1

Subiect: johnny862008 - jmen de Slobozia

am cumparat de colegul din Slobozia un filtru extern in urma anuntului:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/22050/vand-tetratec-ex-700/
dupa cum spune anuntul  filtrul trebuia sa fie in stare functionala, iar asigurarile telefonice spuneau ca  filtrul merge fara nici o problema.
am primit filtrul in stare  UZAT spre OBOSIT dar asta deja tine de pret.
odata instalat filtrul  am constatat  ca acesta curge pe la o clapa de inchidere, iara daca il misti curge si la clapa opusa.
am incercat sa vorbesc cu tovarasul Johnny862008 la care a inceput o insiruire   de 2 saptamani de chestii pe care trebuia sa le fac  ca sa mearga. am schimbat garnitura mare de la capac iar filtrul tot curge.
astazi punctul culminant este mesajul care spune ca defapt filtrul nu a avut probleme si merge.
realizez ca banii inapoi nu-i vad, am oferit  un credit de intelegere si am incercat sa rezolv cu calm, sa repar...
E penibil mesajul meu de  feed-back dar  o Romanie cu oameni care vad tranzactia  ca o modalitate de JMEN/TEAPA/FRAIERIT  o sa fie mereu vazuta ca neam rau care fura si fraiereste ca mijloc de trai.
sa traim bine colegi...
p.s. cred ca e clar  ca e NEGATIV feedback-ul

2

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Imi pare rau sa zic,dar o parte din vina iti apartine.Totodata romanul e obisnuit sa primeasca calitate la pret mic ceea ce nu prea se intampla in INTREAGA LUME.

Calitatea se plateste!

3 Editat de dan.matei26 (2013-11-28 17:22)

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Ce treaba are calitatea cu pretul in aceasta ecuatie nu stiu.Atata timp cat se stabiliste un pret x pe un produs y care este asigurat ca merge.....problemele nu mai sunt decat de ordine de educatie.Adica (ca sa intelegi) daca tu mi-ai zis ca imi dai pe un leu un creion verde, ma astept la un creion verde, nu albastru, ca daca vroiam albastru ,iti comunicam.
Asa cum unii vanzatori de s.h- uri au bunul simt si spun de la inceput: nu functioneaza / doar pentru piese /etc. etc.
Asa ca , in ecuatia asta nu se pune problema de pret, ci doar ca produsul a fost prezentat de un tepar cum ca ar fii perfect si ca il vinde ( cum zic alti tepari de teapa lui) pentru ca:
1.PLEC DIN TARA
2.AM CUMPARAT ALTUL
3.MA LAS DE HOBBYUL ASTA.
Asa ca si mie "imi pare rau sa iti zic", dar tepari sunt la fel de multi cum sunt si adepti ai zicalei "sa moara si capra vecinului/sa ne bucuram de raul altuia", ceea ce " nu prea se intampla in INTREAGA LUME"

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

a si inca ceva "prietene", aceasta rubrica se cheama FEEDBACK TRANZACTII.
si asta atat pentru tranzactiile reusite cat si pentru cele nereusite.
Tocmai pentru a identifica calitatea userilor, nu parerile tale despre o tranzactie care sincer...nu te-a implicat.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

cand spui ca un produs merge....te astepti ca el sa mearga,nimic mai mult...daca stiam ca o sa curga stabileam al pret sau nu il luam...ATAT

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

In alea doua saptamani am tot vorbit despre filtru si problea lui ti-am spus punel la curier inapoi si iti dau banii  nu e nici o problema, de ce nu ai facut treaba asta sa sti ca nu m-am imbogatit cu 150 lei care i-am luat de la tine si nici nu saraceam daca iti dadeam banii inapoi dar tu te-ai apucat sa faci "RECLAMA" pe aici ramanand cu paguba ai preferat tu ca e mai bine asa

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Este bine de stiut! ......multumim de informatie.

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

8

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

sigur ca asta am preferat. un cuvant/o strangere de mana  valoreaza mai mult pt mine decat 150 de lei...am luat-o ca pe o lectie si DA am preferat sa spun ce am patit. de vorbit am vorbit 2 saptamani desigur...ti-am spus ca filtrul curge si tu mi-ai dat pasi de urmat....fa aia fa aia schimba cealalta...cand totul era simplu de la bun inceput... spuneai in ce stare e filtrul si era alegerea mea sa il iau stiind ce are  sau sa nu il iau. Omenie Johnny Omenie vroiam de la tine.

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Ar fi cazul sa scrii si adresa sau numele lui  pentru ca ID-ul il poate schimba , eu cel putin vreau sa evit aceasta directie.

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

ok si de ce nu l-ai pus inapoi???

11

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Asa cum spunea cineva, candva, adevarul este undeva la mijloc. Daca filtrul curgea, putea fi trimis inapoi. Mai ales ca vanzatorul ti-a raspuns la telefon si ti-a spus ce sa faci sa nu mai curga. Daca ai vrut doar sa-ti versi supararea pe forum, felicitari, ai reusit. Userii (o parte dintre ei) sunt deja nervosi, mai au putin si pleaca cu faclii aprinse catre colegul johnny. Dar tu de ce ai refuzat sa trimiti filtru inapoi? Nu aveai adresa lui, sau asteptai ceva in mod deosebit?


mutulea_mirel A scris:

Ar fi cazul sa scrii si adresa sau numele lui  pentru ca ID-ul il poate schimba , eu cel putin vreau sa evit aceasta directie.


Pune tu datele personale ale cuiva pe net, fara acordul acelei persoane, ca te trezesti cu o plangere penala de nu stii cum sa-i faci omului acvariu marin pe banii tai numai sa retraga plangerea. Pentru info citeste Legea 677/2001 referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal si ai sa intelegi.

12

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

smile multumesc pt info....nu aveam de gand sa scriu datele omului....desigur frustrarea lipsei transparentei m-a impins sa scriu feedback-ul, pe care il vad necesar si indreptatit si acum. Mai repet, nu ma fac 150 de lei si complicatia  de a trimite produsul inapoi. Nemultumirea este la informatia gresita oferita din start. este alegerea mea  sa nu trimit inapoi  filtrul si motivele sunt personale dar asta nu schimba situatia expusa in feedback-ul oferit.

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Atunci ce ai vrut sa arati prin a imi face reclama negativa sau ce   puteai sa il pui inapoi si se rezolva problema oricum putin imi pasa parerea ta despre mine cei cu care am facut tranzactii pot spune ce fel de peraoana sunt.

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Si nici id-ul nu o sa-l schimb dragi coleci pentru ca am vrut sa ii trimit banii inapoi dar a refuzat sa puna filtrul la curier.

15

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

Sincer am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare:am primit niste varfuri de plante la 10 lei/buc.Si la fel individu respectiv mi-a trimis un mesaj foarte amabil ca sa le trimit inapoi dupa ce pusesem deja in acvariu.Sa le scot sa le impachetez la loc sa ma duc sa pierd timp la posta.....SIncer intr-o masura il inteleg pe d.m.Cat daca e sa ne luam dupa calitatea produsului EU cel putin numai cand aud ca un filtru costa 150 LEI imi dau seama ca are ceva probleme,sau e oricum ceva dubios cu el.Cat referitor la bani d.m. daca nu era vorba de bani de ce nu te-ai dus sa iei nou din magazin?Sincer pentru orisicine in vremurile astea conteaza 150 lei!!!

Calitatea se plateste!

16

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

mi-am luat unul nou in 2 sapt dupa incident, m-am invatat minte.la momentul tranzactiei eram incepator Total si din tonalitatea conversatiilor si articolelor  postate am fost suficient de naiv sa cred ca e o comunitate inchisa de oameni sinceri uniti de o pasiune, dar ca in toate societatile exista bisnita si teapa de care acum incerc sa ma feresc.
Johnnyboy nu o mai face pe eroul...indiferent daca iti trimiteam filtrul inapoi sau nu...tu TOT STRICAT mi l-ai trimis cand anuntul spunea CLAR ca e BUN, la telefon spuneai aceeasi chestie " filtrul functioneaza perfect".
inca ceva Johnnyboy...FeedBack-ul este pentru produsul de RAHAT pe care l-ai descris in  anunt ca fiind BUN. in rest mi se rupe de viata ta omule si nu intentionam sa te vanez. Am scris ce am vrut cum ai facut si tu cu anuntul.

17

Re: johnny862008 - jmen de Slobozia

johnny862008 A scris:

Si nici id-ul nu o sa-l schimb dragi coleci pentru ca am vrut sa ii trimit banii inapoi dar a refuzat sa puna filtrul la curier.

ai uitat sa incepi cu "Onorata instanta"