1

Subiect: Bine v-am gasit!

Bine v-am gasit! Eu sunt Ema si sunt "mamica" de carasei aurii fantail de aprox. 3 luni. Pe Goldie l-am primit cadou de nunta din partea sotului meu, impreuna cu un acvariu de 25 l Aqua Start, filtru intern ce are si functie de aerare, iluminare. Cum a treia zi dupa nunta am plecat in luna de miere, la intoarcere am gasit apa atat de verde incat am intrat automat pe net sa vad ce-i de facut si de atunci ma tot documentez, dar tot am dat de belele. Precizez ca pe Spottie l-am achizitionat imediat ce am revenit din luna de miere si tot atunci am cumparat si o planta anubias, dar cum in acvariu am pietris, am pastrat si ghiveciul din plastic. Obisnuiam sa-i hranesc de doua ori pe zi, dimineata si seara, cu fulgi Goldfish Colour de la Tetra, dupa care, de curand am inceput sa le dau si mazare. Astazi am vrut sa le diversific si mai tare alimentatia si le-am dat granule Goldy Colour Spirulina, de la Sera, insa am constatat cu amaraciune ca raman la suprafata apei, (le-am inmuiat inainte sa le introduc in acvariu tot in apa din acesta) ceea ce nu ma incanta, caci asta a fost prima problema pe care am avut-o, cu Goldie, care tot mancand de la suprafata apei se balonase si imi statea doar la suprafata apei, e adevarat ca-n pozitie normala, dar apatic. Problema s-a rezolvat cu mazare si cu inmuierea prealabila a fulgilor. Ceea ce ma ingrijoreaza acum este ca excrementele lui Spottie sunt lungi, albe si subtiri. Alte simptome de dropsy nu are, adica nu are solzii departati sau ochii mariti, insa tot citind despre boli, am inceput sa cred ca are burtica prea umflata, asa ca o sa adaug fotografii cu el. In rest, este foarte vioi si are o mare pofta de mancare, ca de obicei.  Fiind un acvariu mic, acum stiu asta si ma pregatesc sa le achizitionez unul mai mare, le schimb saptamanal 2/3 din apa cu apa statuta si curat acvariul tot saptamanal, iar dupa ce schimb apa adaug un pic de albastru de metil si Easy Balance de la Tetra. Temperatura oscileaza intre 22 si 24 de grade. Am si o pompa de aer pe care o folosesc doar ziua, in anumite intervale orare, caci functia de aerare a filtrului functioneaza foarte bine. Daca am omis lucruri importante, va rog sa ma intrebati si sa ma ajutati in a depista si trata boala de care sufera Spottie.

2

Re: Bine v-am gasit!

Fotografii cu Spottie

Re: Bine v-am gasit!

Bine ai venit Ema!
   Schimburile saptamanale le faci la un acvariu ciclat, deci nu la un acvariu de 25 litri si cu doi carasi :omfg Ar trebui sa faci la maxim 3 zile un schimb de 30-40% apa. Daca ar fi dupa ei si-ar schimba apa intr-una smile