41

Re: Nebunia

narcis A scris:

Eh, sunt convins ca este si o urma de bunatate undeva acolo dupa partea intunecata smile

   Si eu sunt convins ca, discutia asta, deja nu mai are nici o legatura cu subiectul topicului big_smile

42

Re: Nebunia

Cristi si Narcis putati discuta argumentele pro si contra dar nu va certati...
^:)^

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

43 Editat de elis (2013-12-13 13:25)

Re: Nebunia

Am cumparat teste jbl:po4,no3,fe si as vrea sa stiu valorile si cat consuma plantele in acvariu. Nu stiu cand sa fac testele ,dimineata inainte de fertilizare sau seara dupa ce papa plantele ? Si la cat timp ?
Acum fertilizez in fiecare  dimineata :
2ml macro
2ml micro
3ml easy carbo
co2-1bps
lumina 7 ore
^:)^

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

44 Editat de elis (2013-12-23 14:34)

Re: Nebunia

Am scapat in sfarsit  de diatome si am  facut teste  in acvariul meu de No3,Po4,Fe, ca sa stiu cat fertilizez  si sa am un echilibru si testele au iesit asa :

No3 -5
Fe-   0,1
Po4- 0,02

Ph-   6,8
Cl-    0
Kh-   10
Gh-   7
No2-  0
1bula /sec
iluminare 7ore (3 cu 2 neoane  si 4 ore cu 4 neoane)
3 ml micro
3 ml macro
3 ml easy carbo
schimb de apa de 2 ori pe saptamana 40%
Cum pot creste Po4si No3 pt a ajunge la un nivel optim? ^:)^
Am si carente la plante

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

45

Re: Nebunia

poze

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

46

Re: Nebunia

elis A scris:

Cum pot creste Po4si No3 pt a ajunge la un nivel optim? ^:)^
Am si carente la plante


Mai mareste macro, dar putin cate putin...  Spre exemplu, eu la bazinul meu pun tot 3 ml, atat doar ca acvariul are 60 de litri  smile

47 Editat de elis (2013-12-24 15:55)

Re: Nebunia

As vrea sa fac o fertilizare corecta si sa ma apropii de Ratia Redfield, dar acum se pare ca sunt la valori mici de no3 si po4. Stiu ca algele profita de un sistem dezechilibrat, iar un dezechilibru intre lumina ,Co2 si fertilizanti sunt principala cauza care duc la aparitia algelor si cresterea lor si eu unul nu mi-as dori asta . Plantele cresc si se dezvolta numai prin fotozinteza si se folosesc de  nutrinenti prin frunze si radacini ...si stiu ca imi trebuie o cantitate mai mare de fertilizanti
Sa cumpar  KH2PO4 si KNO3 si sa fac aditie cu ele sau sa maresc treptat doza de macro si cu cat ?
Astept pareri .... m-ar ajuta mult . :pls

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

48

Re: Nebunia

Salut. Poti incerca sa cumperi de la easylife no3 si po4 si dozezi exact cat ai nevoie ca sa ajungi la proportia dorita de tine. Mai ai si optiunea sa arunci cat fertilizant vrei si sa faci regulat 50%schimb de apa saptamanal, insa de dorit ar fi prima varianta, unde poti controla separat.

49 Editat de elis (2014-01-16 12:50)

Re: Nebunia

Multumesc mult Narcis  pt ajutor! Am cumparat no3 si po4 de la easylife si o sa dozez cat am nevoie ... pentru a mentine echilibrul  ^:)^

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

50 Editat de elis (2014-02-10 14:24)

Re: Nebunia

Am mai bagat ceva plante !Ce sa fac e....CRIZA :hug

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

51 Editat de elis (2014-02-13 13:54)

Re: Nebunia

Dupa cateva zile de cand am cumparat plantele, rotala macrandra s-a facut verde pe la unele frunze  ...Oare de ce ,ce ii lipseste?
Stie cineva ce planta e aceasta?Am cumparat-o ca rotala rotundifolia,dar parca nu este......
Teste acum dimineata:
No3-20
Po4-0.8
Fe-0.6
Sfaturi si ajutor daca se poate ? :pls

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

52

Re: Nebunia

Salut. Arata bine acvariul tau, imi place, este aranjat cu gust. Rotala trebuie sa se acomodeze si ea, ai si tu rabdare, dar daca insista pot fi vreo 2 cauze:
1 lumina insuficienta sau calitatea slaba a acesteia
2 nu ii ajunge "mancarea", deci poti mari cantitatea de feropol saptamanala.
Totusi eu zic sa mai ai rabdare sa vezi evolutia pe o perioada mai mare de timp si abia apoi sa maresti treptat aditia de feropol. O zi buna, Narcis.

53 Editat de elis (2014-02-23 17:30)

Re: Nebunia

Salut ! Lumina am 4x39 t5      3.5h,pauza si iar 3,5h=7ore
Neoane ,primul in fata 865 cu 830 iar 865 cu 830 Osram
Fertilizez 5ml micro,7 macro,3 kalium,3 po4,3 no3,5 easy carbo....
Sa stii ca mi s-au topit si blyxa....  :fcry si nu stiu ce sa intamplat ca fac teste saptamanal ,ai vazut si tu testele de mai sus ....
Multumesc tare mult, Narcis ! ^:)^

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

54

Re: Nebunia

buna ziua
am o intrebare, am un acvariu de 100l , in care am 1 pereche de scalari , vreo 10 xipho 2 guppy , 2 gurammy mari , 1 paradis si 2 betta. saptamana trecuta mi-a luat un alt scalar , iar dupa vreo 2 zile i s-a pus ceva pe ochiul drept....  neutral ..ceva alb , n-am mai avut in acvariu asa ceva. ieri am vazut ca acelasi lucru a aparut si la betta..m-am speriat.. azi toata coada la betta este mancata , nu mai poate inota si femela lui sta mereu cu el.... e pot sa fac sa-i salvez?? va rog .. n-am mai avut asa ceva in acvariu pana acum.

55

Re: Nebunia

Salut. Mai abby, o sa incerc sa te lamuresc repede. In acvariul tau ai foarte multi pesti, mult prea multi. Din cauza filtrarii ineficiente, a conditiilor de viata pesti tai s-au imbolnavit. Ca sa fiu diplomat, tu cat ai rezista sa traiesti intr-o hazna? Solutia de moment este sa faci repede un schimb de apa, de breo 30-40 litrii, apa la aceeasi temperatura. Te duci la farmacie si cumperi niste penicilina si le faci tratament(gasesti pe forum sau cauti cu google cat trebuie sa pui). Boala aia poate fi columnaris sau finrot, eu cred ca este finrot. Se mai poate trata si cu altceva, cu bactopur, jbl ektol fluid, eritromicina(aceasta din urma este greu sa o dizolvi, de aceea tot de baza este penicilina) Te tii de schimburi de apazilnice de aproximatv 10-15 %, dupa 3 zile bagi iar tratament, continui cu schimburile de apa. Nu amesteci tratamentele, daca vrei sa schimbi tratamentul sa folosesti niste carbune pt eliminarea resturilor de medicamente. Acelasi lucru il faci si la sfarsitul tratamentului. Se mai pot face bai cu sare, cu verde de malachit, cu albastru de metil dar asta in faza incipienta. Te sfatuiesc sa-ti faci un topic al tau, unde sa poti sa-ti tii un jurnal si sa fii sfatuit.

@elis Sfatul meu este sa elimini acea perioada de pauza, sau macar una din perioadele de iluminat sa aiba minim 5 ore. Blixa ar trebui sa mearga, ii place mult no3 si am vazut ca ai, nu mai stiu daca ai substrat fertil, dar daca nu ai poti sa suplimentezi cu ceva bile de la jbl sau stikuri fertilizante de la tetra sau ce s-o mai gasi pe piata.  Importante sunt schimburile de apa saptamanale, o dozare corecta a cantitatii de fertilizant, co2 la limita maxima si o iluminare corecta. Nu am folosit osram 830 si nu pot sa-mi dau cu parerea, eu am folosit cu succes osram fluora in combinatie cu daylight, 2/1 si tu ai putea folosi 3/1 cel alb in fata, nu intercalat.

Re: Nebunia

@elis  Cum a spus si colegul @narcis este bine sa maresti perioada de iluminat la minim 10 ore, eu am 12 ore pe zi (6/2/6) am acvariu de 126L si lampa de 4x39W Hailea - 2 neoane red Hailea si 2 osram 865 si plantele plesnesc de sanatate, chiar si nucusul este roscat din verde. Pe langa fertilizare si CO2 factorul esential este sa ai o iluminare buna, ideal sa imiti iluminarea din natura.  :noroc

57

Re: Nebunia

Substrat fertil  am aguabasis, schimb de apa 25% la jumatatea saptamani iar duminica 40%...CO2 este pe galben ...... asa cum ati spus si voi trebuie  sa maresc perioada de iluminare
Va multumesc mult Narcis si Bebe! ^:)^

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

58

Re: Nebunia

Cu multa placere. O poaza ceva sa vedem evolutia?

59

Re: Nebunia

Narcis,m-am Indragostit de ciclide si am trecut la un acvariu mai mare cu...... ciclide ....imi plac foate mult!  lol

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

60 Editat de elis (2014-05-13 01:02)

Re: Nebunia

Salutare tuturor !                                                                                           Va spuneam ca as vrea sa trec la un alt proiect CICHLID CRAZY, un  acvariu mai mare cu ciclide africane,ceea ce am si facut .......am confectionat standul din teava 40x30x3 cu inaltime de 70 cm,lungime 200cm si latime 68cm pt un acvariu de 200L x 68l x 60h volum de circa 800 litri apa ...sa aiba africanii unde sa se alerge...
Sticla de 12mm pt fete si  laterale,iar pt fund sticla de 10mm dublata ,intarituri in h si longitudinal cu fasii de 10cm din sticla de 10mm .....si toata sticla cantuita, avand greutatea de 170 kg.
Partea de filtrare, pt ca este cea mai importanta va fii asigurata de sump cu dimensiunea vechiului acvariu 100x40x45 -180 litri din sticla de 10mm iar evacuarea apei catre sump se va face cu 3 tevi de 25 mm care vor trece prin fundul acvariului prin3 flanse. Caseta overflow va fi in interiorul acvariului in partea dreapta spate si va avea dimensiunea de 30cmsau 32 x 15cm sau 18 ,asta ramane de calculat ... :smoke

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale