1 Editat de viorelolt (2013-12-12 15:12)

Subiect: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Va salut. Am un acvariu mai vechi luat de la Horbach, de 54 litri brut (48 litri net), cu capac incorporat si un neon T8 de 15 W. Este absolutamente f. prost luminat. Vreau sa va intreb care ar fi solutiile prin care as putea imbunatati situatia. Exista vre-un neon cu acelasi nr. de W, dar cu lumina mai buna, sau trebuie sa schimb toata instalatia. Ce sa fac? Multumesc.
De asemenea, mai am 3 acvarii de cate 40 l amplasate pe un raft in debara, intregul volum al raftului fiind: L=1,4 m, l=1,2 m, H=0,8 m. V-as intreba ce solutie sa adopt in aceasta situatie pt. a lumina toate cele 3 acvarii cu o singura sursa.
Multumesc.

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Lumina pentru ce tip de acvariu, pentru ce plante, fertilizant, pentru ce pesti? :omfg
   Eventual poate pui si o poza ceva!

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Acvariu din sticla. Plante deocamdata nu am, e steril, pentru guppy. Merci.

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Ancistrus A scris:

Lumina pentru ce tip de acvariu

viorelolt A scris:

Acvariu din sticla.

    ^:)^ lasa lumina asa cum este, este perfecta pentru guppy wink

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Si poza:

6 Editat de viorelolt (2013-12-12 18:44)

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Ancistrus A scris:
Ancistrus A scris:

Lumina pentru ce tip de acvariu

viorelolt A scris:

Acvariu din sticla.

    ^:)^ lasa lumina asa cum este, este perfecta pentru guppy wink

Nu pot, zau nu pot, crede-ma e slaba rau si as vrea sa bag si o planta-doua in ghiveci. Plus ca stii cum se zice, litru si watu!
Sfaturi mai constructive nu sunt, ca vreu sa bibilesc pe la pestani si nu am ce?
Si cu raftu din debara, ce zici, il las asa pe intuneric si pe ala, e perfect pentru guppy?

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

viorelolt A scris:

Plus ca stii cum se zice, litru si watu!

   Unde "se zice" asa ceva? :omfg Chiar daca ai citit despre asa ceva, crede-ma ca discutia nu se purta referitor la un acvariu cu guppy, fara CO2, substrat, plante si fertilizant!
   Ce ai tu acum este perfect, mai ales ca tot pomenesti de plante la ghiveci smile

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Ok, totusi neonul asta mi se pare cam obosit, chior, ca sa zic asa. Macar dati-mi o sugestie pt. unul mai bun, citisem pe undeva de Osram Lumilx sa cam asa ceva. Plus ca am o nedumerire: lumina rece, sau lumina calda?

9 Editat de MariusMinu (2013-12-13 20:06)

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Daca are peste 6 luni trebuie schimbat oricum (t8 trebuie schimbat mai des decat t5) Cauta la marbotrade vezi ce au la 15W. Daca vrei mai multa lumina vei avea consum mai mare (mai multi watti) deci balastul o sa-l inlociuesti cu altul care sa reziste la noul neon (recomand balast electronic)
Din actualul capac va ramane doar carapacea. big_smile si nimic mai mult...

viorelolt A scris:

am o nedumerire: lumina rece, sau lumina calda?

Ce ai zice de o combinatie...un neon cu lumina calda si unul cu lumina rece...

10 Editat de viorelolt (2013-12-16 17:28)

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

MariusMinu A scris:

Daca are peste 6 luni trebuie schimbat oricum (t8 trebuie schimbat mai des decat t5) Cauta la marbotrade vezi ce au la 15W. Daca vrei mai multa lumina vei avea consum mai mare (mai multi watti) deci balastul o sa-l inlociuesti cu altul care sa reziste la noul neon (recomand balast electronic)
Din actualul capac va ramane doar carapacea. big_smile si nimic mai mult...

viorelolt A scris:

am o nedumerire: lumina rece, sau lumina calda?

Ce ai zice de o combinatie...un neon cu lumina calda si unul cu lumina rece...

Merci de raspuns. Eu ma gandeam sa pun un neon de 30 W de la magazinul  marbotrade, pe care mi l-ai recomandat, dar nu stiu care ar fi mai bun:
- L 30W/865 T8 230V G13 COOL DAYLIGHT,
- L 30W/880 T8 230V G13 SKYWHITE, sau
- L 30W/965 T8 230V G13 BIOLUX
De schimbat balastul, am inteles ca nu ar fi nevoie, pt. ca acesta reglementeaza voltajul, nu puterea, iar startarul duce pana la 40W (scrie pe el).
Ce ma sfatuiti?
De pus 2 neoane, nu am cum pentru ca nu ar avea spatiu in capacul respectiv.

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

T8 de 30W in capac de 60cm ???
Ai verificat ce lungime are,pentru ca eu nu vad cum poti sa-l pui,poate in diagonala,dar nici asa nu cred ca merge...

marian37

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Iti ramane varianta cu un neon t 5 de 24W un balast electronic (fara starter) chinezarie care sa reziste la 24 W este cam 7 lei dar te scapa de licarirea specifica balastului cu starter...Posibil sa fie nevoie sa gauresti un pic capacul.

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

lol  lol  lol  ce mi-am batut eu capul cu capacul asta ca sa nu-l gauresc....

marian37

14

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

floreamarian37 A scris:

T8 de 30W in capac de 60cm ???
Ai verificat ce lungime are,pentru ca eu nu vad cum poti sa-l pui,poate in diagonala,dar nici asa nu cred ca merge...

Aoleu, aveti dreptate, la lungime nu m-am gandit!

15

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

Pina la urma cum ai ramas cu lumina la capac? ca am vazut ca ai multe lacune in privinta neoanelor... smile

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

16 Editat de viorelolt (2014-02-24 13:36)

Re: Lumina prea slaba in acvariu, rog ajutor

pyranhia A scris:

Pina la urma cum ai ramas cu lumina la capac? ca am vazut ca ai multe lacune in privinta neoanelor... smile

Scuze, acum am vazut intrebarea. Pai... capacul l-am lasat asa cu 15 w. Am atarnat insa, un bec osram de 23 w lumina alba, care cica reda 90 w si un tub neon cu leduri de 4 w, care reda vreo 40 w si lumineaza alea pt toate acvariile de pe raft. Merge...e ok.
Sanatate.