1 Editat de trohanel2005 (2013-11-30 18:04)

Subiect: in sfarsit am si eu acvariu

Buna,

Sunt de aproximativ 2-3 saptamani pe forum si nou in domeniu,de aceea astept sa imi dati sfaturi

dupa ce am studiat problema pe acest forum,iata ce nenorocire am facut lol

acvariu 112l,filtru ex700(primul rand cu bureti si restul siporax),filtru intern Aquael Internal Fan 3, CO2-DIY,LUMINA 2X39W(OSRAM 830+865) momentan m-am gandit ca in prima saptamana la lumina aprinsa de la 12-16 si sa maresc treptat cate o ora pe saptamana pana ajung la 8.sper ca procedez bine roll

plante momentan:Alternatera reineckii,Glossostigma elatinoides,Limnophila hippuridoides,Micranthermum umbrosum,Pogostemon Helferi,Rotala Rotundifolia

aseara i-am dat drumul :noroc

astept sfaturi:sa bag 2 melci astazi?cand incep fertilizarea la ce plante am?

Multumesc frumos

Re: in sfarsit am si eu acvariu

salut si bine ai venit!Pentru inceput, mie unul imi place. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Bine ai venit.
Da poti baga melci.

4 Editat de trohanel2005 (2013-12-01 01:52)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

:fok

puteti sa-mi dati un sfat legat de fertilizare?cand sa incep,cu ce  si in ce cantitate?

multumesc frumos pt sprijinul acordat

Cu stima ^:)^

Re: in sfarsit am si eu acvariu

:smoke

6

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Salut si bine ai venit ! Inceput promitator...
Ce as face eu... as baga ceva mai multe plante (incearca sa acoperi spatele) si as incepe fertilizarea atat cu macro, cat si cu micro (poti merge pe PPS Pro si TraceMix Plus). Pentru inceput, jumatate din doza recomandata, apoi crestere treptata.

7

Re: in sfarsit am si eu acvariu

salut si bine ai venit arata promitator

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Ce as face eu... as baga ceva mai multe plante (incearca sa acoperi spatele) si as incepe fertilizarea atat cu macro, cat si cu micro (poti merge pe PPS Pro si TraceMix Plus). Pentru inceput, jumatate din doza recomandata, apoi crestere treptata.


asa voi proceda :sok

multumesc foarte frumos pt sfaturi si incurajari ^:)^

Cu stima

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Ai pm

10 Editat de trohanel2005 (2013-12-03 01:29)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

visiniu

Ce as face eu... as baga ceva mai multe plante (incearca sa acoperi spatele) si as incepe fertilizarea atat cu macro, cat si cu micro (poti merge pe PPS Pro si TraceMix Plus). Pentru inceput, jumatate din doza recomandata, apoi crestere treptata.

am incepu de astazi sa fertilizez.va trebui sa fac schimburi de apa??

11 Editat de MariusMinu (2013-12-03 13:26)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Salut si bine ai venit! Acvariul nu estre ciclat, pentru ca sa-l ciclezi trebuie sa pui niste melci pomaceea pe care sa-i hranesti regulat (asa cum au spus si colegii). Melcii pomaceea rezista bine la HN4 considerat otrava pentru pesti/creveti. Normal pe timpul ciclarii fara pesti nu se fac schimburi de apa. In momentul in care ciclarea s-a incheiat avem: amoniac (NH4)=0 ppm, nitritii (NO2)=0 ppm si nitratii (NO3)=100-150 ppm...Acel ppm inseamna parts per milion vine din engleza si este mai des folosit in acvaristica decat cealalta versiune, adica mg/l, practic amandoua reprezinta una si aceeasi concentratie).
Cu alte cuvinte amoniacul are valoare minima, la fel si nitritii in timp ce nitratii sunt mari cat casa. Dureaza in medie cam o luna, iar la sfarsitul acestei perioade se face un schimb masiv de apa pentru a reduce valoarea mare a azotului, dupa care poti pune pestii.
Se poate face si ciclare cu pestii in acvariu (aici fiecare pe barba lui) in aceasta situatie trebuiesc facute schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25-30% din volumul total de apa cu apa declorinata pentru a scadea amoniacul in prima faza si apoi nitritii care tind sa se acumuleze in bazin .Din cauza aceastor schimburi de apa ciclarea cu pestii in acvariu este mai lenta, dureaza cam 2 luni.

trohanel2005 A scris:

am inceput de astazi sa fertilizez, va trebui sa fac schimburi de apa??

Raspunsul la intrebare ta este NU (daca vrei ca ciclarea sa dureze o luna) sau DA (daca vrei ca ciclarea sa dureze doua luni...) smile

Ai pus melcii in bazin ? Da-le ceva mancare pentru a incepe ciclul azotului...

12

Re: in sfarsit am si eu acvariu

MariusMinu A scris:

Se poate face si ciclare cu pestii in acvariu (aici fiecare pe barba lui) in aceasta situatie trebuiesc facute schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25-30% din volumul total de apa cu apa declorinata pentru a scadea amoniacul in prima faza si apoi nitritii care tind sa se acumuleze in bazin .

   Clorul din apa in combinatie cu amoniacul se transforma in cloramina! Deci clorul intr-un fel ajuta la transformarea amoniacului in ceva oarecum mai putin periculos, asta depinde de concentratie! La 3ppm cloramina in apa, nu rezista nici un peste... dar nici nu ai asa mult clor in apa de retea sa ajungi la valoarea asta smile La tratare concentratia de clor este 0.5ppm, iar la noi la robinet ajunge cam la aprox. 0.25ppm (cel putin conform legii 458/2002)... si asta combinat cu apa din acvariu, e cam putin sa ai valori toxice. Cu alte cuvinte, folosit cum trebuie, clorul din apa de retea te poate ajuta putin si la dezinfectarea apei si intr-o oarecare masura la scaderea valorii amoniacului prin reactia chimica cu clorul.

PS: Este doar o teorie personala! Nu sfatuiesc pe nimeni sa foloseasca la schimb direct apa de retea, mai ales ca parametrii apei de retea difera de la oras la judet etc etc smile

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Cristi eu tot zic de apa declorinata pentru ca nu stiu la ce valori ale clorului rezista bacteriile nitrificatoare (nici nu m-am interesat) si sa nu ia totul de la zero. Practic clorul se pune in apa potabila tocmai pentru a omora bacteriile... Cloramina este intr-adevar mai putin periculoasa decat clorul la aceleasi valori.
Pentru colegul trohanel2005: Eu nu foloseam substante chimice pentru a declorina apa, ci o tineam in galeti cateva zile si clorul se evapora.

14 Editat de trohanel2005 (2013-12-04 00:40)

Re: in sfarsit am si eu acvariu

MariusMinu A scris:

Ai pus melcii in bazin ? Da-le ceva mancare pentru a incepe ciclul azotului...

din pacate melci pomaceea nu am reusit sa gasesc nicaieri sad la un singur pet shop am gasit melci neritina :omfg
comenzile online nu mai sunt onorate din cauza frigului, asa ca...nu stiu cum sa procedez.mancare pun in fiecare zi cate un varf de lingurita ,fertilizez micro si macro 1ml momentan si voi mari treptat doza cum am fost sfatuit.la fel si cu iluminatul

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Maresti doza treptat dar peste vreo 2-3 saptamani, momentan ramai asa...la fel si cu mancarea in apa, pune zilnic varful de lingurita, iar daca nu ai gasit melci asta e...

Re: in sfarsit am si eu acvariu

ok.multumesc frumos pt sfaturi

17

Re: in sfarsit am si eu acvariu

MariusMinu A scris:

Cristi eu tot zic de apa declorinata pentru ca nu stiu la ce valori ale clorului rezista bacteriile nitrificatoare (nici nu m-am interesat) si sa nu ia totul de la zero.

   Bacteriile mor la 0,4 ppm clor, in 30-40 minute.

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Buna seara,

adineauri cand am ajuns acasa am observant in acvariu o chestie ciudata;mancarea pe care am pus-o in acvariu pt ciclare sta pe fundul apei si s-a format in jurul ei o chestie alba ca un burete :omfg ce e de facut???

19

Re: in sfarsit am si eu acvariu

Pai mucegaieste, deci apare amoniac... ce vrei sa faci? big_smile

Re: in sfarsit am si eu acvariu

pai...nu stiu neutral intr-o zona mai retrasa din acvariu unde s-a adunat mai multa mancare s-a facut la puf din ala alb ...si pe lemn.pun imediat o poza