu imi spune concentratia, dar imi indica 1 ml la 10l de apa, insemnand 30 de picaturi (dupa calculul lor) la 10 l de apa. Nu e mult sa pun 450 de picaturi la 150 l de apa net.

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Un pic de gris

Calculul dozajului sa-l faci in mililitri, cu o seringa gradata, nu la picaturi!
   "Forte" inseamna ca are si formol in compozitie. Recomandat pentru gris, ar fi sa faci tratament cu Verde de Malachit simplu!

Re: Un pic de gris

Ok temperatura a ajuns la 29 de grade, pestii sunt f activi. Am pus verde de malachit dupa gramajul recomandat. Pe neoni au disparut punctele. Am vazut ca si raphael catfish au 2-3 puncte albe, plantele par sa sufere un pic de la temperatura sau verde de malachit.
1.  Cat tin tratamentul?
2. Mai adaug verde, daca da cand?
3. Fac schimburi de apa mai rapide, daca da la cat timp si in ce cantitate.

Ms anticipat

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."

Re: Un pic de gris

Un ml la 10 litri de apa zilnic, timp de 3 zile! Inainte de fiecare redozare zilnica, faci un schimb de 35-40% apa!
   Nu are nici o legatura temperatura apei la tratamentul cu Verde de Malachit! Ridici temperatura cu 3-4°C, plus adaos de sare in apa, daca nu ai Verde de Malachit.

Re: Un pic de gris

Sa dam un feedback.
Dupa 3 zile am schimbat 40% din apa, am pus apa din nou am pus dozajul ok de verde de malachit. Pestii sunt ok in general, mai am puncte albe pe unii din ei, cei mai multi nu mai au. Din pacate raphael catfish sufera saracii foarte naspa. Respira foarte repede sunt agitati si pielea le e vizibil cu mici ulceratii. Credeti ca vor reusi sa mai reziste si la doza asta verde de malachit? Ar fi mai bine sa ii mut intr-un alt acvariu unde sa-i tratez separat cu mai putin verde decat doza normala?

"Eu le numesc vicii,
Atata timp cat ACVARISTICA imi provoaca delicii."