1

Subiect: comportament ciudat

De 3 zile observ un comportament ciudat la un pestisor si nu imi pot da seama de cauza ,el fiind singurul care are miscarea asta de corp cu botu in sus si coada in jos,restu de locatari avand un comportament ok   Mai jos aveti un filmulet cu pestisorul



http://www.youtube.com/watch?v=oWX3VBgQwo4&feature=youtu.be

Re: comportament ciudat

Nu este nici un filmulet, nimic la adresa aia...
Referitor la boala pestelui (daca este un neon ) am patit si eu o data cu un exemplar care inota nefiresc oblic/vertical ...cu tot regretul am scos imediat pestele din bazin...desi la vremea aia nu stiam se pare ca am procedat corect, iata ce am gasit despre aceasta boala: "Principala boala a neonilor este provocata de Plistophora hypessobryconis, aceasta boala activeaza rapid si distrugator asupra musculaturii pestelui. Exemplarele infectate vor inota vertical, vor avea coloana indoita si culorile se vor sterge, nu va mai manca si inevitabil va muri. Aceasta boala nu se poate vindeca si va recomand sa scoateti imediat exemplarul bolnav din acvariu oricat de dureros este sa omori un peste, ii veti salva pe restul pentru ca boala se transmite foarte usor. Imediat dupa trebuie mutati neonii in alt recipient, acvariul “bolnav” trebuie dezinfectat cu alaun, nisipul aruncat direct, plantele spalate cu permanganat de potasiu. Boala asta se dezvolta intr-un acvariu neingrijit si cu multa mancare alterata"

Eu n-am tratat apa cu nimic, nisipul a ramas pe pozitie (la capitolul asta faci ce consideri de cuviinta) insa pestele l-am scos din bazin imediat ce am observatat la el acest comportament, il cumparasem cu o zi inainte si n-am vrut sa risc...Decizia finala iti apartine.

3 Editat de cosmyn22 (2013-12-15 11:33)

Re: comportament ciudat

la mine filmuletu este ok daca ii dau copy/paste in browser,ca sa fiu sigur de cele scrise de tine mai sus poate reusesti sa il vizionezi ,daca raspunsul tau ramane neschimbat am sa fac aceasi pasi ca si tine .multumesc


                     http://www.youtube.com/watch?v=oWX3VBgQwo4    uite aici  alt link

Re: comportament ciudat

Am vazut acum. Nu stiu ce sa zic...daca era la un neon se schimba povestea... eu l-as pune in carantina totusi.

5

Re: comportament ciudat

o sa il pun in carantina si am sa vad daca se schimba ceva.De mancat mananca,se comporta normal e vioi doar miscarea aia e derutanta,sper sa isi revina.Am crezut k e de la apa dar puietu abia venit de la guppy de 2 sapt nu are  absolut nimic,daca mediu nu era ok se schimba ceva in comportamentul lor

Re: comportament ciudat

E o femela de cherry barb, Puntius titteya, dar, mi se pare mie sau este singura? Nu mai ai alti cherry cu ea? Sunt pesti de grup si se simt bine in compania a macar 5-6 exemplare din aceeasi specie!

7 Editat de cosmyn22 (2013-12-15 16:15)

Re: comportament ciudat

am si femele si masculi,doar ca masculi sunt foarte rosii,ii am de 1 an si sunt foarte rezistenti ,nu sunt pretentiosi dar uite k una din femele imi face necazuri,sper sa fie bine sa isi revina,o sa mai postez cum au evoluat lucrurile in zilele urmatoare