1

Subiect: Coltisorul meu de RAi

Cum spuneam, bine v-am (re)gasit.

Aveam un acvariu de 100L de prin '97,  si care acum aproximativ 2 luni a inceput sa curga pe la imbinare, din fericire pe la jumatate, nu in partea de jos,  si tot din fericire, a avut bun-simt si a inceput sa curga in prezenta mea.. Deci am evitat sa-l inund pe vecinul de la 7, de sub mine,  pe care am avut bunu-l simt si norokul karmic sa nu-l inund niciodata, in cei 30 de ani de convietuire.
Deci a trebuit sa iau masuri si sa activez un proiect mai vechi, pe care-l tot amanam din motive financiare.

Asa ca, am facut un alt bazin, de 300L (130x40x60).

Imi plac f mult plantele, asa ca as vrea sa-l populez nu numai cu pesti (si creveti, crabi, melci) cat si cu f multe plante.
M-as dori un mix intre biotopul bazinului de mijloc al Amazonului (PH 6.5~7) ca si baza, si ceva de prin Asia, poate si putine plante din Africa ~ Madagascar (crinum, etc.)

Uitati si cateva poze, cu 'minunea' mea :

2

Re: Coltisorul meu de RAi

Salutare  !Frumos acvariul....

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

3 Editat de DanX (2013-12-08 11:50)

Re: Coltisorul meu de RAi

Sall.

Merci frumos.
E facut de mine, inclusiv capacul.  :sok

4

Re: Coltisorul meu de RAi

Foarte frumos dar incearca sa-l umpli.

Succes in continuare

5

Re: Coltisorul meu de RAi

Go0os3 A scris:

Foarte frumos dar incearca sa-l umpli.

Succes in continuare

Sall
Saptamana ce vine va primi un up-grade, inca un proiector cu LED, plus cateva (multe) plante. Deci lucram, ne ocupam, se va umple  :apl

O sa incerc un experiment si cu 2 perechi de discusi, micuti, sa vad cum or sa se inteleaga cu scalareii mei, la care nu vreau sa renunt.

6

Re: Coltisorul meu de RAi

banuiesc ca se referea sa-l umpli cu apa pana la capac

Re: Coltisorul meu de RAi

Nu te complica cu discusi si scalari. Poti alege intre cele doua specii.Cat despre umplut cred ca se referee sa urci nivelul apei sa nu se mai vada acel gol.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8 Editat de DanX (2013-12-09 00:33)

Re: Coltisorul meu de RAi

E mult dc v-as ruga sa precizati ceea ce vreti sa spuneti..?

Acvariul inca nu este complet, voi pune o banda de autocolant negru sus, de jur-imprejur. Plus ca-l umplu periodic, dar se evapora cam 20 L de apa intre fiecare schimb de apa, saptamanal.
Cu scalarii si discusii, este un experiment, cum spuneam. As vrea sa incerc. In Amazon traiesc impreuna, nu ?

9 Editat de gogosanuc (2013-12-09 00:58)

Re: Coltisorul meu de RAi

Daca vei pune acea banda astfel incat sa nu se vada nivelul apei este bine.Cat despre discusi si scalari sunt multe de spus.Discusul este un peste mai lent,mai finut,sensibil , usor de deranjat.Scalarul este un peste destul de artagos mai ales daca ai pereche si iti si depun.Se hranesc intr-un mod mai alert si discusul nu prea mai apuca mare lucru. Si cel mai important nu se tin discusii impreuna cu scalarii pentru ca cei din urma (scalarii) sunt vectorul unor boli specifice discusului, scalarii nefiind afectati, iar boala nu poate fi depistata decat cand e prea tarziu (dupa ce deja se manifesta la discusi).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

10

Re: Coltisorul meu de RAi

gogosanuc A scris:

Daca vei pune acea banda astfel incat sa nu se vada nivelul apei este bine.

Pai exact pentru asta am gandit sa pun banda, sa nu se mai vada direct lumina de sub Capac, de la proiectoare, si nici luciul apei, sus. Acea banda de autocolant probabil va avea cam 5 cm latime, roata si de-alungul intregului acvariu

gogosanuc A scris:

Si cel mai important nu se tin discusii impreuna cu scalarii pentru ca cei din urma (scalarii) sunt vectorul unor boli specifice discusului, scalarii nefiind afectati, iar boala nu poate fi depistata decat cand e prea tarziu (dupa ce deja se manifesta la discusi).

Din cate-am inteles, acea boala n-o au nici macar scalarii, daca sunt crescuti in mediu steril, izolat, si nu sunt hraniti cu harna vie, gen tubifex. Insa, repet, este un experiment, vedem ce iese, poate reusim sa daramam si acest tabu, ca pe multe altele   :fok

Re: Coltisorul meu de RAi

Sal, si bine ai venit. Acvariul asta e ciclat? Daca vrei sa il umpli cu plante trebuie sa ai lumina foarte buna ceea ce tu nu ai precizat in prezentare. Spor!

12 Editat de DanX (2013-12-09 01:58)

Re: Coltisorul meu de RAi

Precizari :

Dimensiuni: 130x40x60 = 312L brut.

Substrat: nisip de rau si pietris;

Lumina: 3x proiectoare LED de 10w fiecare, din care 1 alb-rece si 2 alb-cald (plus inca unul alb-rece de sapt viitoare, deci vor fi in total 4x 10w).

PH: 6.5

Filtre, 2 buc: -AquaClear 30 (hang_on);
                   -pompa submersibila Sun-Sun 22w /1200L, atasata la o sticla de 1,5 L plina cu Seachem Matrix si ceva siphorax.

* Desi nu sunt adeptul folosirii chimicalelor si aditivilor in bazin, preferand calea naturala, pt moment folosesc, totusi, cateva produse de la Seachem:
- Alpha la schimburile de apa,
- Fluourish Excel si Comprehensive Supplement for the Planted Aquarium.


- Acvariul este in functiune de mai bine de 2 luni, este ciclat, iar in tranzitia de la acvariul vechi pe care-l aveam, de 100L, n-am pierdut decat UN singur neon.. Sincer, cred ca oricum era cam batranel, ca-i am de mult  smile

13 Editat de gogosanuc (2013-12-09 02:09)

Re: Coltisorul meu de RAi

Nu ai nici lumina  si nici filtrare suficienta pentru acvariul tau.
Cele mai nepretentioase plante cer 0.5w/l

Deci pe cerinte minime iti cam trebuie asa:
156 w lumina
filtru intre 1200-2100 L/h  (ca si pompe insumate o scoti cum o scoti asta daca mergi cu ele la maxim)  + capacitatea de medii filtrant biologic minim 3-4 L sera siporax , micromec  etc.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

14 Editat de DanX (2013-12-09 02:26)

Re: Coltisorul meu de RAi

gogosanuc A scris:

Nu ai nici lumina  si nici filtrare suficienta pentru acvariul tau.
Cele mai nepretentioase plante cer 0.5w/l

Deci pe cerinte minime iti cam trebuie asa:
156 w lumina.

  hmm  Lumina, de care ? Cumva 156w emisi de un neon ? Eu folosesc Proiectoare cu power LED de 10 w fiecare.
Vezi, te rog, pozele de mai sus, ti se pare ca-i crepuscul in bazin..? Dupa ce o sa pun si al 4-lea proiector, va fi chiar mai ok. Din cate plante am acum, nu numai ca nu mi-a murit niciuna, dar au toate frunze si muguri noi, cu 30w.. smile

Singura 'mutare' pe care-o s-o mai fac, va fi sa schimb acel LED din interiorul proiectoarelor cu unul special achizitionat, insa tot de 10w, dar care sa emita undeva la aproximativ 450nm si 620nm, acestea fiind recomandarile optime pt absortia clorofilei tip A, respectiv tip B.

gogosanuc A scris:

filtru intre 1200-2100 L/h  (ca si pompe insumate o scoti cum o scoti asta daca mergi cu ele la maxim)  + capacitatea de medii filtrant biologic minim 3-4 L sera siporax , micromec  etc.

- la debitul pompei, m-as incadra, iar ca si material filtrant am Matrix, care-I de 3x peste siphorax sau micromec. Deci, macar aici corespund exigentelor  :sok