1

Subiect: finrot sau nu?

va salut
sper sa ma puteti ajuta in marea mea problema,am spus mare pentru ca sunt incepator si nu stiu foarte multe despre boli si vreau ajutorul vostru

primul caz a aparut la un guppy half black
a fost o simpla pata pe coada,undeva in centru,era de aproximativ 2 mm si era mai transparenta decat restul cozii,apoi a devenit din ce in ce mai transparenta,apoi s-a format o gaura,iar acum coada e despicata in doua

am tot citit pe forum despre boli si m-am oprit la finrot,dar nu eram sigur pentru ca boala aparuse in mijlocul cozii,si nu in capat,crezand ca este o simpla muscatura,dar apoi am observat ca la 90% dintre pesti varful cozii incepe sa se decoloreze,voi ce credeti ca urmeaza?

ieri am facut schimbul de apa saptamanal,iar astazi am mai schimbat 5 litri apoi am adaugat o lingurita de sare dizolvata intr-un pahar

m-am hotarat sa cumpar JBL Ektol fluid pentru tratarea bolii,l-a mai folosit cineva?
imi puteti recomanda altceva mai bun,ceva din farmacie orice..dar numai sa dea rezultate..

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

2

Re: finrot sau nu?

am un acvariu de 54 de litri pus in functiune de o luna de zile
-flora:5 xipho,7 guppy,2 black platy,1 cory,8 pomaceea
-fauna:3 BLYXA JAPONICA,5 CRYPTOCORYNE WENDTII 'GREEN,5 DIDIPLIS DIANDRA,1 ECHINODORUS BERTEROI,2 ELEOCHARIS ACICULARIS,8-10 HYGROPHILA POLYSPERMA,20 MICRANTHEMUM UMBROSUM,3 egeria densa,multa riccia si inca o planta rosie 3 fire.
-filtru intern resun sp-1100L,500 l/h
-1 neon osram T5 865 24W si inca un bec economic de 11W care a fost inclus la capac
-temperatura este de 24 de grade acum
-folosesc feroppol ca fertilizant

teste nu am deocamdata,imi pare rau..stiu ca erau importante niste rezultate la teste,dar urmeaza sa-mi cumpar..imi puteti recomanda ceva teste mai bune si cat de cat ieftine

va multumesc daca ati citit pana aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat
multa stima si ape limpezi

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

3

Re: finrot sau nu?

Ti-am raspuns pe "prezinta-te si prezinta-ti acvariul".
Nu am observat ca ai pus si aici.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: finrot sau nu?

tzae A scris:

va salut
sper sa ma puteti ajuta in marea mea problema,am spus mare pentru ca sunt incepator si nu stiu foarte multe despre boli si vreau ajutorul vostru

primul caz a aparut la un guppy half black
a fost o simpla pata pe coada,undeva in centru,era de aproximativ 2 mm si era mai transparenta decat restul cozii,apoi a devenit din ce in ce mai transparenta,apoi s-a format o gaura,iar acum coada e despicata in doua

am tot citit pe forum despre boli si m-am oprit la finrot,dar nu eram sigur pentru ca boala aparuse in mijlocul cozii,si nu in capat,crezand ca este o simpla muscatura,dar apoi am observat ca la 90% dintre pesti varful cozii incepe sa se decoloreze,voi ce credeti ca urmeaza?

ieri am facut schimbul de apa saptamanal,iar astazi am mai schimbat 5 litri apoi am adaugat o lingurita de sare dizolvata intr-un pahar

m-am hotarat sa cumpar JBL Ektol fluid pentru tratarea bolii,l-a mai folosit cineva?
imi puteti recomanda altceva mai bun,ceva din farmacie orice..dar numai sa dea rezultate..

Eu zic ca este fin rot.
Conform descrierii simptomelor acestei boli, poate aparea si de la o rana.

Inca ceva, dupa cum ti-am zis si dincolo, o lingurita de sare nu e de-ajuns .
La 60 l ar trebui 3 linguri mari.
Sarea se topeste in apa de acvariu (sau apa declorinata) si se adauga treptat. Recomandat pe parcursul a cateva ore.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: finrot sau nu?

Buna,

sunt incepatoare in asta si am o mare problema de care nu mai scap. Am primit un acvariu echipat cadou luat din Hornbach (filtru intern cu un burete, termometru si incalzitor). am lasat apa la ciclat doua saptamani si am inceput sa cumparam pesti. Intai un beta apoi inca 3 pestisori tot din Hornbach pe care i-am adus acasa si le-am dat drumul direct in acvariu (nu ne-a spus vanzatorul ca nu e ok asa desi am precizat ca suntem incepatori si am cerut info cat mai multe) si apoi am mai cumparat cam la o saptamana 4 pesti si o planta tot de la ei pe care deasemenea i-am pus direct in acvariu (sa nu ma certati va rog). la doua zile am observat cateva puncte mici albe pe beta si am inceput sa caut pe net. am dedus ca e boala numita gris asa ca am dat fuga la petshop si am cumparat solutia anti-spot cu care i-am tratat conform prospectului pana au disparut. la cateva zile am observat pe pestisorul care semana perfect cu un dalmatian (alb cu pete mici negre am inteles ca e o incrucisare de rase) doua pete mici mici rosii pe burta iar pe molly negru la aripioarele de la burtica doua pete mici decolorate. Pestii insa erau toti activi si mancau fara probleme asa ca am cautat pe net nu am gasit nimic care sa se aplice si am zis sa mai asteptam sa vedem daca nu trece. am facut schimbul de apa si am mai pus inca o data pe langa easy balance si aqua safe si crystal water si solutia pt gris. la doa zile am observat la beta ca la coada erau doua fasii goale adica nu mai era coada plina ci avea asa doua fasii goale si uitandu-ma atent am gasit asta si la ceilalti pesti. precizez ca in continuare sunt activi si mananca fara probleme. M-am dus la petshop in cora si am cerut info si am cumparat antibiotic cu care ii tratez acum. ieri a fost a doua tura de tratament. nu pot spune ca sunt imbunatatiri vizibile dar vreau sa spun ca in prima seara cand am pus antibioticul am observat pe geamul acvariului un viermisor mic mic incolacit si care sxe misca circular. pana am luat ceva si sa bag mina sa il scot era deja in nisip asa ca nu stiu daca l-am pescuit ca nu l-am gasit. puteti sa imi spuneti va rog daca ii tratez bine daca e un parazit intr-adevar? nu mai stiu ce sa le fac.

Re: finrot sau nu?

precizez ca am 6 pestisori, nu stiu sa va spun ce sunt toti, am nisip pe fund 2 plante vii si cateva artificiale. As pota o fotografie cu acvariul dar nu stiu cum sa fac. se vad si petele de pe burtica pestisorului dalmatian smile. multumesc mult pt ajutor (sper sa mi-l dea cineva care stie despre ce e vb).

Re: finrot sau nu?

am gasit. asta e acvariul meu acum.

Re: finrot sau nu?

am patito si eu la fel acum un an dar boala am luato de la mulinezi vellifera ca acesti pesti sunt importati

Re: finrot sau nu?

si? ai rezolvat-o? Cum?

10

Re: finrot sau nu?

Miha_beginer A scris:

Buna,

sunt incepatoare in asta si am o mare problema de care nu mai scap. Am primit un acvariu echipat cadou luat din Hornbach (filtru intern cu un burete, termometru si incalzitor). am lasat apa la ciclat doua saptamani si am inceput sa cumparam pesti. Intai un beta apoi inca 3 pestisori tot din Hornbach pe care i-am adus acasa si le-am dat drumul direct in acvariu (nu ne-a spus vanzatorul ca nu e ok asa desi am precizat ca suntem incepatori si am cerut info cat mai multe) si apoi am mai cumparat cam la o saptamana 4 pesti si o planta tot de la ei pe care deasemenea i-am pus direct in acvariu (sa nu ma certati va rog). la doua zile am observat cateva puncte mici albe pe beta si am inceput sa caut pe net. am dedus ca e boala numita gris asa ca am dat fuga la petshop si am cumparat solutia anti-spot cu care i-am tratat conform prospectului pana au disparut. la cateva zile am observat pe pestisorul care semana perfect cu un dalmatian (alb cu pete mici negre am inteles ca e o incrucisare de rase) doua pete mici mici rosii pe burta iar pe molly negru la aripioarele de la burtica doua pete mici decolorate. Pestii insa erau toti activi si mancau fara probleme asa ca am cautat pe net nu am gasit nimic care sa se aplice si am zis sa mai asteptam sa vedem daca nu trece. am facut schimbul de apa si am mai pus inca o data pe langa easy balance si aqua safe si crystal water si solutia pt gris. la doa zile am observat la beta ca la coada erau doua fasii goale adica nu mai era coada plina ci avea asa doua fasii goale si uitandu-ma atent am gasit asta si la ceilalti pesti. precizez ca in continuare sunt activi si mananca fara probleme. M-am dus la petshop in cora si am cerut info si am cumparat antibiotic cu care ii tratez acum. ieri a fost a doua tura de tratament. nu pot spune ca sunt imbunatatiri vizibile dar vreau sa spun ca in prima seara cand am pus antibioticul am observat pe geamul acvariului un viermisor mic mic incolacit si care sxe misca circular. pana am luat ceva si sa bag mina sa il scot era deja in nisip asa ca nu stiu daca l-am pescuit ca nu l-am gasit. puteti sa imi spuneti va rog daca ii tratez bine daca e un parazit intr-adevar? nu mai stiu ce sa le fac.

Miha, ar fi bine sa-ti deschizi si tu un post.
Altul nou, fiindca vei avea sanse mai mari sa citeasca cineva si sa te ajute.

Pana atunci...
Tu cu ce i-ai tratat? ce ti-a fost recomandat?
La ce temperatura ii tii?

Daca ai filtru de carbon, (adica un burete negru poros, sau un saculet cu ceva negru in el) ala se scoate afara fiindca va retine tot medicamentul si nu-i va trata pe bietii pestisori.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: finrot sau nu?

am folosit verde de malachit foarte bun dar vezi poate gasesti praf la farmacia umana

Re: finrot sau nu?

Buna,

pai acum ii tratez cu Ektol cristal care am inteles ca e antibiotic. Temperatura nu am crescut-o ca la gris pt ca scrie in prospectul avestui medicament ca nu trebuie. Nu am filtru cu carbon. e un filtru cu un burete normal (am inteles ca e f prost si ar trebui sa cumpar unul performant). le-am pus vineri o lingurita (acvariul meu e de 52 l) si ieri o lingurita. dar nu mi se pare ca is mai bine. nu stiu ce sa zic. mi se pare chiar complicat fir-ar sa fie. daca or sa moara nu o sa mai iau nici un peste. mi-e mila de ei si nu mai stiu ce sa le fac. sad

13

Re: finrot sau nu?

Miha_beginer A scris:

Buna,

pai acum ii tratez cu Ektol cristal care am inteles ca e antibiotic. Temperatura nu am crescut-o ca la gris pt ca scrie in prospectul avestui medicament ca nu trebuie. Nu am filtru cu carbon. e un filtru cu un burete normal (am inteles ca e f prost si ar trebui sa cumpar unul performant). le-am pus vineri o lingurita (acvariul meu e de 52 l) si ieri o lingurita. dar nu mi se pare ca is mai bine. nu stiu ce sa zic. mi se pare chiar complicat fir-ar sa fie. daca or sa moara nu o sa mai iau nici un peste. mi-e mila de ei si nu mai stiu ce sa le fac. sad

Te inteleg!
Si eu am simtit ceea ce simti tu....

Nu dispera, ca o solutie tot se va gasi smile
Fii optimista!

Acum ma uit dincolo.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: finrot sau nu?

Multumesc mult.

15

Re: finrot sau nu?

am revenit.. big_smile

am cumparat astazi o sticluta de Ektol cristal prafuri si 4 pastile de Sera baktopur direct
tratamentul pe care vreau sa il urmez este urmatorul:
-pun toti pestii intr-un vas cu 2 litri de apa si o pastila de sera baktopur,ii tin timp de 30 de minute apoi pun pestii inapoi in acvariu si mai adaug inca o pastila de baktopur direct in acvariu
-inainte de toate astea,o sa fac un schimb rapid de 5 litri de apa
-apoi vreau sa adaug in acvariu o lingurita de ektol cristal(acvariu cu 50 litri apa)

Intrebarile mele sunt:

1.este o problema daca folosesc si baktopur si ektol in acelasi timp?
2.tratamentul o sa dureze 5 zile..in acest timp hranesc pestii?
3.am un filtru intern resun sp-1100L..il las in functiune?

Va rog mult sa ma ajutati ca vreau sa aplic tratamentul in curand si nu vreau sa fac prostioare!!
Multumesc mult...

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

16

Re: finrot sau nu?

tzae A scris:

am revenit.. big_smile

am cumparat astazi o sticluta de Ektol cristal prafuri si 4 pastile de Sera baktopur direct
tratamentul pe care vreau sa il urmez este urmatorul:
-pun toti pestii intr-un vas cu 2 litri de apa si o pastila de sera baktopur,ii tin timp de 30 de minute apoi pun pestii inapoi in acvariu si mai adaug inca o pastila de baktopur direct in acvariu
-inainte de toate astea,o sa fac un schimb rapid de 5 litri de apa
-apoi vreau sa adaug in acvariu o lingurita de ektol cristal(acvariu cu 50 litri apa)

Intrebarile mele sunt:

1.este o problema daca folosesc si baktopur si ektol in acelasi timp?
2.tratamentul o sa dureze 5 zile..in acest timp hranesc pestii?
3.am un filtru intern resun sp-1100L..il las in functiune?

Va rog mult sa ma ajutati ca vreau sa aplic tratamentul in curand si nu vreau sa fac prostioare!!
Multumesc mult...

Pt pct 1: Da este o problema sa amesteci medicamentele, si de la producatori diferiti.
Foloseste doar unul dintre ele. de exmplu baktopur direct.

Atentie! baktopur direct, este un medicament destul de puternic, si trebuie sa respecti instructiunile date in prospect.
Daca pestii se vor comporta ciudat in solutia concentrata de baktopur se zbat, respira de la suprafata apei, scoate-i si pune-i in acvariul mare, in care ai baktopurul, fiindca este mult mai diluat.
Sa nu uiti sa scoti filtrul de carbon, sau sa opresti daca ai, fitrul UV!


Pct 2. Volumul de hrana, trebuie redus foarte mult, aproape spre deloc.
Daca cersesc da-le, dar sa nu ramana pe fundul acvariului (asta e secretul).
Pe parcursul tratamentului e bine sa-i lasi mai mult cu lumina stinsa.
Poti s-o aprinzi cu o ora inainte de a-i hrani si sa ii lasi dupa ce mananca inca doua ore.


Pct 3. Sigur ca da, chiar trebuie marit aerajul apei pe timpul tratamentului.
Daca ai piatra de aer e recomandat sa o pui si pe aceea.


Asta este parerea mea.

Iti doresc multa sanatate si succes! smile

Daca mai ai intrebari , nu ezita!
Decat sa faci o prostie, merita sa astepti un pic.  :lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: finrot sau nu?

am folosit doar baktopur,o pastila in 2 litri de apa cu pestii,apoi inca una direct in acvariu
stiu ca a treia si a cincea zi mai adaug cate o pastila,dar ce nu am inteles eu:
cand trebuie sa adaug pastila a 3-a zi,mai fac un schimb de apa?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

18

Re: finrot sau nu?

ma ajuta cineva?
va rog mult

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

19 Editat de Lucia (2010-02-10 15:29)

Re: finrot sau nu?

tzae A scris:

am folosit doar baktopur,o pastila in 2 litri de apa cu pestii,apoi inca una direct in acvariu
stiu ca a treia si a cincea zi mai adaug cate o pastila,dar ce nu am inteles eu:
cand trebuie sa adaug pastila a 3-a zi,mai fac un schimb de apa?

De unde stii tu ca in a treia si a cincea zi se mai pune cate o pastila?????
Vrei sa-i omori?

Nu mai pune niciuna!

Ii lasi asa, dupa 3 zile se schimba 50% din apa.
Asta inseamna apa la aceeasi temperatura cu cea din acvariu (obligatoriu), apa trebuie sa fie declorinata sau tratata cu sera aquatan sau produse similare.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: finrot sau nu?

In cazul in care nu se vad imbunatatiri, dupa alte 3 zile de la ultimul schimb de apa se poate repeta tratamentul.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.